گوناگون

ارز دولتی در اختیار نهاد های انگلی

اخیرا بانک مرکزی فهرستی از دریافت‌کنندگان ارز دولتی و ارز نیمایی منتشر کرد. انتشار این فهرست با واکنش‌های مختلفی رو‌به‌رو بود. عده‌ای این اقدام بانک مرکزی را فعالیتی در راستای شفاف‌سازی قلمداد می‌کنند و عده دیگری می‌گویند ما تنها با اطلاعاتی خام رو‌به‌رو هستیم و بانک مرکزی و دیگر سازمان‌های اقتصادی باید با دادن اطلاعات دیگر، زمینه قضاوت افکار عمومی را فراهم کنند….

به گزارش روزنامه مستقل،عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در گفتگویی با ایلنا با بررسی این موضوعات، به ساختار‌های غلطی که برای حمایت وجود دارد، اشاره می‌کند و می‌گوید: باید یارانه مستقیم به طبقات پایین نظیر کارگران پرداخت شود.
اخیرا بانک مرکزی فهرستی از دریافت‌کنندگان ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) و ارز نیمایی منتشر کرده است. آیا می‌توان این اقدام بانک مرکزی را گامی در راستای شفاف‌سازی دانست؟
دادن اطلاعات به جامعه به تنهایی موثر نیست و نمی‌توان آن را شفاف‌سازی دانست. فهرستی که اخیرا منتشر شده حاوی اطلاعات خام است. اینکه یک فرد یا شرکت چقدر ارز گرفته چیزی را مشخص و شفاف نمی‌کند. باید پرسید فردی که فلان مقدار ارز برای واردات گرفته آیا کالای مورد نظر را وارد کرده است؟ آیا اگر کالا را وارد کرده با قیمت متناسب فروخته است؟
در سال‌های اخیر ما مدام با مشکلی به نام شرکت‌های صوری مواجه بوده‌ایم که در مقاطع مختلف از مواهبی که به وجود می‌آمده استفاده کرده‌اند. آیا در جریان پرداخت ارز دولتی نیز می‌توان رد پای این شرکت‌ها را دید؟
چنین احتمالی وجود دارد و ممکن است افرادی با استفاده از شرکت صوری اقدام به گرفتن ارز دولتی کرده باشند. چرا در بحبوحه گرانی ارز، دلار با نصف قیمت در اختیار افراد قرار می‌گیرد؟ اول باید پرسید این یارانه منطقی است یا نه؟ وهله اول باید سیاست اتخاذ شده را بررسی کرد و در وهله دوم باید دید آیا وقتی قرار بوده ارز یارانه‌ای به افراد و شرکت‌ها داده شود، اهلیت آنها سنجیده شده است یا نه.
اینکه شرکت‌های صوری ارز دولتی بگیرند و کالا وارد نکنند یا با قیمت مناسب نفروشند، یک جور برداشتن پول از جیب طبقات پایین و کارگران است. نظر شما در این باره چیست؟
وقتی قرار است یارانه‌ای داده شود و به طبقات پایین نظیر کارگران کمک شود، بهتر آن است که یارانه را مستقیم بپردازیم. یارانه غیر مستقیم به دست افراد نمی‌رسد. الان فردی که تمکن مالی دارد بیشتر از کسی که نیازمند است یارانه دریافت می‌کند. باید یارانه را مستقیم و به صورت نقدی داد و بعد بگذاریم بازار قیمت را تعیین کند. هرچه نقش دولت را در اقتصاد کمتر کنیم، بیشتر نتیجه می‌گیریم.
پرداخت مستقیم یارانه اکنون بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. برای این نوع پرداخت باید چه ساز‌و‌کاری در نظر گرفت تا یارانه به دست افراد طبقات پایین نظیر کارگران برسد؟
در گام اول باید ساختار اصلاح و این باور ایجاد شود که حذف واسطه‌ها و یارانه مستقیم بهتر است. اگر به این نتیجه رسیدیم، تعیین کردن میزان یارانه و کسانی که باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند، کار سختی نیست. وقتی یارانه مستقیم پرداخت شود افراد مدیریت بیشتر و بهتری بر دارایی خود دارند. ساز‌و‌کارها باید درست شود تا میلیارد‌ها تومان یارانه‌ای که اکنون می‌پردازیم هدفمند شود و به دست طبقات پایین جامعه برسد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا