گوناگون

انتشار یک ویدئو دولت اتریش را سرنگون کرد

بیست و چهار ساعت پس از افشای ویدئوئی که معاون صدراعظم اتریش را در تبانی با فردی نزدیک به یکی از سرمایه داران پرنفوذ روسیه نشان می‌داد و در پی اوج گیری اعتراضات و برهم خوردن ائتلاف دو حزب راستگرای «مردم» و «آزادی»، رئیس جمهوری اتریش فرمان برگزاری انتخابات پیش رس را در این کشور صادر کرد….

به گزارش رادیو فرانسه، معاون صدراعظم و رئیس حزب آزادی اتریش در ویدئوئی که روز شنبه در دو نشریه اشپیگل و زوددویچه تسایتونگ منتشر شد، به سرمایه دار روسی قول داده بود که اگر به پیروزی او در انتخابات کمک کند، با او قراردادهای سودآوری خواهد بست. تحولات اتریش در روزهای شنبه و یکشنبه ١٨ و ١٩ مه در رسانه های اتریش و آلمان بازتابی بسیار گسترده یافت.

علاوه بر استاندارد و سایر روزنامه‌های سراسری اتریش، روزهای شنبه و یکشنبه همه رسانه های اصلی آلمان به دنبال زوددویچه تسایتونگ و اشپیگل آنلاین ویدئوی مربوط به تبانی هاینس کریستیان اشتراخه رئیس حزب دست راستی «آزادی» و معاون صدراعظم اتریش را همراه با تفسیرهای انتقادی منتشر کردند.

این ویدوئو که در سال ٢٠١٧ و در آستانه انتخابات اتریش در یک هتل ایبیسا گرفته شده، اشتراخه را در حال گفت و گو با نماینده یکی از سرمایه داران پرنفوذ روس نشان می‌دهد. رئیس حزب «آزادی» به طرف روسی اعلام می‌کند که اگر برای تبلیغات انتخاباتی خود مورد پشتیبانی سرمایه دار روسی قرار گیرد، در صورت پیروزی با او قراردادهای پرسودی در بازار اتریش خواهد بست.

توفان سیاسی در وین

بلافاصله پس از انتشار این ویدئو، هزاران تن در وین به خیابان‌ها ریختند و با به راه انداختن ده‌ها درشکه اسبی، به صدا در آوردن «سوت های تیرول» و سردادن سرودهای سنتی اتریش خواستار کناره گیری دولت شدند. در واکنش به این اعتراض‌ها، بعد از ظهر شنبه هاینتس کریستیان اشتراخته قائم مقام صدراعظم ضمن پوزش خواهی از مردم اتریش کناره گیری خود را اعلام کرد. او گفت که ویدئو درحالی به صورت مخفی گرفته شده که او تحت تاثیر شدید الکل بوده، اما حرف‌های ناشی از مستی او هرگز به مرحله عمل نرسیده و کاری برخلاف قانون نکرده است.

اما سباستیان کورتس صدراعظم اتریش این را کافی ندانست و خواستار استعفای وزیرکشور نیز که در حزب آزادی اتریش عضویت دارد شد. اداره وزارت کشور را پیش تر حزب «مردم» اتریش به رهبری سباستیان کورتس برعهده داشته است.

سباستیان کورتس که در ٣١ سالگی مقام صدراعظم اتریش را کسب کرده است، مایل بود با کناره گیری یا اخراج همه وزیران وابسته به حزب راستگرای «آزادی» اتریش، خود در راس حزب «مردم» اتریش به تنهائی اداره کشور را ادامه دهد. اما بامداد روز یکشنبه آلکساندر فون در بلن رئیس جمهوری اتریش فرمان برگزاری انتخابات پیش رس را برای تعیین دولت جدید صادر کرد. تاریخ برگزاری انتخابات هنوز اعلام نشده است.

واکنش سیاستمداران آلمان

در آلمان رهبران همه احزاب اصلی، حتی حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» رسوائی رئیس حزب «آزادی» و قائم مقام صدراعظم این کشور را به شدت مورد انتقاد قرار دادند. برخی از آن ها در عین حال برگزاری انتخابات پیش رس را نیز درست ندانستند.

ائتلاف دو حزب راستگرای «آزادی» و «مردم» از سال ٢٠١٧ بر اتریش حکومت کرده است. سقوط این دولت در آستانه برگزاری انتخابات پارلمان اروپا، از سوی رسانه‌های اتریش و آلمان به مثابه یک ضربه روانی شدید به احزاب راست اروپائی ارزیابی شد. آن‌ها از ماه‌ها پیش خود را برای پیروزی در این انتخابات بسیج کرده‌اند.

انتخابات پارلمان اروپا در روزهای ٢٣ تا ٢۶ ماه مه جاری در کلیۀ کشورهای عضو اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا