گوناگون

پارلمان اصلاحات چندگام تا واقعیت

ماه‌هاست که اصلاح‌طلبان در مجامع درون حزبی به بررسی مسأله پارلمان اصلاحات می‌پردازند و تلاش دارند تا این نهاد را برای تسهیل پیگیری مطالبات جریان اصلاح‌طلب تشکیل دهند. به رغم گذشت مدت زمانی طولانی از این مسأله، کندی روند بررسی باعث ایجاد تردیدها در خصوص تأسیس این نهاد شده است. جلسه شورای سیاست‌گذاری حزب ندا با دستور بررسی آخرین تحولات پارلمان اصلاحات، برگزار شد….

ایسنا نوشت؛ در این جلسه نماینده حزب ندا در پارلمان اصلاحات گزارش مبسوطی از فرایند طی شده در تصویب اساسنامه و اختلاف دیدگاه‌های موجود در روند تشکیل پارلمان ارائه کرد و مباحث مربوطه با اعضای شورای سیاست‌گذاری در این خصوص در میان گذاشته شد. در ادامه تعدادی از اعضا تحلیل‌های خود را از وضعیت فعلی و سازوکار تشکیل و فعالیت پارلمان اصلاحات بیان کردند و با آسیب‌شناسی پارلمان اصلاحات بر حمایت از تشکیل این پارلمان تأکید کردند. همچنین مقرر شد که بر پایه این مباحثات، طی روزهای آینده، حزب ندا به ارائه راهکارها، دغدغه‌ها و رویکردهای خود در تشکیل پارلمان اصلاحات بپردازد. یدا… طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیز درباره سرنوشت پارلمان اصلاحات، اظهارکرد: پارلمان اصلاحات از سال‌ها پیش در جبهه اصلاحات مطرح شد و هدف از طرح این پیشنهاد، ایجاد چتری جامع‌تر برای فعالیت انتخاباتی اصلاح‌طلبان بود که با پیگیری‌های انجام شده در بهمن سال ۹۶ در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مطرح و کلیات آن تصویب شد. ماده واحده‌ای با تبصره ذیل تصویب شد که بر اساس آن نهاد فراگیر و بالادستی به نام پارلمان اصلاحات یا مجمع عالی اصلاح‌طلبان تشکیل و همه فعالیت‌ها، ذیل آن تعریف می‌شود. همچنین تبصره دیگری نیز لحاظ شده بود که بر مبنای آن، کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات سازوکار قانونی لازم جهت فعالیت و شکل‌گیری پارلمان اصلاحات را فراهم کند. طاهرنژاد با بیان اینکه کمیته سیاسی پیشنهادهای احزاب را دریافت و سپس به یک پیش‌نویس دست یافتند، اظهار داشت: این پیش‌نویس برای اطلاع به احزاب عضو شورای هماهنگی ارسال و نظرات اصلاحی آنها نیز اخذ شد و اکنون در شورای هماهنگی در دستور کار است. وی با اعلام اینکه حدود ۱۰ ماده آن (پارلمان اصلاحات) تصویب شده و بقیه هم در دست بررسی است، ابراز امیدواری کرد با آهنگی که جلو می‌رود ظرف یک تا دو ماه آینده به تصویب برسد. عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره ایده اولیه تشکیل پارلمان اصلاحات، گفت: ایده اولیه توسط محمدعلی نجفی که او هم عضو حزب کارگزاران بود مطرح شد و بعد از آن مرعشی پیگیری کرد و در این اواخر کواکبیان خیلی پیگیر بود که در شورای هماهنگی مطرح شود اما ایده اولیه آن متعلق به حزب کارگزاران بود.

تأخیر در پارلمان اصلاحات

یکی از دلایلی که به نظر می‌رسد باعث تأخیر در تعیین سازوکار پارلمان اصلاحات شده است، شک و شبهه‌ها در خصوص احتمال مجوز گرفتن این نهاد است. با وجود ابراز تمایل بسیاری از اصلاح‌طلبان برای تشکیل آن هنوز مشخص نیست که این نهاد مجوز بگیرد؛ به دلیل آنکه پارلمان اصلاحات ساختار جدیدی است و حزب، جبهه و ائتلاف نیست بلکه جمع همه آنهاست. یکی دیگر از دلایل این اختلافات نیز جزئیات این پارلمان است که هنوز مورد بحث و بررسی قرار دارد. گویا کلیات آن مورد موافقت اکثریت قرار گرفته اما هنوز اجماعی در خصوص جزئیات حاصل نشده است. از طرفی در نشست جمعیت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به سقف مشارکت سیاسی زنان در احزاب، ساختار پارلمان اصلاحات فاقد راهبرد مؤثری برای افزایش حضور زنان شناخته و تصریح شد که این ساختار ضمن آنکه هیچ شباهتی به پارلمان ندارد، خروجی متفاوت از شورای هماهنگی احزاب یا شورای عالی سیاست‌گذاری نخواهد داشت و جمعیت زنان تشکیل چنین نهادی با چنین ساختاری را نوعی موازی کاری قلمداد می‌کند که خروجی جز تکرار ساختارهای انسجام بخش فعلی نیست. حداقل اقدام اصلاحی در این راستا باید دادن وزن بر اساس شاخص‌هایی تعریف شده به احزاب باشد تا از این طریق زمینه برای تقویت احزاب نیز فراهم شود. پیش از این در دهم اردیبهشت ۹۸ احمد شریف، دبیرکل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بود: «نزدیک ۹ ماده (که بیشتر آنها چالش برانگیز بود) تصویب شده و ماده‌هایی هم که باقی مانده است به نظر زمان زیادی را به خود اختصاص نخواهند داد. حدس من این است که ظرف یک تا دو جلسه آینده باقی مانده مواد اصلاحات هم تصویب خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا