جوانان

رنج سیل همچنان جاری است

سیل گرچه در بسیاری از مناطق فروکش کرده و همزمان از صدر خبرهای کشور هم پایین آمده، اما تبعات آن در برخی از مناطق سیل زده مانند خوزستان و لرستان همچنان ادامه دارد. سیل در لرستان کمی متفاوت‌تر از استان‌های دیگر بود، سیل در برخی از استان‌ها آمد و ماند، اما در لرستان آمد و همه چیز را با خود برد. به نحوی که خسارت اولیه سیل لرستان حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. ۱۵نفر در اثر بارش های سیل آسای لرستان جان خود را از دست دادند و زیرساخت های اساسی هزاران روستا و چند شهر به ویژه پلدختر و معمولان تخریب شد که همچنان تلاش برای ترمیم آنها ادامه دارد….

سیل ضمن این که خانه‌ها و زندگی‌های زیادی را غرق کرد و با خود برد، به زیرساخت‌های این استان خسارت جدی وارد کرد. شبکه آب بیش از ۷۰۰ روستا قطع شد و خسارت وارد شده به تاسیسات آبفای روستایی این استان ۱۵۲ میلیارد تومان اعلام شده است. همچنین بیش از۳۱ میلیارد تومان به زیرساخت‌های ارتباطی این استان خسارت وارد شد.
برآورد اولیه خسارت سیل به زیرساخت‌های برق استان لرستان نیز ۶۳ میلیارد تومان اعلام شده است و ۵۸۰ کیلومتر از شبکه برق فشار قوی و ضعیف استان، آسیب دیده‌اند که در مجموع برق بیش از یکهزار و ۴۰۰ روستا قطع شد.
شرکت گاز لرستان نیز از خسارت بیش از ۵۰ میلیارد تومانی به تاسیسات و شبکه‌های گاز استان، خبر داده و این سیل موجب تخریب و آسیب ۲ هزار کیلومتر جاده، ۳۵ هزار واحد مسکونی و ۶ هزار واحد تجاری شده است.
خسارت وارد شده به بخش کشاورزی استان لرستان، ۹۲۰ میلیارد تومان برآورده شده که علاوه بر آن، زیربخش‌های دام، طیور و آبزیان، خسارت ۴۲۰ میلیارد تومانی را متحمل شده‌اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز گفته: برآورد اولیه خسارت به بخش‌ کشاورزی استان بیش از ۹هزارو ۲۰۰میلیارد ریال است که بخش دام، و طیور و آبزیان با چهارهزارو ۲۰۰میلیون ریال بیشترین خسارت را دیده است.
مزارع پرورش ماهی نیز از گزند سیل در امان نمانده است. لرستان در بخش شیلات رتبه اول استان‌های غیرساحلی را به خود اختصاص داده که سیل فروردین ماه این بخش را نیز در امان نگذاشته است. ۵۰ هزار ماهی در سیل فروردین از بین رفته‌اند و ۴۲۱ مزرعه پرورش ماهی دچار خسارت شده و
اشتغال مستقیم و غیرمستقیم هزار نفر از کارکنان این بخش، تحت تاثیر قرار گرفته است. به گفته مجید کیانپور، نماینده مردم ازنا و دورود در مجلس، هرکدام از مزارع پرورش ماهی تخریب شده، بیش از یک میلیارد تومان بدهی بانکی دارند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان نیز سه روز پیش از خسارت ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به راه‌های اصلی، فرعی و روستایی استان لرستان خبر داد. عباس شرفی به خبرنگاران گفت: در جریان سیل بیش از ۶۰۰ دستگاه پل در استان آسیب جدی دیده و ۲۰۶ دستگاه پل نیز به طور کامل تخریب شده است و تاکنون اعتبارات مورد نیاز به استان ابلاغ نشده است.
اینها بخشی از خسارت های زیربنایی سیل در لرستان است، اما روی دیگر سکه سیل در حوزه اشتغال به ویژه کشاورزی است. حال اشتغال استان لرستان خوب نیست، زمینه اشتغال از بین رفته است و مردم نیز قدرت خرید خود را از دست داده‌اند. بسیاری از آنان بیش از آن که نگران زندگی بر آب رفته خود باشند، نگران بیکاری و از دست رفتن زمینه اشتغال‌شان هستند.
براساس گفته‌های مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی لرستان ۱۸ هزار نفر بر اثر آسیب های ناشی از سیل در مناطق سیل زده استان، شغل خود را از دست داده اند. علی آشتاب گفته بخش عمده ای از اشتغال این استان بر اثر آسیب های ناشی از سیل از بین رفته به‌طوری‌که تنها در بخش مشاغل خانگی و صنایع دستی بیش از ۶ هزار نفر شغل خود را
از دست دادند. به گفته وی در بخش کشاورزی تعداد هفت هزار و ۵۰۰ واحد کشاورزی و در بخش صنوف چهار هزار و ۳۳۵ واحد و در بخش صنعتی نیز تعداد بیش از ۱۰۰ واحد صنعتی آسیب دیدند.
به گفته فرماندار پلدختر سه هزار شغل در این شهرستان از بین رفته است، نعمت الله دستیاری گفته از تاکسی داران داخل شهر تا مغازه داران و تمامی اصناف تحت تاثیر سیل قرار گرفته اند و یکهزار واحد تجاری تعطیل شده است.
استان لرستان قبل از سیل نیز از آمار بیکاری بالایی رنج می‌برد، اما سیل اندک زمینه‌های اشتغال در این استان را نیز از بین برد، به نحوی که اکنون موج بیکاری آن چنان افزایش یافته که رسانه‌ها از مهاجرت مردم لرستان به استان‌های همجوار یا حاشیه شهرهای بزرگ خبر می‌دهند.
صرف‌نظر از بیکاری ناشی از سیل، گرمای هوای این روزهای مناطق سیل زده لرستان به ویژه شهر پلدختر رنجی است بر رنج‌های دیگر سیل‌زده‌ها. با وجود این که مردم بسیاری از شهرهای ایران این روزها از بهاری و اردیبهشتی لذت می‌برند، اما مردم مناطق سیل زده لرستان به ویژه جنوب لرستان که هم مرز با خوزستان است هوای گرم تابستانی را تجربه می‌کنند. در مناطق سیل زده علاوه بر گرمای آزاردهنده به دلیل وجود فاضلاب زیاد، تا چند وقت دیگر جولان حشرات و حیوانات موذی و گزنده مانند موش، مار و عقرب هم شروع می‌شود.
گرمای تابستان در شرایطی که بر صورت مردمان سیل زده سیلی می‌زند که بسیاری از آنان سقف محکمی بر سر ندارند و چادرهای هلال احمر مامن آنها شده است، ضمن این که لوازم زندگی‌شان از جمله سیستم‌های سرمایشی و برودتی که نیاز این فصل است، با سیل ویرانگر رفته و وسایلی برای ادامه زندگی ندارند.
اگرچه مشکلات مناطق سیل زده در یک یا دو مورد خلاصه نمی‌شود و زندگی آنان با رنج‌های زیادی گره خورده است، اما با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و همچنین با توجه به روزه داری مردم، سیستم‌های سرمایشی مانند یخچال و کولر از اصلی ترین نیازهای منطقه به شمار می رود که در بازدید‌های میدانی خبرنگاران و فعالان اجتماعی از مناطق سیل‌زده به ویژه خوزستان و لرستان همه به آن اشاره داشتند.
سیل‌ زدگان امیدوارند که مشکلات آنان در پیچ و خم گذر روزها فراموش نشود و دولت هرچه زودتر اعتبارات لازم را برای سروسامان دادن به زندگی بر آب رفته آنان در نظر بگیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا