گوناگون

پایتخت بی‌عدالتی

از فروشگاه‌های لوکس و پرنور مناطق شمالی پایتخت تا بساط دستفروش‌های تاناکورا در جنوب تهران راهی نیست‌. حداکثر یک ساعت فاصله است بین بی‌تعارف چشیدن طعم فقر و فلاکت و غرق شدن در امکاناتی که حتی در برخی شهرهای کشورهای توسعه‌یافته دستیابی به آنها رویایی است برای عموم جامعه‌. لاکچری‌ها بخشی از پایتخت را چنان تسخیر کرده‌اند که گویی در سرزمین دیگری زندگی می‌کنند‌. شهر دو شقه شده است‌. از لذت و زیستن در رفاه و امنیت تا مرگ مدام برای فرار از گرسنگی؛ گاهی نوشیدن یک لیوان نوشیدنی به قیمت حقوق یک ماه زن کارگر مناطق جنوبی آب می‌خورد‌. فاصله‌شان اما فقط یک ساعت است‌. قطب‌بندی فضای شهری خطری جدی است که پایتخت گرفتار آن شده است‌…

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس هایی از دستفروشان در تهران و مغازه های لوکس‬‎
اینجا پایتخت است.‌ فقر را نمی‌توان با شاهد گرفتن همان چند برج لاکچری در شمال تهران انکار کرد‌. ثروت را هم نمی‌توان با شنیدن ضجه‌های کودکان کار که از مناطق جنوبی به مرکز شهر آمده‌اند نادیده گرفت‌. تهران هر روز شاهد از دست رفتن عدالت اجتماعی است‌؛ عدالتی که در خشت به خشت خانه‌های پوسیده دروازه‌غار قربانی شده است‌. همان خشت‌ها می‌شوند سنگ نمای ساختمان‌هایی که آخرین مدل خودروهای اروپایی را در همین تحریمی که دارو پیدا نمی‌شود پارک کرده‌اند در پارکینگ‌های مجهز به دوربین مداربسته‌شان‌. آپارتمان‌های لوکس پایتخت تنه می‌زنند به آپارتمان‌سازی‌های لاس‌وگاس و نوادا‌. تفاوت‌شان اما این است که مجوز ساخت و ساز را در تهران مدیرانی می‌دهند که مدعی حمایت از عدالت اجتماعی هستند‌.
بی‌معنا شدن برابری اجتماعی در پایتخت
آسمانخراش‌های سر به فلک کشیده و ویلاهای درندشتی که پایتخت را بلعیده‌اند را نمی‌شود انکار کرد آن هم در شرایطی که سقف بالای سر می‌شود آرزو برای خانواده‌ای در بخش فقیرنشین پایتخت‌. برابری اجتماعی و بهره‌مندی از امکانات شهری بی‌معناترین عبارت این روزهای پایتخت شده است‌. همه این نابرابری‌ها اما فقط در سیستم عمرانی خصوصی به چشم نمی‌آید‌. شهرسازی عمومی هم به این تفاوت‌ها دامن زده است‌. ایستگاه‌های مترو از جوانمرد قصاب تا تجریش تیپ و معماری متفاوتی را به نمایش می‌گذارند‌. پارک‌ها و معماری فضای عمومی شهر از شمال تا جنوب بی‌شباهت به سائوپائولو نیست‌.
سائوپائولو و بمبئی در گروه پایتخت‌هایی قرار دارند که مرز فقر و ثروت را پررنگ کشیده‌اند‌. تفاوت اما در آن است که اینجا در تهران داعیه برابری اجتماعی و عدالت اجتماعی را در دست داریم‌. ادعایی که مدیران شهری سائوپائولو و بمبئی هرگز از آن دم نزده‌اند‌. تهران نیز این روزها می‌رود تا بی‌شباهت نباشد به پایتخت‌هایی که سیستم شهرسازی‌شان فقرا را به حاشیه می‌راند تا اغنیا جولانگاهشان بیشتر و وسیع‌‌تر باشد‌. نقش‌آفرینی مدیریت شهری در چنین شرایطی مشهود است و البته سکوت مدیران شهری همواره دامن می‌زند به بیشتر شدن این شکاف مهلک و خطرآفرین‌.
خیابان ولیعصر شاهدی زنده است بر مرزبندی خطرناک فقیر و غنی پایتخت‌. گواه این مرزبندی را از کارتن‌خواب‌های میدان راه‌آهن تا روشنفکرنماهای میدان تجریش می‌توان تماشا کرد‌. درخت‌های ولیعصر اگرچه همه ساکن طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه‌اند اما درخت‌های جنوب میدان ولیعصر به راحتی قطع شد و درخت‌های بخش شمالی این خیابان باغ‌شهر جذابی را ساخت برای شمال شهری‌ها‌. مدیران شهری در واکنش به قطع درختان بخش شمالی خیابان ولیعصر داد و فغان‌شان بلند شد اما صدایی برنیامد که چرا همه درخت‌های نیمه جنوبی خیابان ولیعصر خشک شده‌اند‌.
درآمدها به بودجه عمومی نمی‌رسد
سهیلا جلودارزاده، نایب‌رییس کمیسیون اجتماعی مجلس این شکاف را حاصل تشدید فاصله طبقاتی بعد از انقلاب می‌داند و به «جهان‌صنعت» می‌گوید: بافت شهری پایتخت به‌گونه‌ای است که بر اساس آن شاهد حضور طبقه مرفه ساکن در یک منطقه خاص و اکثریت فقیر در بخش گسترده‌ای از شهر هستیم‌. در حال حاضر ساختار شهرداری مناطق حاشیه را نیز بخشی از خود می‌داند و عوارض شهری این مناطق را نیز دریافت می‌کند‌. شرایط فعلی پایتخت اما گواه آن است که این درآمدها به شکل یکسان در همه شهر هزینه نشده و به بودجه عمومی واریز نمی‌شود‌. همین روند منجر به عمیق‌تر شدن فاصله طبقاتی می‌شود‌.
این شکاف طبقاتی هر روز گسترده‌تر می‌شود و کارشناسان همواره نسبت به آسیب‌های اجتماعی حاصل از قطب‌بندی فضای شهری ابراز نگرانی می‌کنند‌. حسین ایمانی‌جاجرمی، جامعه‌شناس شهری درباره نقش‌آفرینی مدیریت شهری در دوقطبی شدن پایتخت در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» می‌گوید: این چالش خاص نظام‌های سرمایه‌داری است و زمانی که اصول حاکم بر مدیریت شهری حاصل تفکر سرمایه‌داری باشد در فضای اجتماعی به شکل شکاف طبقاتی نمود پیدا می‌کند‌. آغاز این شکاف از دهه ۴۰ و حرکت اقشار ثروتمند به بخش شمالی تهران و دوپاره شدن آن بوده است‌.
ایمانی‌جاجرمی با تاکید بر اینکه بعد از انقلاب مدیریت شهری نتوانست شهری برای همه بسازد افزود: برنامه‌ریزی مدیریت شهری تاکنون به شیوه‌ای بوده است که به نظر می‌رسد توسعه همواره در مناطق شمالی مورد توجه قرار گرفته است‌. چنین تصمیم‌هایی از سوی شهرداری موجب قربانی شدن ریه‌های پایتخت شد‌. مدیریت شهری با وجود اینکه ابزارهای لازم برای کنترل ساختمان‌سازی در مناطق شمالی را در اختیار داشته اما همواره نه تنها سکوت کرده بلکه آب به آسیاب شکاف طبقاتی ریخته است‌.
بی‌توجهی مدیریت شهری به طرح جامع شهری و طرح تفصیلی
این جامعه‌شناس شهری در ادامه با اشاره به طرح جامع شهری و طرح تفصیلی می‌گوید: وجود این دو طرح امکانات لازم برای مدیریت بافت اجتماعی شهر را در اختیار مدیریت شهری قرار داده اما مدیریت شهری با بی‌توجهی کامل از آن گذشته است‌. در حال حاضر مسائل اجتماعی قربانی همیشگی بوروکراسی در مدیریت شهری می‌شوند‌. این واقعیت را باید پذیرفت که عدالت اجتماعی در حد آرمان‌های تحقق‌نیافته باقی مانده است‌.
وی با اشاره به اینکه واسپاری درآمدزایی به شهرداری خود موجب بی‌توجهی نهادها به مسوولیت اجتماعی‌شان می‌شود ادامه داد: در چنین شرایطی به جای اینکه دستگاهی در خدمت مردم باشد در خدمت منافع خود قرار می‌گیرد‌. این روند اما فقط شهرداری را در ایجاد شکاف طبقاتی زیر سوال نمی‌برد‌. دیگر دستگاه‌ها نیز از این شرایط به نفع خود بهره‌وری می‌کنند‌. شهرداری‌ها با تمرکز بر اینکه کسب درآمد از توسعه شهر بیش از هر نکته دیگری برایشان اهمیت دارد همواره منافع عمومی شهر و جامعه را قربانی می‌کنند‌.
شرایط کنونی شکاف طبقاتی در پایتخت به‌گونه‌ای است که به نظر می‌رسد نیازمند بازآفرینی و تغییر سبک مدیریت شهری در کوتاه‌ترین زمان ممکن است‌. این بازآفرینی اما نیازمند زیرساخت‌ها و تغییر سبک تفکر مدیریت شهری است‌. ایمانی درباره وجود ظرفیت چنین تغییری معتقد است عموم افرادی که مدیریت شهری را در دست دارند همواره ثابت بوده‌اند‌. مدت‌هاست ایده و تفکر جدیدی در راستای توسعه عدالت اجتماعی اجرا نشده و انتظار هم نمی‌رود با ادامه این روش شکاف طبقاتی به زودی کاهش پیدا کند‌.
جامعه در حال اتمیزه شدن است
به گفته این عضو انجمن جامعه‌شناسی،‌ فرسایش اجتماعی همواره در حال افزایش است و مساله اتمیزه شدن جامعه هر روز افزایش پیدا می‌کند‌. این روال همبستگی اجتماعی را از بین برده و موجب رشد افرادی شده که منافع شخصی را بر منافع عموم جامعه ترجیح می‌دهند‌. تهران و ساخت شهری آن قربانی بی‌توجهی مدیریت شهری به نیازهای شهری شده است‌. شکاف طبقاتی موضوعی نیست که با تخصیص بسته‌های حمایتی ارزاق عمومی کنترل شود‌. عدالت اجتماعی موضوعی بسیار پیچیده است که نیازمند توجه جدی در همه شاخص‌هاست‌. توجه به برنامه‌های آمایش سرزمینی شاید حجم قابل توجهی از مشکلات را کنترل کند، اما این برنامه نیز مانند همه برنامه‌های مدیریت شهری مورد بی‌توجهی قرار گرفته است‌.
مدیریت شهری به شکلی روشن عدالت اجتماعی را قربانی توسعه ظاهری شهر کرده و این توسعه نمادین تبدیل به ویترینی بزرگ و جذاب برای نمایش ثروت قشر ‌اندکی از جامعه شده است‌. این بی‌توجهی به دوقطبی شدن پایتخت بستر رشد آسیب‌های اجتماعی در مناطق آسیب‌دیده را فراهم می‌کند‌. افزون بر این جامعه دوقطبی شرایطی را فراهم می‌کند که قضاوت اجتماعی مساله‌ای عادی و معمول شود‌. مدیریت شهری در دوقطبی شدن شهر نقشی مهم ایفا کرده و خواسته و ناخواسته ساخت شهر را نیز در مسیری پیش برده که موجب تعمیق این شکاف شده است‌.
روزنامه جهان اقتصاد – شیدا ملکی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا