گوناگون

خرازی: به ترامپ زنگ نمی‌زنیم

کمال خرازی، مشاور ارشد «خامنه ای» در امور دیپلماتیک، می‌گوید مقام‌های ایرانی “قطعا” با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تماس تلفنی نخواهند گرفت…

خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، نهاد مشورتی علی خامنه ‌‎ای است و به تازگی به فرانسه سفر کرده است.

او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “فرانس ۲۴” در پاسخ به سوالی درباره احتمال تماس تلفنی با دونالد ترامپ گفت: “قطعا نمی‌خواهیم زنگ بزنیم. در واقع او می‌خواهد برای تبلیغات خودش با همه ملاقات کند و عکس بگیرد. نمی‌شود به آمریکا اعتماد کرد. نباید فراموش کرد که آمریکا از برجام خارج شد. قوانین بین‌الملل را نقض کرد.”

ترامپ هفته پیش گفت: “بعد از خروج ما از توافق وضع اقتصادی ایران آشفته شده است. بالاترین تورم را دارند. مدام شورش می‌شود. تنها کاری که باید می‌کردند این بود که به من زنگ بزنند تا مذاکره کنیم و به توافق برسیم.”

یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران هم اعلام کرده است که اجرای تعهداتش در این توافق را کاهش می‌دهد. این تصمیم ایران به نگرانی‌ها درباره تشدید تنش در منطقه دامن زده است.

خامنه‌ای گفته جنگی بین ایران و آمریکا رخ نخواهد داد، او در عین حال احتمال مذاکره با آمریکا را نیز رد کرده است.

کمال خرازی در مصاحبه‌اش با فرانس ۲۴ نقش داشتن ایران در خرابکاری گزارش‌شده علیه نفتکش‌های سعودی را رد کرده و گفته احتمال دارد “طرف ثالثی” برای بهره‌برداری از شرایط تنش‌آمیز فعلی چنین اقدامی کند.

خرازی گفته است: “ایران ابدا دخالتی در این ماجرا نداشته. باید تحقیق شود تا عناصر مسئول در این حادثه معلوم شوند.”

او در عین اشاره به قصد ایران برای پایبندی به توافق هسته‌ای، از قدرت‌های اروپایی برای تامین نکردن منافع ایران در چهارچوب این توافق ابراز نارضایتی کرده اما گفته است هنوز برای اقدامات عملی از طرف اروپا زمان وجود دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا