گوناگون

گوگل، هوآوی را تحریم کرد

پس از قرارگرفتن هوآوی در لیست سیاه تجاری دولت آمریکا، شرکت گوگل اعلام کرد، دسترسی هوآوی به به‌روزرسانی‌های سیستم عامل اندروید را متوقف می‌کند. همچنین خبر می‌رسد شرکت‌های تولیدکننده چیپ‌های الکترونیکی در آمریکا از قبیل اینتل، کوالکام، زیلینکس و برودکام نیز تامین قطعات هوآوی را ادامه نخواهند داد.

گوگل اعلام کرد در تبعیت از دستور اجرایی رئیس‌جمهور دونالد ترامپ این اقدام را انجام می‌دهد. گوگل که از بررسی عواقب آن گفته بود در اطلاعیه‌های بعدی اعلام کرد گوگل‌پلی، بازار دانلود برنامه‌ها و بازی‌های اندروید و نیز بخش‌های امنیتی آنتی‌ویروسش، گوگل‌پلی‌پروتکت، همچنان روی دستگاه‌های هوآوی موجود کار خواهند کرد. نسخه‌های جدید گوشی‌های هوآوی اما بدون دسترسی به برنامه‌ها و خدمات گوگل، شامل گوگل‌پلی، نقشه‌های گوگل و برنامه جیمیل وارد بازار خواهند شد.

هوآوی همچنان خواهد توانست به نسخه سیستم عامل اندروید که به صورت منبع‌باز در دسترس همه هست دسترسی داشته باشد اما رویترز که اولین بار این خبر را منتشر کرد گزارش می‌دهد که گوگل دیگر به هوآوی خدمات پشتیبانی فنی ارائه نخواهد کرد و در زمینه اندروید و خدمات گوگل با هوآوی همکاری نخواهد کرد.

کارشناسان می‌گویند این اقدام در کوتاه‌مدت مانع مهمی بر سر راه هوآوی قرار خواهد داد اما در میان‌مدت باعث می‌شود هوآوی ناچار به پیداکردن راه‌های جایگزین باشد و اگر در این زمینه موفق شود، در نهایت گوگل از این مسیر خسارت خواهد دید.

هوآوی در واکنش به این ممنوعیت اعلام کرد به ارائه به‌روزرسانی‌های امنیتی و خدمات پس‌از‌فروش برای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌هایش ادامه خواهد داد. هوآوی درباره تاثیر این ممنوعیت بر گوشی‌های جدیدش موضعی نگرفت اما بر همکاری‌های سابقش با گوگل درباره اندروید تاکید کرد و از نقش خود در پیشرفت این سیستم عامل گفت. همچنین گزارش‌ها حاکی است، هوآوی که انتظار چنین ممنوعیت‌هایی را داشته،
به انبارکردن قطعات تولیدکننده‌های آمریکایی از قبل اقدام کرده بود. رن ژنگ‌فی، مدیر عامل هوآوی گفته است شرکتش بدون چیپ‌های آمریکایی هم به کارش ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر، لو کنگ سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد پکن از شرکت‌های چینی «در دفاع از حقوق مشروعشان» و «از روش‌های قانونی» دفاع خواهد کرد.

این اقدام در حالی انجام می‌شود که طبق گزارش‌ها چین در حال بررسی اقدامات احتمالی پیش‌رویش علیه اقتصاد آمریکا بوده است. یکی از این گزینه‌ها بایکوت محصولات آمریکایی است؛ این گزینه در حالی بررسی می‌شود که برای مثال چین سومین بازار بزرگ فروش محصولات شرکت اپل است. از دیگر گزینه‌های چین، افزایش بازرسی‌ها و مانع‌تراشی‌های مقرراتی بر سر راه شرکت‌های آمریکایی مطرح شده است.

تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا با شکست مذاکرات هفته گذشته و ناکام‌ماندن تلاش‌ها برای صلح تجاری، روند افزایشی را در پیش گرفته است. رن ژنگ‌فی، مدیر عامل هوآوی از نزدیکان شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین است و این شرکت در برنامه‌های تجاری چین جایگاه مهمی دارد.
همدلی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا