اخبار

ادامه جنگ روانی میان ایران- امریکا و تازه ترین نشانه تنش ها در منطقه

همزمان با درخواست عربستان برای تشکیل دو نشست فوق‌العاده در پایان ماه جاری میلادی و انفجار درمنطقه سبز بغداد٬ دونالد ترامپ در چارچوب سیاست های کاخ سفید بار دیگر ایران را تهدید کرد.

ادامه جنگ روانی- تبلیغاتی ترامپ علیه ایران

دونالد ترامپ در ادامه جنگ روانی علیه ایران توییتی منتشر کرد.به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «اگر ایران می‌خواهد بجنگد، این به طور رسمی پایانش خواهد بود. هرگز آمریکا را دوباره تهدید نکنید».

 لفاظی فرمانده سپاه;وقتی جنگ و تنش برای سپاه فرصت و نعمت است!

جهان صنعت: سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین تکریم و معارفه جانشین فرمانده کل و معاونان هماهنگ‌کننده و فرهنگی سپاه با بیان اینکه امروز انقلاب ما در یکی از زیباترین فراز‌های خود قرار دارد و دشمن با شکست‌های سنگین مواجه شده است، گفت:…ما با یک دشمن به ظاهر قدرتمند مواجه هستیم اما این دشمن در حال فرسایش است و به عبارتی دچار پوکی استخوان شده و این مسیری است که همه قدرت‌های شیطانی سپری می‌کنند‌…

فرمانده کل سپاه داشتن یک دشمن بزرگ را برای قدرتمند شدن یک فرصت دانست و اظهار کرد: امروز که دشمن به ما نزدیکتر شده این فرصت برای سپاه به وجود آمده و قوای سپاه در راهبرد، عملیات و تاکتیک به حرکت در آمده است‌.

وی تصریح کرد: دشمنی مانند آمریکا هرگز از توجه و تمرکز ما خارج نمی‌شود و تا زمانی که دشمنی با این خوی ظالمانه قصد دارد خود را جهانی معرفی کند، طبیعی است که در برابر او بایستیم‌. فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما به دنبال جنگ نیستیم، اما از جنگ نمی‌هراسیم و آماده‌ایم، خاطرنشان کرد: دشمنان ما هم اراده جنگ ندارند‌، اما تفاوت ما با آنها این است که آنها از جنگ می‌ترسند و خط حد آنها جایی است که جان‌شان به خطر بیفتد و شکست دادن دشمنی با این ماهیت آسان است‌.

عربستان خواستار برگزاری ۲ نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس شد

پادشاه عربستان از رهبران شورای همکاری خلیج فارس و رهبران عربی خواست دو نشست فوق‌العاده در پایان ماه مه در مکه برگزار کنند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از یک منبع در وزارت خارجه عربستان گزارش داد، این دعوت به برگزاری نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و نشست سران عرب را ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در چارچوب تاکید ریاض بر رایزنی و هماهنگی با کشورهای برادر در شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب به منظور تقویت امنیت و ثبات منطقه مطرح کرده است.

این منبع افزود: این درخواست در سایه حادثه خرابکاری علیه کشتی‌های تجاری در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای امارات و حمله شبه نظامیان حوثی به دو ایستگاه پمپاژ نفت عربستان مطرح شده است.

به گفته این منبع، با توجه به پیامدهای خطرناک این دو اتفاق بر امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی و تاثیر آن بر انتقال نفت به بازارهای جهانی، ملک سلمان از برادران در شورای همکاری و اتحادیه عرب خواست دو نشست فوق‌العاده سران را در ۳۰ ماه مه (۹ خرداد) برای بررسی پیامدهای این حملات و اتفاقات بر منطقه برگزار کنند.این درخواست بلافاصله مورد استقبال امارات، بحرین و جیبوتی، حامیان سرسخت عربستان قرار گرفت…همچنین به گفته مقامات نظامی آمریکا کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای تامین امنیت در آب‌های منطقه حضور نظامی − امنیتی خود را افزایش داده‌اند. تشدید این گشت‌زنی‌ها از روز شنبه ۱۸ ماه مه شروع شده است.

انفجار در منطقه سبز بغداد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز چند گلوله خمپاره و موشک به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه بین‌المللی سبز بغداد شلیک شده است.منابع خبری عراق اعلام کردند که در پی اصابت این موشک‌ها و شنیده شدن صدای انفجار، آژیر خطر در سفارت آمریکا در منطقه سبز به صدا درآمد.

نیروهای امنیتی عراق در این منطقه حاضر شده اند و عملیات تحقیق و تفحص را آغاز کرده اند.در گزارشات اولیه اعلام شده است که این حادثه تلفاتی نداشته است.

علاوه براین به گزارش اعتمادآنلاین: حمله به اتوبوس حامل اعضای حشد شعبی عراق در منطقه دیاله عراق منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰ نفر شد.

هیات فرماندهی حشد شعبی طی بیانیه‌ای که در اختیار رسانه‌های عراقی گذاشته شد، اعلام کرد: یک اتوبوس حامل شماری از پرسنل حشد شعبی، که از بصره عازم محل خدمت خود در دیاله بودند، در شرق استان دیاله با بمب کنار جاده‌ای مورد حمله قرار گرفت.بر اساس این بیانیه، در این حمله هفت نفر از اعضای حشد شعبی کشته و ۲۶ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

موسویان: در مقطع فعلی جنگی در کار نیست

دیپلمات پیشین کشورمان هدف اصلی محور بولتون ـ نتانیاهو را تغییر نظام ایران بدون جنگ دانست و گفت: جنجال‌های یکی دو هفته گذشته از جمله اعزام ناو آمریکایی بیش‌تر جنبه جنگ روانی دارد و تیم بولتون ـ نتانیاهو هم درمقطع فعلی، برنامه آغاز جنگ ندارند. درعین حال آن‌ها اجرای یک طرح دو مرحله‌ای درابعاد هشتگانه تا پایان دور اول ریاست جمهوری ترامپ را در دستور کار قرار داده‌اند…

وی مرحله اول این طرح را “فشار حداکثری” دانست و گفت: طرح عملیاتی این مرحله دارای چهار بعد است که از یک سال قبل آغاز شده و تا قبل از انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا ادامه خواهد داشت. در بعد اول: “جنگ اقتصادی” شامل جامع‌ترین تحریم‌های اقتصادی و بستن تمام شریانات مالی و اقتصادی ایران به قصد ایجاد شورش و ناامنی و فروپاشی از داخل است. مهم‌ترین بخش این جنگ نیز بستن مجاری مبادلات بانکی، بازرگانی و فروش نفت ایران است.

بعد دوم: “جنگ سیاسی” است که محور آن کمپین دیپلماتیک در سطح جهانی با تأکید بر تهدید جلوه دادن و بزرگ‌نمایی ایران است. تشکیل اتحاد منطقه‌ای با اسرائیل و برخی از کشورهای عربی، اتهامات در مورد بمب هسته‌ای و تروریسم و توان دفاعی و موشکی، فشار به متحدان به ویژه اروپا برای همراه شدن با آمریکا بخشی از جنگ سیاسی است.

بعد سوم: “جنگ روانی، تبلیغاتی، دیپلماسی عمومی” است که با هدف تحریک و آماده سازی افکار عمومی جهانی و ایجاد رعب و وحشت در داخل ایران انجام می‌شود و جنجال اخیر اعزام ناوهای آمریکایی هم در این قالب می‌گنجد. پیشنهادهای مکرر ترامپ، بولتون، پمپئو و برایان هوک در مورد آمادگی برای مذاکره با تهران بخشی از عملیات در حوزه دیپلماسی عمومی و افکار عمومی جهانی است که آمریکا را خواهان گفت‌وگو و صلح و ایران را ضد گفت‌وگو و صلح جلوه دهند. کاخ سفید برنامه‌ریزی یک کمپین مفصل برای جلب حمایت و همراهی کنگره و افکار عمومی در داخل و خارج از آمریکا را نیز در دست اجرا دارد…

موسویان در توضیح مرحله دوم این طرح اظهار کرد: این مرحله “دام اقدام نظامی” برای ترامپ است.این دیپلمات با سابقه پیشین کشورمان تصریح کرد: بعد دوم این است که در طول چند ماه آینده سعی خواهند کرد، اقدامات آمریکا یک “عملیات دفاعی و نه تهاجمی” قلمداد شود. نتانیاهو با اطلاعات جعلی این بعد را مدیریت خواهد کرد…رسانه‌های اسرائیل هم اخیراً گزارش‌هایی منتشر کرده و مدعی شده‌اند که ایران قصد عملیات علیه تأسیسات نفتی عربستان دارد و انتظار داریم این سناریوها تکرار شوند. سناریو انفجارات در کشتی‌های بندر الفجیره امارات هم اولین و آخرین این سناریو نخواهد بود…

موسویان بعد سوم را “آماده‌سازی نیروها و پایگاه‌های نظامی آمریکا در ابعاد عملیات هوایی و دریایی در منطقه” دانست و افزود: هرچند اقدامات آنها در این مرحله با اغراق‌های فراوان همراه بوده و با هدف جنگ روانی است، اما نوعی آماده‌سازی ظرفیت نظامی هم هست…

مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی ایران باید از هم اکنون پادزهر همه ابعاد مختلف این توطئه‌ها را فراهم کنند. ممکن است کسانی در داخل حتی از روی احساسات انقلابی شعار دهند که نیروهای آمریکا و متحدان آنها را در منطقه باید مورد حمله قرار داد و نابود کرد، مراکز نفتی و نظامی مزدوران آمریکا در منطقه را باید منفجر کرد و چنین و چنان خواهیم کرد. باید دانست که این‌گونه شعارها دقیقاً بازی در زمین محور بولتون و نتانیاهوست و حتی ممکن است برای طرح چنین تهدیداتی در داخل ایران هزینه هم بکنند تا با بزرگ کردن این شعارها و تهدیدات توسط رسانه‌های جهانی، سند سازی کرده تا اقدامات خود را مشروع و دفاعی جلوه دهند.

دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به کسانی که از احتمال جنگ می‌گویند، گفت: من مکرراً در چند ماه گذشته نوشته و گفته‌ام که شخص ترامپ، اکثریت کنگره و مردم و رسانه‌ها و اندیشکده‌ها و مراکز علمی آمریکا، سایر قدرت‌های جهانی و اکثریت قاطع کشورهای جهان با جنگ مخالف هستند و از این رو در مقطع فعلی جنگی در کار نیست…

تا زمانی که در داخل یک اجماع و هماهنگی وجود نداشته باشد، هیچ مذاکره‌ای به نتیجه نمی‌رسد. در شرایط فعلی اتحاد و وحدت داخلی از اولویت اول برخوردار است…

برای مثال در پاسخ به درخواست تماس و دادن تلفن توسط طرف آمریکایی، تهران هم می‌توانست تلفن بدهد و بگوید اگر آقای ترامپ کاری دارد، زنگ بزند. بعید است ترامپ زنگ بزند اما در افکار عمومی جهان مطرح خواهد شد که تهران به شما شماره داده و اگر جدی هستید زنگ بزنید. اما در کارزار دیپلماسی عمومی و در جهت آرایش جنگی متقابل در بخش دیپلماسی عمومی و افکار عمومی، این‌گونه اقدامات، پرتاب کردن توپ به زمین ترامپ است. حالا اگر ترامپ هم زنگی زد که نشان از اقتدار ایران خواهد بود و ما ضرر نخواهیم کرد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا