گوناگون

افزایش واردات از اروپا و تراز تجاری منفی ایران

واردات وزنی و ارزشی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ایران به ترتیب ۶۴ و ۳۴ درصد افزایش داشته است.همزمان مبادلات تجاری ایران و چین با افت ۳۲ درصدی مواجه شده است.

افزایش ۳۴درصدی واردات از اروپا

تراز تجاری ایران و اروپا در بخش کالاهای غیر نفتی به استناد آمارهای گمرکی در ۱۱ ماهه سال قبل، منفی هشت میلیارد و ۴۵۵ میلیون دلار شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دستیابی ایران به اهداف صادراتی از پیش تعیین شده در سال‌های قبل همواره با اما و اگر همراه بوده و عملیاتی نشده است، با این وجود آمار واردات سال به سال بیشتر شده و تنها در سال گذشته بیش از ۱۰ میلیارد دلار افزایش داشته است.

البته گاه ممکن است اینگونه اعلام شود که صرف بالا بودن واردات نمی‌توان روند مبادلات تجاری کشورها را دارای اشکال دانست، زیرا کشوری مانند چین نیز علاوه بر اینکه بیشترین صادرات را دارد بزرگترین واردکننده هم به شمار می‌رود. اما اینکه واردات با چه آنالیزی صورت می‌گیرد قطعا موضوعی مهم به شمار می‌رود…

مروری بر آمارهای ۱۱ ماهه گمرکی ایران گویای آن است که در سال گذشته به طور مشخص در تجارت با کشورهای اروپایی دستاورد قابل دفاعی نداشته‌ایم و در شرایطی که واردات وزنی و ارزشی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۶۴ و ۳۴ درصد افزایش داشته، ایران در صادرات به قاره اروپا از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۳۳ و ۷ درصد کاهش را تجربه کرده است.

بدین ترتیب تا پایان بهمن‌ماه سال قبل، حجم صادرات ایران به اروپا معادل یک میلیارد و ۳۳۸ میلیون دلار و واردات از این کشورها ۹ میلیارد و ۷۹۳ میلیون دلار بوده است.

با توجه به واردات ۴۷ میلیارد و ۶۵۷ میلیون دلاری ایران در ۱۱ ماهه سال قبل می‌توان گفت ۲۰.۵۴ درصد از مجموع کالاهای وارداتی کشور از مبدأ اروپا وارد شده‌ است. این در حالی است که سهم صادرات اروپا از مجموع صادرات کشور رقمی در حد ۳.۲ درصد است. از سوی دیگر آمارهای منتشر شده گویای آن است که در سال گذشته بازار ایران برای کشورهایی چون انگلستان گرم شده و واردات از این کشور ۱۴۷ درصد رشد داشته است.

آلمان با صادرات دو میلیارد و ۶۴۱ میلیون دلاری از نظر ارزش صادرات به ایران رشدی ۲۱ درصدی داشته و سوئیس با یک میلیارد و ۹۵۳ میلیون دلار(۷۲ درصد رشد ارزشی)، فرانسه با یک میلیارد و ۵۵۷ میلیون دلار (۷۹ درصد رشد صادرات)، هلند با یک میلیارد و ۳۲۶ میلیون دلار(۸۱ درصد رشد ارزشی)، ایتالیا با یک میلیارد و ۲۵۹ میلیون دلار (۱۶ درصد رشد صادراتی)، سوئد با ۶۵۶ میلیون دلار صادرات و رشدی ۱۳۲ درصدی، اسپانیا با صادرات ۳۶۷ میلیون دلاری و ۲۵ درصد رشد صادرات ارزشی از جمله کشورهای اتحادیه اروپا هستند که جزو ۲۰ صادرکننده اصلی ایران در ۱۱ ماهه سال قبل قرار داشته‌اند…

مبادلات تجاری ایران و چین کاهش یافته است

رویداد۲۴: صادرات ایران به چین در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی با افت ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶ میلیارد دلار رسید.صادرات چین به ایران در ژانویه تا آوریل۲۰۱۹ با کاهش ۴۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲.۸ میلیارد دلار رسیده است. چین در ژانویه تا آوریل سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۵.۶ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی با افت ۳۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات تجاری ایران و چین که در ژانویه تا آوریل ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۳ میلیارد دلار اعلام شده بود در ژانویه تا آوریل سال جاری به ۸.۸ میلیارد دلار کاهش یافته است.

صادرات چین به ایران و واردات از ایران در این دوره کاهش داشته است.

صادرات چین به ایران در ژانویه تا آوریل۲۰۱۹ با کاهش ۴۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲.۸ میلیارد دلار رسیده است. چین در ژانویه تا آوریل سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۵.۶ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

ارزش واردات چین از ایران نیز افت زیادی داشته است. چین در ژانویه تا آوریل ۲۰۱۸ بالغ بر ۷.۴ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با کاهش ۲۰ درصدی در ژانویه تا آوریل امسال به ۶ میلیارد دلار رسیده است. نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا