فرهنگی

چراغ مطبوعات رو به خاموشی

۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد….

افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از سال ۹۷ شروع شده و تاکنون این روند ادامه داشته است. در روزهای آغازین سال ۹۸ هم شاهد افزایش چند برابری قیمت کاغذ و زینک نسبت به سال گذشته بودیم و در کنار گرانی و افزایش هزینه‌های چاپ، شاهد تعطیلی تعدادی از مطبوعات به ویژه مطبوعات محلی و در نتیجه تعدیل نیروی انسانی شاغل در این حوزه هستیم. گرچه در چند دهه گذشته فعالان رسانه‌ای از امنیت شغلی و کاری برخوردار نبوده‌اند و بارها با عنوان‌های مختلف مورد مواخذه قرار گرفته‌اند. حتی در برخورد با رسانه‌های آنان هم هیچ نوع کوتاهی وجود نداشته و گاها دفاتر نشریات هم بسته شده است و در کل باید بگوئیم کوتاهتر از دیوار ما دیواری نیست.

گرانی و‌ بحران کاغذ آسیب‌ جدی، به حوزه مطبوعات کشور وارد کرده است کاهش تعداد صفحات و تیراژ نشریات نیز که از چند ماه پیش شروع شده نشانگر تاثیرگذاری مشکلات اقتصادی بر آن است. هر چند که برخی در این مورد معتقدند که سوشیال میدیا توانسته خلاء مطبوعات و نشریات چاپی را پر کند اما هنوز جمعی کثیری از مخاطبان علاقه‌مند به خواندن مطبوعات هستند و این می‌تواند به تهدیدی برای حوزه اطلاع‌رسانی و ارتباطات باشد.

آنچه که امروز مطبوعات ما از آن رنج می‌برند نبود رسانه‌های مستقل از نظر مالی و اقتصادی در کشور است. مطبوعات ما در چهل سال گذشته تاکنون وابسته به دولت و حاکمیت بوده‌اند و این مهم سبب شده که نتوانند در مقابل مشکلات اقتصادی دوام بیاورند و امروز تعداد اندکی هم که به‌صورت مستقل در حال فعالیت هستند توان رقابت را ندارند. تحریم‌های آمریکا و هم‌پیمانان او بر ضد کشور از یک سو و رشد قارچ‌گونه دلالان و مفسدان اقتصادی از سوی دیگر سبب شده که آسیب بیشتری در حوزه اقتصادی را متحمل شویم.

کارگروه‌های متعددی برای رهایی از وضع موجود تشکیل شده است تا بتوانند کاغذ مورد نیاز مطبوعات و سایر حوزه‌ها را تامین کنند، اما هنوز اقدامی عاجل انجام نشده و بر اساس شنیده‌ها مشکل مدیریتی، نبود ارز مورد نیاز برای خرید کاغذ و وجود سلطان‌‌های متعدد در عرصه سبب شده اقدامات دولت به نتیجه نرسد. لذا امروز ضروری است که دولت برای رهایی از وضع موجود ساز و کارهای جدیدی را ارائه دهد و شفاف سازی را در اولویت کاری قرار دهد تا مطبوعات بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

روزنامه مستقل – فردین کمانگر

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا