گوناگون

اقتصاددان آمریکایی: مدیریت اقتصادی ترامپ به همه آمریکایی‌ها لطمه زده است

«رابرت رایش» اقتصاددان و وزیرسابق کار آمریکا نوشت، به رغم گفته ها و نوشته ها در باره عملکرد اقتصادی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، آمار واقعی چیز دیگری را می گوید و وضعیت اقتصاد آمریکا در دولت کنونی چندان هم مطلوب نیست.

روزنامه انگلیس گاردین روز یکشنبه درمقاله ای به قلم این صاحب نظر اقتصادی آمریکا نوشت: اگر دموکرات ها بر روی نیازهای اقتصادی واقعی مردم آمریکا تمرکز کنند، آنها ممکن است بتوانند در انتخابات سال ۲۰۲۰ بر ترامپ پیروز شوند.

«مایک مولوانی» سرپرست ستاد کارکنان کاخ سفید به تازگی پیش بینی کرد که ترامپ درانتخابات ۲۰۲۰ پیروز می شود زیرا «مردم به کسی رای می دهند که به نفع آنها کار کرده است حتی اگر او را دوست نداشته باشند.»

ترامپ در رقابت برای شرکت در انتخابات برای بار دوم ریاست جمهوری اش، کمترین محبوبیت را بین روسای جمهوری در طول تاریخ این کشور دارد اما از دیدگاه مولوانی، آمریکایی ها به هر حال به او رای می دهند زیرا نرخ بیکاری به کمترین میزان در ۵۰ سال گذشته رسیده است، دستمزدها افزایش یافته و رشد اقتصادی از ۳ درصد بیشتر بوده است. نظرسنجی شبکه خبری سی ان ان که اوایل ماه مه منتشر شد نشان می دهد که ۵۶ درصد آمریکایی مدیریت اقتصادی ترامپ را قبول دارند.

این مساله دموکرات ها را عصبانی می کند. هیچ رئیس جمهوری از زمان جنگ جهانی دوم به این سو با داشتن عملکرد اقتصادی مثبت، در دور دوم انتخابات شکست نخورده است.

«سلیندا لیک» استراتژیست سیاسی دموکرات در این زمینه گفت:دموکرات ها باید بیشتر از هر چیزی نگران مسائل اقتصادی باشند.

رایش افزود: البته ممکن است وضعیت اقتصادی قبل از روز انتخابات در آمریکا و به ویژه با توجه به جنگ های تجاری ترامپ و کاهش رشد اقتصادی در جهان دچار افت شود. اما احتمال بیشتری وجود دارد که رونق اقتصادی که از سال ۲۰۰۹ آغاز شده است همچنان ادامه یابد اگرچه ممکن است ترامپ مسئول آن نباشد.

بااین حال بین نگاه آمریکایی ها به وضعیت کلی اقتصاد و دیدگاه آنها درباره وضعیت اقتصادی شخصی شان تفاوت وجود دارد. این تفاوت در نگاه در سالهای اخیر افزایش یافته است زیرا افراد بیشتری با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند.

مفهومی که در آمار اقتصادی رسمی وجود دارد ارتباط کمی با آن چیزی دارد که مردم هنگام پرداخت صورتحساب خود، پای میز آشپزخانه می گویند. مفهومی که مردم عادی از این وضعیت اقتصادی در ذهن دارند، و نه آمار رسمی، عامل هدایت کننده رای دهندگان است.

نتایج نظرسنجی مشترک روزنامه واشنگتن پست و «ای بی سی نیوز»در تاریخ ۷ مه (۱۷ اردیبهشت) نشان داد، بیش از ۸۰ درصد از دموکرات ها و ۶۶درصد افراد مستقل بر این باورند که«سیستم اقتصادی دراین کشور عمدتا بیش از همه مردم آمریکا به نفع افرادی است که در راس قدرت هستند. تقریبا یک سوم جمهوری خواهان با این نظر موافقت کردند.

بیشتر آمریکایی ها اکنون شغل دارند اما هنوز دستمزدی نمی گیرند. دستمزدهایی که اکنون دریافت می شود در مقایسه با نرخ تورم کمتر از سال ۲۰۱۵است. کارفرمایان همچنان به دلخواه خود کارگران را اخراج می‌کنند. برای مثال مدیران شرکت «ای تی اند تی» بزرگترین شرکت چندملیتی در آمریکا گفته بودند که کاهش مالیات شرکت ها به این شرکت اجازه می دهد مشاغل بیشتری ایجاد کند اما آنها ۲۳ هزار نفر را از کار بیکار کرده اند.

به این موضوع این را نیز اضافه کنید که تقریبا ۸۰ درصد آمریکایی ها همه حقوق خود را قبل از دریافت حقوق ماه آتی خرج می کنند و این شرایط وضعیت نابسامانی را که بسیاری از خانواده های آمریکایی در آن زندگی می کنند، نشان می دهد.

افزون براین، هزینه تحصیل، مراقبت ازکودکان، مسکن و مراقبت های بهداشتی بسیار بالا رفته است وترامپ برای حل این مساله کمکی نکرده است واگر اقدامی نیز انجام داده باشد، اوضاع را وخیم تر کرده است.

بدهی های وام دانشجویی لایه دیگری از این مشکلات را نشان می دهد. برخلاف وعده قدیمی درباره این که اگر کسی شغلی دولتی داشته باشد وام دانشجویی او بخشیده خواهد شد، این وضعیت دیگر وجود ندارد.

مسکن برای بسیاری از کارگران جوان دور از تصور است به همین دلیل است که بیشتر آنها با والدین خود زندگی می کنند و ازدواج را به تاخیر می اندازند. با این حال ترامپ طرح مسکن ارزان را کاهش داده است.

براساس تحقیقات مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری وزارت بهداشت امریکا، دریافت خدمات مراقبت از کودکان غیر ممکن شده است. هزینه متوسط نگهداری یک کودک اکنون ۱۲۳۰ دلار در ماه است. بیمه سلامت یک کابوس است. فقط همین سال پیش ۳۰.۴ میلیون آمریکایی بدون پوشش بیمه بودند که ۱.۱ میلیون بیشتر از سال قبل از آن بوده است.

اگر این آمار درتوجیه وضعیت بد اقتصادی آمریکا کافی نباشد، جنگ های تجاری ترامپ، آمریکایی های ساکن در مناطق روستایی را تحت فشار شدید قرار داده است. بر اساس آمار وزارت کشاوزی آمریکا، درامد کشاورزان در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافت. ورشکستگی کشاورزان تقریبا به سطح بی سابقه ای رسیده است.

مولوانی شاید درست بگوید که مردم آمریکا ممکن است به کسی رای بدهند که به نفع آنها کار کرده باشد حتی اگر از او خوششان نیاید، اما مدیریت اقتصادی ترامپ برای بیشتر مردم آمریکا خوب نبوده است. اگردموکراتها راه حل های واقع گرایانه ای ارائه دهند، مردم توجهی به آمار کلی اقتصادی نخواهند داشت.
ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا