حقوق بشر

۱۸ اتهام جدید آمریکا به جولین آسانژ

وزارت دادگستری آمریکا ۱۷ مورد اتهام تازه علیه جولین آسانژ مطرح کرد که می تواند به ده ها سال زندان برای او منجر شود …

وزارت دادگستری آمریکا ۱۷ مورد اتهام تازه علیه جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس مطرح کرد. این وزارتخانه روز پنجشنبه اعلام کرد که آسانژ به شکل غیرقانونی نام منابع محرمانه را منتشر کرده و با همدستی چلسی منینگ، افسر سابق اطلاعات در ارتش، به اسناد سری دسترسی پیدا کرده است.

اتهام نخست آسانژ این بود که با همکاری خانم منینگ در سال ۲۰۱۰ به یک رایانه دولتی نفوذ کرده و صدهاهزار برگ از اسناد ارتش آمریکا درباره ی جنگ عراق و افغانستان را در ویکی‌لیکس منتشر کرده است. در صورت اثبات این اتهامات جولین آسانژ احتمالا ده‌ها سال زندانی خواهد شد.
وکلای وی اکنون در حال تلاش برای آن مسترد نشدن آسانژ به ایالات متحده هستند. وی در حال حاضر به جرم فرار از وثیقه در بریتانیا به ۵۰ هفته حبس محکوم شده و در زندانی در لندن به سر می‌برد.
از سوی دیگر مقامات سوئد نیز پس از اخراج آسانژ از سفارت اکوادور در لندن پرونده‌ای مختومه علیه وی را دوباره به جریان انداخته‌اند که در آن وی به آزار جنسی یک زن در این کشور متهم است.
بری پولاک، یکی از وکلای جولین آسانژ درباره اتهامات اخیر گفت: «این اتهامات بی‌سابقه نشانگر شدت تهدیدی است که دادگاه آسانژ برای تمامی روزنامه‌نگارانی در بر دارد که می‌خواهند درباره اقدامات دولت ایالات متحده به مردم اطلاع‌رسانی کنند.»
وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که اقدامات آسانژ در انتشار اسناد محرمانه زندگی بسیاری از شهروندان افغان و عراقی، روزنامه‌نگاران، کنشگران حقوق بشر،‌ رهبران مذهبی و مخالفان سیاسی نظام‌های سرکوبگر را به خطر انداخته است.
چلسی منینگ در سال ۲۰۱۰ دستگیر شد و دادگاهی نظامی وی را به ۳۵ سال زندان محکوم کرد گرچه میانجیگری باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا مجازات وی را به ۷ سال زندان تقلیل داد اما از آنجا که وی از شهادت دادن در برابر هیات منصفه دادگاه آسانژ سر باز زده تا امروز در زندان به سر می‌برد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا