گوناگون

تکلیف حق‌آبه رودخانه کرج چه می‌شود؟

طرح انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران آخرین مراحل خود را سپری می‌کند و قرار است آب رودخانه کرج با یک تونل بلافاصله پس از سد کرج به تهران منتقل شود؛ با این کار ۲۵ کیلومتر از رودخانه کرج در انتقال آب این رودخانه به تهران حذف می‌شود، ۲۵ کیلومتری که مهم‌ترین زیستگاه و خاستگاه ماهی منحصر‌به‌فرد قزل‌آلای خال قرمز است، اما این فقط یکی از تبعات تونل انتقال آب کرج-تهران است….

فردین حکیمی با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای انتقال تونلی آب از رودخانه کرج به تهران گفت: پیش از این عنوان کردیم موضوعی که در این بین مورد تاکید ما قرار دارد تامین حق‌آبه زیست محیطی رودخانه کرج است؛ تا آن میزان آب که برای ادامه حیات رودخانه لازم است در آن جریان داشته باشد و همچنان بر اهمیت اختصاص و رعایت این حق‌آبه تاکید می‌کنیم. حکیمی افزود: کار مطالعات حق‌آبه زیست محیطی رودخانه کرج در ارتباط با انتقال تونلی آب به پایان رسیده و بر اساس آن با وزارت نیرو برای اختصاص این حق‌آبه جلساتی برگزار می‌شود. وی ادامه داد: روز گذشته هم جلسه سازمان حفاظت محیط زیست با مجری مطالعات طرح انتقال آب رودخانه کرج به تهران، برگزار و نتیجه مطالعات حق‌آبه زیست محیطی رودخانه کرج در این جلسه ارائه شد تا با توجه به آن تصمیم‌گیری لازم صورت بگیرد.
به گزارش ایسنا، طرح تونل انتقال آب از سد کرج به تهران از سال ۸۴ آغاز شده و هدف از اجرای آن حذف مسیر رودخانه کرج از خروجی سد تا بیلقان که خطوط انتقال آب رودخانه کرج به تهران در آن قرار دارد، ذکر شده است. این تونل ۳۰ کیلومتر طول و حدود چهار متر قطر دارد و طبق آخرین خبرهایی که از آن در دست است مراحل پایانی ساخت را نیز پشت سر گذاشته است.
پیش از این رئیس شورای شهر کرج هم نسبت به عدم شفاف‌سازی متولیان این طرح درخصوص اینکه سرنوشت رودخانه کرج با انتقال تونلی آب چه خواهد شد گلایه کرده و به ایسنا گفته بود: این طرح مردم را نگران کرده است. عباس زارع گفته بود: منطقه کرج و پایین‌دست سد امیرکبیر با جریان آبی که از سد به سمت بیلقان جریان دارد زنده است و کاهش این آب آثار بسیار سوئی برای این محدوده خواهد داشت. وی با بیان اینکه مردم حق دارند نسبت به چنین پروژه‌هایی بدبین باشند اعلام کرده بود: قطعاً کاهش آب از خروجی سد کرج تا ۲۵ کیلومتر پایین‌دست آثار منفی به دنبال خواهد داشت. متولیان این موضوع باید اطلاع‌رسانی کنند که با انتقال تونل آب سد کرج به تهران چه بر سر رودخانه کرج خواهد آمد؟ زارع پیش‌تر از این هم از تضعیف سفره‌های آب زیرزمینی، تخریب پوشش گیاهی منطقه، تشدید بیابان‌زایی، ایجاد کانون‌های ریزگرد، تهدید حیات برخی گونه‌های جانوری و تاثیرات سو بر اکوسیستم منطقه به عنوان گوشه‌هایی از تهدیدهای زیست محیطی انتقال تونلی آب از سد امیرکبیر به تهران یاد و اعلام کرده بود: متاسفانه به‌رغم انتقادات شدید تشکل‌های مردم نهاد و مسئولان محلی نسبت به اجرای این طرح اما شاهدیم که شرکت آب منطقه‌ای تهران بر عملیاتی کردن آن اصرار می‌ورزد.
حالا اما مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز می‌گوید: در حال حاضر آب رودخانه کرج پس از طی یک مسیر چند کیلومتری از بیلقان به تهران منتقل می‌شود و پس از بیلقان مقدار زیادی از آب رودخانه کاسته می‌شود بنابراین اگر قرار است طرح انتقال آب به وسیله تونلی که در بالادست بیلقان و پشت سد کرج قرار دارد انجام شود، باید میزان آب منتقل شده کمتر باشد و در آن حق‌آبه زیست محیطی، کشاورزی، کرج و… لحاظ شده باشد. وی خاطرنشان می‌کند: ما در محیط زیست استان البرز تمام تلاش خود را درخصوص حق‌آبه رودخانه کرج به کار خواهیم بست و این قول را به شهروندان البرزی می‌دهم که تا زمانی که هستم پیگیر این موضوع باشم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا