گوناگون

رأی الیوم: اعراب باید مستقیم و مستقل با ایران گفت و گو کنند

روزنامه «رأی الیوم» نوشت: کشورهای عرب منطقه که در اردوگاه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به دنبال تنش افزایی و دامن زدن به یک جنگ جدید هستند، باید احتمال رویارویی تهران و واشنگتن را از ذهن دور کنند و بطور مستقیم و مستقل مذاکره با ایران را احیا کنند.

«کمال خلف» نویسنده و خبرنگار فلسطینی روزنامه رای الیوم روز شنبه در این گزارش نوشت که لحن جنگ افروزانه در منطقه فروکش کرده و واشنگتن و تهران و کشورهای حاشیه خلیج فارس احتمال شعله ور شدن آتش جنگ جدید در منطقه را رد می کنند و تهدیدهای کلامی در حد یک جنگ میدانی نیستند، اما همچنان خطراتی مانند حادثه ناگهانی در بندر «الفجیره» وجود دارد و «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران این روزها دیدارهای خود را با متحدان و تصمیم گیران در ایران افزایش داده است.

وی افزود: اما در این فضای ملتهب پیشنهادها برای میانجی گری میان تهران و واشنگتن نیز زیاد است. اولین این پیشنهادها از سوی دوحه بود و به نظر می رسد که چراغ سبز آمریکا را برای تماس با ایران در این زمنیه دارد و همین موضوع باعث شد تا وزیر خارجه قطر چند روز پیش فوری و محرمانه به تهران سفر کند.

نویسنده رای الیوم اضافه کرد: دوحه نیاز به این نقش آفرینی و موفقیت در این ماموریت دارد، چرا که تفاهم میان تهران و آمریکا با تلاش های قطر به مثابه سیلی محکمی به دشمنان خود در حاشیه خلیج فارس است که خواستار حمله آمریکا به ایران هستند و ارتباط قطر با تهران باعث دوری آنها از دوحه شده است. قطر تا امروز پیشرفتی در این زمینه نداشته اما شانس های موفقیت همچنان وجود دارد.

خلف نوشت: میانجی دوم عراق است، بغداد پیشنهاد خود را به شکل علنی در این باره مطرح کرده، چرا که این کشور از متضرران اصلی تنش میان تهران و واشنگتن است. عمان نیز همانند گذشته که نقش مهمی در امضای توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی داشته و این بار نیز می تواند نقش مهمی در میانجی گیری میان آمریکا و ایران داشته باشد، اما به دلیل تغییراتی که در سیاست خارجی عمان رخ داده، به نظر می رسد که مسقط خواستار ایفای نقش در این زمینه نیست.

وی افزود: اما آخرین و مهم ترین میانجی میان این دو کشور سوئیس است که حافظ منافع آمریکا در ایران است و ‘اولی ماورر’ رئیس جمهوری سوئیس در سفری از پیش اعلام نشده به آمریکا رفت که بسیاری از رسانه های این سفر را با موضوع میانجی گری میان ایران و آمریکا مرتبط دانستند.

تحلیل گر رای الیوم اضافه کرد: به نظر می رسد که ایرانی ها نیز سوئیس را بر دیگر خطوط دیپلماتیک ترجیح می دهند، اما مشکل طبق اطلاعات درز کرده از دو طرف اصرار تهران برای مذاکرات علنی و نه محرمانه است، اما در مضمون این مذاکرات نیز ایرانی ها مذاکره درباره برنامه موشکی این کشور را نمی پذیرند، درحالی که ترامپ توافق هسته ای گذشته را قبول نداشته و خواهان توافقی جدید برای اصلاح آن بخصوص در زمینه برنامه موشکی ایران است.

خلف ادامه داد: ترامپ در نهایت مذاکره را خواهد پذیرفت و مذاکره کنندگانی را به تهران خواهد فرستاد. دور اول این مذاکرات به شکل محرمانه در سفارت سوئیس در تهران برگزار خواهد شد و دور دوم آن در واشنگتن و این به این معنی است که ما پس از چهار دهه در آستانه رخدادی تاریخی در روابط آمریکا و ایران خواهیم بود. آنچه از تصمیم گیری ها و تحرکات ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می توان دریافت، این است که او اقداماتی بی سابقه و ناگهانی و بدون شک بدون نیت جنگ انجام می دهد.

وی نوشت: اردوگاه جنگ ترامپ چه در کاخ سفید یا در کشورهای حاشیه خلیج فارس در پرتگاه قرار خواهند گرفت و به همین دلیل نیز کنارگذاشتن ‘جان بولتون’ تا پایان سال جاری میلادی یا زودتر از آن بعید نیست.

نویسنده رای الیوم اضافه کرد: اگر تلاش برای گفت و گوی ایران و آمریکا موفقیت آمیز نباشد، در این صورت اردوگاه جنگ طلب ترامپ برای بازگشت به تنش ها سعی خواهند کرد. اکنون شرایط به نفع این اردوگاه نیست و ورود به مذاکرات دو احتمال دارد یا توافق حاصل می شود و همه تلاش های آنها بی نتیجه و ضایع می شود و یا اینکه تلاش ها برای مذاکره ناکام می ماند و همه چیز به نقطه صفر می رسد که در این صورت عمر دوره ترامپ پایان می یابد و کسی نمی داند که نتایج انتخابات دوره بعدی آمریکا چه خواهد بود و در صورت روی کار آمدن دولت جدید چه استراتژی را در برابر ایران در پیش خواهد گرفت.

خلف نوشت: اما اعراب در درجه اول باید روند گفت و گوها را به طور مستیم و مستقل در پیش گرفته و توهمات نابودی ایران توسط آمریکا و اسرائیل را کنار بگذارند، چرا که این فکرها کاملا ساده لوحانه بوده و هیچ موفق نخواهد بود، تنها راه جایگزین بازگشت به گفت و گوی ایرانی و عربی برای حل مشکلات است باید ثبات را در این روابط احیا و اقدامات تحریک آمیز و تنش زا متوقف شود چرا که این اقدامات تنها بر این فضای ملتهب می افزاید. اعراب نباید روی نمودار آمریکا حساب کرده و مطابق آن صعود و فرود کنند بلکه باید خود مستقلا تصمیم گیری کنند
ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا