حقوق بشر

چهار زندانی سیاسی به حبس و اعدام محکوم شدند

حکم صادره علیه چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از حدود یک سال بلاتکلیفی روز گذشته در دادگاه انقلاب تهران به آنها ابلاغ شد. بر اساس این حکم عبدالله قاسم پور به اعدام و ۸ سال حبس تعزیری و همچنین محمد حسین پور، علیرضا حبیبیان و اکبر دلیر هرکدام به تحمل ۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این افراد اوایل ماه جاری برگزار شده بود.

به گزارش هرانا، روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸، حکم صادره علیه چهار زندانی سیاسی به نام‌های عبدالله قاسم‌پور، محمدحسین قاسم‌پور، علیرضا حبیبیان و اکبر دلیر در دادگاه به آنان ابلاغ شد.

بر اساس حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، عبدالله قاسم پور، ۳۴ ساله زندانی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین از بابت اتهام “بغی” به اعدام، از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۵ سال و شش ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “عضویت در سازمان مجاهدین خلق” به دو سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.
محمد حسین قاسم پور، ۳۲ ساله (نسبت برادری با عبدالله قاسم پور دارد)، علیرضا حبیبیان، ۳۰ ساله و اکبر دلیر، ۳۴ ساله نیز که هر سه در بند ۴ زندان اوین در حال تحمل حبس هستند از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” هر کدام به ۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

این چهار زندانی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند.

اتهام مطروحه علیه این زندانیان پس از بازداشت و در مراحل بازجویی “محاربه از طریق عضویت، تبلیغ و همکاری با سازمان مجاهدین خلق” از طریق آتش زدن یکی از پاسگاه‌های بسیج و ارسال ویدیوی آن برای انتشار در رسانه های آن سازمان بوده که این اتهامات در مرحله بعدی، در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای اوین به “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام” برای سه تن تغییر پیدا کرد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان پس از حدود یک سال بازداشت و بلاتکلیفی، اوایل ماه جاری برگزار شده بود.

اتهام همکاری این افراد با سازمان سیاسی مورد اشاره (مجاهدین خلق ایران) در حالی به صدور حکم حبس و اعدام منتهی شده است که هم مقامات امنیتی از بازداشت گسترده هواداران این تشکل خبر داده بودند و هم خود این سازمان با انتشار اسامی به بازداشت افراد متهم به همکاری با آن نهاد پرداخته بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا