گوناگون

کلاه سر مجلس گذاشتند!

نماینده دماوند در مجلس : با بررسی شدن طرح استانی شدن انتخابات در هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر سر نمایندگان کلاه رفته است.

مستقل:نماینده مردم دماوند در مجلس گفت: با بررسی شدن طرح استانی شدن انتخابات در هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر سر نمایندگان کلاه رفته است.
«قاسم میرزایی نکو»، نماینده مردم دماوند و عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، درباره چرایی بررسی شدن طرح استانی شدن انتخابات مجلس در هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: هیئت نظارت مجمع، چشم اندازها و خط مشی های رهبری است که به مجمع داده می شود. مجمع تشخیص، کمیسیون هایی دارد که دراین باره رسیدگی می کند.

بحث اصلی این است همزمان که طرح استانی شدن انتخابات در کمیسیون های مجلس به بحث گذاشته می‌شود اگر قبل از نظرات کمیسیون، هیئت نظارت نظری داشته باشد می تواند نظرات خود را ارائه دهد تا اعمال شود اما زمانی که این طرح به شورای نگهبان رفته و هیئت نظارت بخواهد، اعلام نظر کند، هم خلاف قانون و هم آیین نامه ای است که وجود دارد. در واقع آقای مطهری و برخی نمایندگان در این باره تذکر دادند مبنی براینکه طرح استانی شدن انتخابات نمی تواند چنین وضعیتی داشته باشد.

میرزایی نکو افزود: با وجود همه این مسائل، طرح استانی شدن انتخابات مجلس به شورای نگهبان رفته است و ۵ الی ۶ روز آینده نیز شورای نگهبان نظرات خود را ارائه خواهد داد و همچنین ایراداتی را گرفته که اگر فرصت زمانی باشد، این ایرادات مطرح می شود.
عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس ادامه داد: مجمع باید بر سیاست های کلی نظام و چشم اندازهای کشور بعد از ابلاغ مقام معظم رهبری نظارت کند تا حکم اجرای آن انجام شود. بنابراین برای نظارتش، قوانین، لوایح و طرح هایی که در حال انجام است را باید مد نظر قرار دهد.

در این راستا مجمع کمیسیون هایی دارد که آن طرح ها و لوایح را پیگیری می کند. اگر در ارتباط با مجلس باشد، مجمع می تواند به مجلس در هنگام بررسی در صحن یا در کمیسیون ها، نظر خود را ارائه دهد یا فردی را به مجلس بفرستد تا مسائل را حل کنند در غیر این صورت می تواند در مدت زمانی که شورای نگهبان در حال بررسی طرح است، نظر خود را ارائه دهد. اما خلاف مجمع این است قبل از اینکه شورای نگهبان بررسی کند اظهار نظر کرده و گفته مخالف طرح استانی شدن انتخابات است. این موضوع خلاف آیین نامه و قوانین داخلی مجمع بوده وگرنه رسیدگی و نظارت بر سیاست های کلی نظام و چشم انداز از وظایف مجمع است.

وی در پاسخ به این سوال چگونه این طرح به صورت همزمان در شورای نگهبان و هیئت نظارت در حال بررسی است، اظهار کرد: شورای نگهبان در هنگام بررسی این طرح، نسخه ای از آن را به هیئت نظارت ارسال می کند که اگر مواردی هست به شورای نگهبان ارائه کنند. درنهایت شورای نگهبان نیز در نامه خود به مجلس، ابهامات طرح را مطرح می کند و در انتهای نامه نیز به ابهامات هیئت نظارت مجمع در مورد این طرح اشاره می کند. نکته دیگر اینکه اگر شورای نگهبان هم ارسال نکند مجمع خود از شورای نگهبان، آن طرح را درخواست کرده و آن را دریافت می کند.

میرزایی نکو گفت: هفته آینده طرح استانی شدن انتخابات از شورای نگهبان به دست مجلس شورای اسلامی می رسد.
نماینده مردم دماوند تاکید کرد: مس منتظر است که طرح استانی شدن انتخابات از شورای نگهبان به مجلس ارسال شود. همزمان اینکه این طرح در مجلس مطرح می شود کمیسیونی در مجمع تشخیص در این باره خود به صورت مستقل اظهار نظر کرده و آن را مورد بررسی قرار داده و این طرح توسط شورای نگهبان به هیئت نظارت مجمع ارسال نشده است.

بنابراین این طرح همزمان هم در مجمع و هم در شورای نگهبان در حال بحث و بررسی است. مجمع به این دلیل که با سیاست های ابلاغی چشم انداز، اختلاف فاحشی نداشته باشد و چارچوب های آن با یکدیگر تطبیق داشته باشد آن را بررسی می کند. اما اینکه چگونه این روند در حال اجرا است خود جای سوال دارد. وقتی که هیئت نظارت درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس اظهارنظر می کند باید اظهارنظرات خود را به شورای نگهبان ارائه دهد که وقتی شورای نگهبان، طرح و لایحه را به مجلس ارسال می کند، مجلس آن موارد را در نظر بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا جایگاه مجلس در این میان نادیده گرفته شده است، تصریح کرد: بر سر نمایندگان مجلس کلاه رفته است که به نظر بنده باید به این موضوع، توجه ویژه ای داشت.
میرزایی نکو درباره طرح گفتگوی ملی نیز گفت: اگر از شخصیت های برجسته ای چون آقای خاتمی در طرح گفتگوهای ملی دعوت نشود، یقینا ضرر خواهند کرد و به تعبیری سرشان کلاه رفته است. به صورت رسمی، بحث هایی درباره حضور وی شده است اما اینکه به صورت رسمی اقداماتی صورت گیرد هنوز انجام نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا