فرهنگی

گرانی کاغذ و زینک، کمر مطبوعات را شکسته است

مدیرمسئول روزنامه صبح کارون گفت: در حالی که قیمت کاغذ و زینک، کمر مطبوعات خصوصی[ و غیر دولتی ] را شکسته است؛ مطبوعات دولتی با پشتوانه مؤسسات وابسته به دولت کمترین نگرانی را دارند….

غلامرضا فروغی نیا مدیرمسئول روزنامه صبح کارون، در گفتگو با شفقنا رسانه به بیان چالش‌های رسانه‌های محلی در برابر رسانه‌های رسمی می‌پردازد و توضیح می‌دهد: مهم‌ترین چالش‌هایی که مطبوعات این روزها با آن‌ روبرو هستند را می‌توان در چند مورد خلاصه کرد. چالش اول؛ تغییر موقعیت مطبوعات در قبال فضای مجازی است.
فروغی نیا چالش بعدی را «بالا رفتن قیمت تمام‌شده محصول مطبوعات» می‌داند و می‌گوید: مخاطب خبر، گزارش ، تحلیل و مقاله وقتی که قیمت محصول مطبوعات را در مقابل همین محصولات در فضای مجازی مقایسه می‌کند در می‌یابد که ضمن دسترسی سریع به آن‌ها، قیمت تمام‌شده آن به مراتب ارزان‌تر است. بنابراین روزبه‌روز تیراژ مطبوعات کمتر می‌شود.
او ادامه می‌دهد: چالش بعدی ورود افراد غیر رسانه‌ای به مطبوعات است. متأسفانه ظرف سال‌های گذشته بسیاری از صاحبان قدرت سیاسی متوجه بهره‌برداری از ابزار رسانه و به‌ویژه مطبوعات شده‌اند. همین امر باعث ورود افرادی به این حوزه شده که عملاً آن‌ها مطبوعات را به‌عنوان یک امتیاز تلقی می‌کنند و برای حضور در حوزه‌های قدرت سیاسی نیازمند آن بوده‌اند. در چنین شرایطی مطبوعات به تولید «رانت» می‌پردازند و ذائقه گروهی از افرادی که خارج از این حرفه بوده و به آن واردشده‌اند را تشفی می‌بخشد.
مدیرمسئول روزنامه صبح کارون مسئله بعدی را چالش رسانه‌ها و نشریات بخش خصوصی و بخش وابسته به دولت می‌داند و توضیح می‌دهد: در بخش دولتی چون نگاه کارمندی است و تحولات تأثیر کمتری در سازمان آن‌ها دارد، رقابتی نابرابر بین نشریات خصوصی و دولتی شکل گرفته است. این رقابت ،رسانه‌های بخش خصوصی را ضعیف ساخته و از تولیدات کیفی آن‌ها کاسته اما در مقابل رسانه‌های دولتی چون بهره‌مند از مواد اولیه ارزان و نیروی انسانی آماده به خدمت هستند، می‌توانند با چابکی هر شرایط سختی را از سر بگذرانند. قوانین و مقررات هم برای هر دو به صورت ناعادلانه یکنواخت است. در حالی که قیمت کاغذ و زینک، کمر مطبوعات خصوصی را شکسته است؛ مطبوعات دولتی با پشتوانه مؤسسات وابسته به دولت کمترین نگرانی را دارند.
او ادامه می‌دهد: چالش بعدی عدم سازماندهی و تشکیلات مؤثر است. معمولاً در شرایط ویژه و بحرانی یکی از تکیه‌گاه‌های اصناف، تشکیلات و سازمانی است که از منافع یک صنف خاص حمایت می‌کند. باید بگویم ظرف ۲۰ سال گذشته تشکیلاتی که بتواند از صنف مطبوعات و به‌طور عام رسانه دفاع کند عملاً نتوانسته کارایی چندانی داشته باشد. مدیرمسئول روزنامه صبح کارون چالش بعدی را چالش کیفیت مطبوعات می‌داند و می‌گوید: در حال حاضر به‌واسطه عدم کیفیت لازم، بسیاری از نشریات و رسانه‌ها مشابه و به عبارتی کپی یکدیگر هستند و مطالب تولیدی‌شان کمتر است. فروغی نیا در ادامه به وضعیت نیروهای مشغول در تحریریه این روزنامه اشاره می‌کند و می‌گوید: واقعیت این است که امروزه قشر خبرنگار نمی توانند به این حرفه به‌عنوان یک شغل در درازمدت نگاه کنند. از نگاه بسیاری از همکاران مطبوعاتی، شغل خبرنگاری یک «سر پل» برای دسترسی به آینده قابل‌اطمینان‌تری در ادارات و شرکت‌هاست.
روزنامه مستقل

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا