حقوق بشر

زندان تهران بزرگ؛ ۲۳ زندانی در هراس از اجرای حکم قطع دست

۲۳ زندانی متهم به سرقت در زندان تهران بزرگ (فشافویه) در هراس از اجرای حکم قطع دست بسر می‌برند. حکم یکی از این زندانیان قرار است طی روزهای آتی اجرا شود.

علیرضا خان بلوچی، فرزند مسعود و متولد سال ۱۳۵۳ یکی از این محکومین است که می گوید “با ارسال حکم به اجرای احکام، قرار است حکم قطع دست وی طی روزهای آینده به اجرا دربیاید”.

این شهروند از هفت سال پیش به اتهام سرقت بازداشت شده است. اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع دست این زندانی در حالی است که وی مال مسروقه را پرداخت کرده است.

هویت سه تن دیگر از این متهمان “عزیزالله تاجیک، شهروند افغانستانی، محمد کتابی و محمد فیوزلردی” توسط هرانا احراز شده است.

علاوه بر این متهمان در حال حاضر ۱۹ تن دیگر از زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ که نخواسته‌اند هویت آنها افشا شود در مراحل مختلفی از بدوی تا تجدیدنظر به قطع دست محکوم شده اند.

محکومیت این افراد به قطع دست در حالی است که بررسی ها نشان می دهد این متهمان به خاطر سرقت‌های خرد که عمدتا مبالغی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان را شامل می شود در زندان به سر می برند.

حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

جلاد داعشی تهران نیامده شروع کرد

دادستان داعشی تهران که به تازگی از سوی رئیسی به این سمت منصوب شده است، کار خود را از دو هفته پیش آغاز کرد. علی القاصی‌ در مراسم معارفه خود گفته بود: وقتی در یک محله‌ای آمار سرقت‌های آن روزانه تکرار می‌شود ما چه پاسخی می‌توانیم داشته باشیم؟.

پیش تر اعلام شده بود که این دادستان داعشی از مدافعان اجرای احکام اسلامی در ملا عام است. از جمله چند سال پیش در پی اجرای حکم قطع دست و پای دو سارق در شیراز، در دفاع از اجرای این احکام گفته بود: دستگاه قضایی در اجرای حدود الهی مصمم خواهد بود.

در زمان دادستانی وی در شیراز بارها مجازات اسلامی از جمله شلاق، قطع دست و اعدام در ملا عام اجرا شد که با واکنش تند فعالان حقوق بشر روبه‌رو گردید.

علی القاصی به اعدام های مخفیانه در شیزاز هم اعتراف و گفته بود: هر هفته حکم قصاص و اعدام در فارس اجرا می‌شود ولی همه آنها را بین مردم نمی‌آوریم، همه حدود (مجازات وحشیانه قطع دست و پا) را در ملآعام اجرا نمی‌کنیم.

این دادستان داعشی در تابستان سال ۹۶ در نشست “هیئت مرکزی نظارت بر حفظ حقوق شهروندی” گفته بود: در نظام مقدس جمهوری اسلامی حقوق شهروندی و حقوق بشر بر اساس مؤلفه های دینی و اسلامی که سابقه آن به ۱۴۰۰ سال قبل باز می‌گردد، به بهترین وجه ممکن محقق و رعایت می شود.

انتصاب این دادستان داعشی از سوی رئیسی، برای ایجاد رعب و وحشت بیشتر در جامعه است که به گفته برخی نمایندگان مجلس ملاها، در شرایط انفجاری قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا