گوناگون

احتمال سرریز سد ارس وجود دارد

مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اعلام اینکه یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون متر مکعب از ظرفیت مخزن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعبی سد ارس پر شده است، گفت: احتمال سرریز آب این سد وجود دارد….

احتمال سرریز سد ارس وجود دارد

یوسف غفار زاده در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه بر اساس گزارش های هواشناسی احتمال بارش های شدید در ترکیه و ارمنستان در روزهای آتی پیش بینی شده است، گفت: شدت بارش ها در کنار آب شدن برف کوه های کشور ترکیه می تواند آورد رودخانه ارس را افزایش دهد.
وی با اعلام اینکه در زمان حاضر ورودی سد ارس ۴۰۰ متر مکعب در ثانیه است ، گفت: این میزان ورودی قابل کنترل است و از روز گذشته خروجی سد را از ۲۵۰ متر مکعب به ۳۵۰ متر مکعب افزایش داده ایم.
مدیر عامل آب منطقه آذربایجان شرقی بر این اساس به ساکنان شهرستان های حاشیه رود ارس به واسطه احتمال سیلاب و طغیان رودخانه هشدار داد.
وی در عین حال گفت: تمهیدات لازم برای افزایش دبی رودخانه ارس اندیشیده شده است و ذخیره آب در سد خداآفرین که در زمان حاضر ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب دارد تا ظرفیت یک میلیارد متر مکعب ممکن است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اظهارداشت: در صورتی که افزایش دبی رودخانه در حد دبی ۲۵ سال به بالا اتفاق نیفتد وضعیت رودخانه و سد ارس قابل کنترل است.
سد ارس روی رودخانه ای به همین نام با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن در ۴۰ کیلومتری غرب جلفا واقع شده است.
در ۱۹۶ کیلومتری پایین دست سد ارس، سد خداآفرین نیز با ۱.۶ میلیارد مترمکعب ظرفیت بر روی رودخانه مرزی و خروشان ارس ساخته شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا