اخبار

اقدامات ایران پس از مهلت ۶۰ روزه‌ در چارچوب برجام خواهد بود

ظریف پس از بازگشت از پکن خواستار آن شد که کمیسیون مشترک برای حفظ برجام به تعهداتش عمل کند.همزمان سفیر ایران در لندن تاکید نمود ایران اقدامات خود را در چارچوب برجام تنظیم خواهد کرد.

مستقل:”وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: یقین داریم آنطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند جنگی در نخواهد گرفت چون نه ما خواهان جنگ هستیم و نه کسی این تصور یا توهم را دارد که بتواند در منطقه با ایران مقابله کند اما لازم است حرکت های خطرناک داخل آمریکا برای مردم این کشور روشن شود”.

“محمد جواد ظریف روز شنبه پیش از ترک پکن در پاسخ به سوال ایرنا افزود: واقعیت این است که ترامپ رسما گفته و مجددا به تازگی هم تاکید کرده است که خواهان جنگ نیست اما افرادی اطراف وی نشستند و به بهانه اینکه می خواهند آمریکا را در برابر ایران قدرتمندتر کنند او را به سمت جنگ سوق می دهند”.

“وی افزود: آنچه که در سفر نیویوریک به عنوان ‘تیم ب’ مطرح کردم یک واقعیت است و همه مردم هم از آن خبر داشتند اما به خاطر فضای روانی حاکم بر جامعه آمریکا کمتر کسی جرات طرح این موضوع را داشت”.

“ظریف افزود: آنچه که به عنوان سیاست «اول آمریکا» در این کشور مطرح شده است در حال تبدیل به یک سیاست «اسرائیل اول» یا برخی «حکام مرتجع منطقه اول» است و منافع این کشورها هم از طریق قدرت مالی و تبلیغات به دولت آمریکا تحمیل شده است و آنها در حال حاکمیت پیدا کردن هستند”.

“وی گفت: آینده برجام در اختیار جامعه بین المللی است جامعه جهانی تا کنون از برجام حمایت کرده است اما حمایت ها بیشتر به صورت بیانیه و اعلام مواضع سیاسی بوده است اما لازم است این اعلام مواضع سیاسی به اقدامات عملی اقتصادی که مردم ایران بتوانند از برجام منافعشان را برداشت کنند تبدیل شود”.

“ظریف گفت: ما چهار دور از کمیسیون مشترک برجام برای اقداماتی که باید انجام دهند تعهد گرفتیم و فکر می کنم اکنون وقت این رسیده است که کمیسیون مشترک هم به تعهداتش عمل کند.
ظریف در ادامه به تشریح دستاوردهای سفر به کشورهای آسیایی پرداخت و گفت: در سفر به ترکمنستان با رییس جمهوری این کشور گفت و گوهای بسیار خوبی انجام شد که باعث توسعه روابط خواهد شد.وی در مورد هند نیز گفت: هند از شرکای بسیار مهم ایران است و ارتباطتا تجاری و ساز و کار مالی خوبی با دولت این کشور داریم”.

اقدامات پس از ضرب‌الاجل ۶۰ روزه‌مان به اروپا، در چارچوب برجام خواهد بود

به گزارش ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی در پاسخ به این سوال که چرا ایران یک ضرب الاجل ۶۰ روزه برای شرکایی اروپایی برجام قائل شده است گفت: ایران تا کنون وفادارانه به تعهدات برجامی خود عمل کرده است و تنها انتظارمان این بوده است که اعضای دیگر برجام نیز به سهم خود به تعهداتشان [در چارچوب برجام] عمل کنند. متأسفانه این به اعتبار توافق هسته‌ای آسیب وارد کرده است.

وی با اشاره به اقدامات و تحریک‌های غیرضروری آمریکا مانند تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران آمریکا گفت که ایران همواره به دنبال این بوده است که به صلح و ثبات منطقه کمک کند…

یک سال از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد و ما به شرکای اروپایی خود زمانی کافی دادیم تا مشکلات پیش رو را اصلاح کنند. از آنجا که ما منافع تعریف شده‌مان در چارچوب برجام را که در زمینه اقتصادی و روابط تجاری بودند، دریافت نکرده بودیم به شرکایمان یک سال زمان دادیم تا مسئله را حل کنند که متأسفانه تا کنون نتوانسته‌اند آن را حل کنند…

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا ایران در صورت انجام نشدن کاری از سوی شرکای اروپایی برجام در فرصت تعیین شده از سوی ایران به غنی‌سازی اورانیوم ادامه خواهد داد یا نه گفت: بله ما اقداماتی را انجام داده‌ایم تا اگر این بازه دو ماهه به گونه‌ای مناسب برای حل کردن مسئله به قدر کفایت نتیجه‌بخش نباشد، ما اقدامات بعدی خود را انجام خواهیم داد که به شما اطمینان می‌دهم این اقدامات در چارچوب برجام هستند. ما در این مقطع تصمیم نداریم که از توافق هسته‌ای خارج شویم که البته این از گزینه‌هایی بود که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، اما اکنون تصمیم ما این بوده است که از چارچوب برجام به عنوان ابزاری برای ترغیب بیشتر شرکایمان به اجرای تعهداتشان استفاده کنیم…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا