اخبار

اوضاع کنونی منطقه، اقدامات آمریکا و آینده برجام

دونالد ترامپ در تازه ترین موضع گیری درباره رویدادهای پرتنش منطقه گفته است٬ نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.همزمان برخی تحولات از اتفاقاتی به جز جنگ در منطقه خبر می‌دهند.

فرارو :روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از منابع مطلع نوشته است که ترامپ به مقام‌های ارشد دولت آمریکا اعلام کرده که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.

روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت این کشور گفته است که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.

این روزنامه اظهارات ترامپ را پیامی به «دستیاران جنگ‌طلبش» توصیف کرده و نوشته است که رئیس‌جمهور آمریکا گفته نمی‌خواهد شاهد آن باشد که کارزار فشار به ایران به درگیری نظامی با ایران مبدل شود.

به گفته چند مقام آمریکایی، ترامپ در این جلسه که صبح چهارشنبه در «اتاق وضعیت» کاخ سفید و با موضوع ایران برگزار شده، «سرسختانه تأکید کرده که درگیری نظامی با ایرانی‌ها را نمی‌خواهد.»

ترامپ ساعتی پیش هم در مراسم استقبال از «یوری مورر» رئیس‌جمهور سوئیس در پاسخ خبرنگاران درباره اینکه آیا جنگی با ایران در پیش است، گفت: «امیدوارم اینطور نباشد.»

دورنمای تحول ها ؛ جنگی میان ایران و آمریکا رخ خواهد داد؟!

رویداد ۲۴:اینکه شواهدی دال بر احتمال بروز جنگ قریب الوقوع میان ایران و آمریکا وجود دارد، کاملا درست است؛ تیم ترامپ ناوگروهی را به خلیج فارس اعزام کرده، آمریکا نیروهایش را از سفارت بغداد به دلیل وضعیت اضطراری عراق بیرون کشیده، منابع آگاه از احتمال اعزام ۱۲۰ هزار نیروی آمریکایی به منطقه خبر میدهند، نفتکش‌های سعودی و اماراتی در بندر فجیره منفجر شده و پیکان اتهامات به سمت ایران است، اسپانیا ناوهایش را از خلیج فارس دور کرده و تیم امنیت ملی دولت آمریکا در جنگ طلبی علیه ایران ید طولایی دارند. اما همزمان برخی تحولات از اتفاقاتی به جز جنگ در منطقه خبر می‌دهند…

پیشنهاد مذاکره ایران و آمریکا برای تبادل زندانی

یکی از درخواست‌های ابتدایی ترامپ در تبلیغات انتخاباتی، مساله تبادل زندانیان بود. او بار‌ها نسبت به زندانی بودن آمریکایی‌ها در ایران ابرازناراضایتی کرده است. یکی از نمایش‌های ترامپ در دوران ریاست جمهوری اش، آزادی سه زندانی آمریکایی از کره شمالی بوده و بی تردید تمایل زیادی دارد همین نمایش را در مورد ایران اجرا کند.

ظریف در جریان سفر خود به نیویورک این پیشنهاد را به آمریکا داد و گفته بود فارغ از اینکه وارد جزییات دلایل زندانی شدن آمریکایی‌ها در ایران بشویم، بیایید آن‌ها را مبادله کنیم.

او از زندانیان ایرانی در سراسر جهان که منتظر استرداد به آمریکا هستند و چند زندانی ایرانی در زندان‌های آمریکا یاد کرد و گفت: من این اجازه را دارم که به عنوان وزیرخارجه پیشنهاد تبادل زندانی را به آمریکایی‌ها بدهم.

به گزارش رویداد۲۴ اظهارات ظریف می‌تواند قدم اول ایران برای مذاکره با آمریکایی‌ها هرچند در موضوعی بسیارمحدود تلقی شود. چند روز بعد از این اظهارات اوبرین نماینده دولت آمریکا در امور گروگان‌ها در نامه‌ای که به ایران ارسال شده از این پیشنهاد ظریف استقبال کرده، اما به عنوان پیش شرط از ایران خواسته باقر نمازی، زندانی دو تابعیتی ایرانی – آمریکایی را آزاد کند. ایران در پاسخ هر گونه پیش شرط برای مذاکره تبادل زندانیان را رد کرده، اما امید‌ها برای آغاز مذاکرات مستقیم میان دو طرف هنوز وجود دارد…

تکذیب اعزام ۱۲۰ هزار نیروی آمریکا به خاورمیانه

روز دوشنبه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از منابع آگاه مدعی شد جانشین وزیر دفاع آمریکا پاتریک شاناهان قصد دارد طرحی را با موضوع اعزام ۱۲۰ هزار نیروی آمریکایی به منطقه خاورمیانه برای مقابله با تهدید احتمالی ایران ارائه کند. روز بعد دونالد ترامپ به این گزارش واکنش نشان داد و به خبرنگاران گفت: چنین قصدی ندارد.

او گفت: اگر از من بپرسید آیا چنین کاری خواهی کرد؟ من می‌گویم قطعا. اما فعلا چنین برنامه‌ای نداریم و امیدوارم قرار نباشد چنین طرحی داشته باشیم. اما اگر داشته باشیم تعداد خیلی بیشتری نیرو اعزام خواهیم کرد…

این تحولات نشان می‌دهد برخلاف جنجال‌های اخیر رسانه‌ای برای القای احتمال جنگ میان آمریکا و ایران، این احتمال با درنظر گرفتن پالس‌های متناقض دو طرف چندان محلی از اعراب نداشته و می‌تواند به نتیجه عکس بینجامد.

اقدامات دیپلمات برای کاهش تنش در منطقه

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجوادظریف که به توکیو سفر کرده است پس از دیدار با همتای ژاپنی خود اظهار کرد: در این دیدار درباره شرایط کنونی منطقه، اقدامات آمریکا، نحوه حفاظت از برجام اگر جامعه بین المللی تمایلی به حفظ آن داشته باشد، صحبت کردیم…

ظریف عنوان کرد: همچنین تاکید شد اگر قرار است جامعه بین المللی برجام را حفظ کند باید در زمینه عادی سازی روابط اقتصادی ایران که هدف برجام بوده تعهد و اقدام کند و جز این راه روشی برای حفظ برجام وجود ندارد…

یورو نیوز نیز در گزارشی از سفر ظریف به ژاپن نوشت ؛ظریف به صراحت تاکید کرده است که کشورهای اروپایی و ژاپن اقدامی موثر در جهت حفظ برجام انجام نداده اند.

آقای ظریف در اشاره به واکنش کشورش به تصمیم یک سال گذشته دونالد ترامپ برای خروج از برجام و نیز فشارهای اقتصادی اخیر واشنگتن بر ضد تهران، ضمن تاکید بر «حفظ خویشتن داری حداکثری» بار دیگر بر تعهد کشورش نسبت به جامعه جهانی در چارچوب توافقنامه هسته ای تاکید کرده است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا