اخبار

افزایش تنش ها، نشست اتحادیه‌اروپا درباره برجام و چشم اندازمذاکره میان تهران- واشنگتن

ایران در نشست اخیرش با اتحادیه اروپا خواستار صادرات حداقل یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز شده است. درهمین حال، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بار دیگر امکان مذاکره میان تهران- واشنگتن را منتفی ندانست.

نشست وزرای خارجه ۳ کشور اروپائی طرف ایران در برجام

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا از برگزاری نشست وزرای خارجه ۳ کشور اروپائی طرف ایران در برجام به همراه موگرینی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مایا کوتسیانچیچ سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد: همانطور که فدریکا موگرینی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) اعلام کرد، اتحادیه اروپا و ۳ کشور اروپایی پیش از آغاز نشست شورای روابط خارجی، نشستی را در سطح وزیران برگزار کردند.

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص نوشت که محور این جلسه ایران و برجام بوده است.گفتنی است، موگرینی امروز و پیش از آغاز نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل در جمع خبرنگاران تاکید کرد اتحادیه اروپا با تمام ابزارهایی که دارد از این توافق حمایت می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به تحولات اخیر حول توافق هسته‌ای با ایران اظهار داشت: ما همچنان به صورت کامل از برجام حمایت می‌کنیم. من امروز با وزرای خارجه انگلستان، آلمان و فرانسه در این رابطه دیدار خواهم کرد تا در خصوص بهترین راهکارها درباره اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران گفتگو کنیم.

موگرینی خواستار پرهیز از افزیش تنش میان ایران و امریکا شد

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری خود تاکید کرد که تمامی اعضای اتحادیه اروپا کاملا مصمم‌ هستند که توافق هسته‌ای با ایران به طور کامل اجرا شود.

به گزارش ایسنا ، فدریکا موگرینی روز دوشنبه پس از نشست اتحادیه اروپا در کنفرانسی خبری با اشاره به تنش‌های میان ایران و آمریکا بیان کرد: به حداکثر خویشتن‌داری نیاز است تا کار به درگیری نظامی نکشد.وی بار دیگر تأکید کرد که اتحادیه اروپا و همه اعضای آن کاملاً مصمم هستند که توافق هسته‌ای با ایران به طور کامل اجرا شود.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پاسخ به این سوال که «آیا تلاش ایران برای ادامه صادرات نفت تا یک میلیون بشکه در روز نتیجه خواهد داد یا نه؟»، گفت: در این‌باره نمی‌توانم اظهارنظر کنم. اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به تعهداتش در برجام پایبند بماند از اجرای کامل برجام حمایت خواهد کرد.موگرینی همچنین اضافه کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را تأیید کرده و این تنها نهاد برای قضاوت درباره پایبندی ایران به برجام است.

فدریکا موگرینی در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره صحت تقاضای ایران مبنی بر صادرات یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز می‌پرسید، گفت: باید این سوال از مقامات ایرانی پرسیده شود.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا پمپئو از اروپایی‌ها خواسته ایران را به تماس با ترامپ مجاب کنند؟»، گفت: نشنیدم که در جلسه امروز چنین درخواستی مطرح شود.

شرط ایران برای ماندن در توافق هسته‌ای بین‌المللی

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار دیپلمات اروپایی ادعا کرده که ایران در نشست اخیرش با اتحادیه اروپا خواستار صادرات حداقل یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز شده است.

به گزارش ایسنا، این منابع “مطلع از مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا” در گفت‌وگو با رویترز مدعی شده‌اند که ایران برای ماندن توافق هسته‌ای بین‌المللی شرط کرده که صادرات نفتی‌اش حداقل یک و نیم میلیون بشکه در روز باشد.

این چهار دیپلمات اروپایی مدعی شده‌اند که این مسئله در آخرین جلسه میان ایران و مقامات غربی –که محمدجواد ظریف نیز در آن حضور داشته– مطرح شده است اما به حالت مکتوب درنیامده است. همزمان با گذشت یک سال از زمان خروج آمریکا از برجام و تعلل اروپایی‌ها در انجام تعهداتشان، ایران هفته پیش اعلام کرد که قصد دارد اجرای دو مورد از تعهداتش در این توافق را متوقف کند و اروپا ۶۰ روز فرصت دارد تا برای حفظ توافق اقدامی مؤثر و عملی انجام دهد.

امکان  گفتگو میان واشنگتن و تهران

یورو نیوز: برایان هوک، ، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران از پاسخ به این پرسش که آیا ایران را مسئول حمله به نفت کش ها در نزدیکی ساحل امارات می داند خودداری کرد.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا اطلاعاتی در مورد «تشدید» تهدیدهای ایران را با هم پیمانان اروپایی کشورش و اعضای ناتو به اشتراک گذشته است. وزیر خارجه آمریکا برای رایزنی با مقامات اروپایی در مورد موضوعات مختلف از جمله ایران به بروکسل سفر کرده است.

مایک پمپئو قرار است روز سه شنبه برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور به روسیه سفر کند.

برایان هوک در مورد سفر مایک پمپئو به بروکسل گفت: «وزیر خارجه می خواست جزئیاتی در مورد آنچه را که ما به طور عمومی بیان می کنیم با [هم پیمانان مان] به اشتراک بگذارد.»

وی افزود: «ما بر این باور هستیم که ایران باید گفتگو را به جای تهدید آزمایش کند. آنها با تمرکز بر روی تهدیدها انتخاب بدی داشتند.»برایان هوک همچنین اعلام کرد که مایک پمپئو در مورد حمله به نفت کش ها در دریای عمان با مقامات کشورهای اروپایی و اعضای ناتو گفتگو کرده است. وی افزود: «امارات عربی متحده از ما خواسته است تا به آنها در جریان تحقیق در مورد حمله [به نفت کش ها] کمک کنیم و ما هم از این کار خوشحال می شویم.»…

چه کسی از انتشار اخبار مذاکره می‌ترسد؟

سایت زیتون نیز در گزارشی به قلم یلدا امیری از جمله نوشت : “توقیف یک هفته‌نامه و بازداشت موقت یک روزنامه نگار، پیامی روشن از سوی حکومت ایران به رسانه ها و فعالان حوزه رسانه داد: کسی حق ندارد در مورد مذاکرات میان ایران و آمریکا سخن بگوید”…

اما چرا حکومت ایران با افراد یا رسانه‌هایی که از مذاکره سخن می‌گویند، برخورد می کند؟

“همزمان با تشدید فشار های آمریکا بر ایران مقامات جمهوری اسلامی واکنش های متناقضی از خود بروز می‌دهند واکنش هایی که از اختلاف میان مقامات جمهوری اسلامی در مورد مذاکره با آمریکا حکایت دارد”.

“روز سه شنبه ۳ اردیبهشت محمد جواد ظریف به نیویورک رفت و در جریان سفر خود با تعدادی از رسانه‌های آمریکایی گفتگو کرد در این گفتگوها او از تمایل ایران برای مبادله زندانیان سخن گفت و بارها بر تمایل ایران برای مذاکره در این مورد تاکید کرد”…

“دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز در اقدامی غیرمنتظره و ظاهرا در پاسخ به سخنان ظریف اعلام کرد که شماره خط تلفنی مستقیم خود را به سفارت سوییس در تهران که حافظ منافع آمریکا است، داده است تا به این وسیله اعلام کند که بدون نفوذ تندروها و مستقیما خواهان گفتگو با مقامات ایران است”.

“درتهران اما با وجود آنکه رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرده که جنگ نخواهد شد و مذاکره هم نخواهیم کرد و همزمان بسیاری از مقامات خصوصا تندروها هر روز امکان مذاکره با آمریکا را رد می‌کنند، خبرهای مبنی بر انجام گفتگوهای پنهانی منتشر شده است”.

“گفته می‌شود این بار هم این گفتگوها در عمان در جریان است و دیدارهایی میان برخی مقامات نظامی ایران و آمریکا انجام می‌شود”…

“این بار نیز به نظر می رسد که مقامات جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند، تا مذاکرات اولیه را به صورت محرمانه پیش ببرند. به همین دلیل است که با افراد و رسانه هایی که در مورد مذاکرات می نویسند برخورد های تندی مثل توقیف هفته نامه صدا صورت می گیرد. حاکمیت ایران نگران به نتیجه نرسیدن مذاکرات و شکسته شدن ژست مقاومت جمهوری اسلامی است و تمایل ندارد تا زمان رسیدن به توافق اولیه در مذاکره با آمریکا مطلبی در این مورد منتشر و یا حتی اشاره ای به این موضوع شود و به نوعی تصمیم دارد انحصار خبررسانی در این زمینه را در اختیار خود داشته باشد”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا