گوناگون

کاهش تولیدات صنعتی نشانگر پایین آمدن رشد اقتصادی آمریکا است

با توجه به بحران‌های اخیر بین چین و آمریکا و همینطور زمین‌گیر شدن هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس و در نتیجه کاهش واردات به آمریکا نشانه‌ها و گزارش ها حاکی از کاهش رشد اقتصادی این کشور است….

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، میزان سفارشات کارخانه‌های خودروسازی در آمریکا و همینطور صنایع وابسته قطعه‌سازی در ماه آوریل به طور فزاینده‌ای کاهش یافت که گواهی دیگر بر کاهش رشد اقتصادی آمریکا است.

بر اساس گزارش وزارت بازرگانی آمریکا، تولیدات صنایع وابسته به خودروسازی در ماه آوریل کاهش چشم‌گیری داشته است که قابل قیاس با میزان مورد انتظار نبود و نسبت به مارس نیز کاهش داشته است که دلیل آن احتمالا کاهش میزان ثبت سفارشات کشتیرانی در طول دو ماه گذشته است که نشان می‌دهد شاخص تولید رو به کاهش است.

کاهش این بخش که میزان ۱۲ درصد از اقتصاد را تشکیل می‌دهد، به دلیل عدم ترخیص برخی از کالاها از گمرک به خصوص در زمینه برخی قطعات خودرو است و البته کاهش تولید بوئینگ نیز در این بین تاثیر به سزایی داشته است.

شروع جنگ اقتصادی بین دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا در این بحث بی‌تاثیر نبوده است چرا که کالاهای زیادی که در گمرک وجود دارد، مشمول تعرفه‌های ۱۰ تا ۲۵ درصدی قرار گرفته‌اند و پیش‌بینی‌های تولیدکنندگان را آشفته کرده است.

ثبت سفارش‌های ادوات غیر نظامی به غیر از هواپیما به دلیل کاهش تقاضا به میزان ۹ دهم درصد کاهش داشت که این خود گواهی بر عدم ثبات فکری سرمایه‌گذاران در بحث اعمال تعرفه‌هاست. این کاهش‌ها به طوری است که مطابق آمار منتشر شده تولیدات کارخانه‌ای به کمترین میزان خود در ۱۰ سال گذشته رسیده است.

رشد اقتصادی سالانه به میزان سه و دو دهم درصد افزایش داشته است این در حالی است که رشد اقتصادی در این ماه نسبت به سال گذشته کاهش داشته است که البته ممکن است آمار تولید ناخالص داخلی و همینطور رشد اقتصادی منتشره توسط دولت برای چهار ماه نخست سال با اصلاحیه مواجه شود.

دلار در مقابل چند ارز دیگر معتبر دنیا با کاهش ارزش مواجه شد و شاید دلیل آن شروع تعطیلات باشد که برای چند روزی بازارهای بورس را به تعطیلی خواهد کشاند.

اقتصاددانان بر این باورند که اطلاعات ناقص و ناشفاف و همینطور عدم آگاهی نسبت به جنگ اقتصادی و چرایی رسیدن به تفاهم مشترک همه می‌تواند دلایلی باشد تا فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش دهد.

«میشل فرولی» یک اقتصاد دان موسسه مورگان در این‌باره نوشت: «در ماه گذشته همگی بر این باور بودند که نرخ بهره توسط بانک مرکزی افزایش می‌یابد  در صورتی که هم اکنون بازار بر باور دیگری است.»

بخش زیادی از سفارشات در ماه گذشته مبتنی بر واردات کالاهای مورد نیاز بوئینگ بود که در این ماه مقدار آن با کاهش زیادی رو‌به‌رو است که دلیل آن زمین گیری پرفروش‌ترین هواپیمای این شرکت تحت عنوان بوئیینک ۷۳۷  مکس بود.

در سایر واردات می‌توان به کاهش یک و شش دهم درصدی محصولات فاسد نشدنی اشاره کرد همینطور کاهش ۱۶ درصدی قطعات هواپیماهای غیر نظامی و همینطور کاهش سه و چهار دهم درصدی قطعات موتوری خودرو را  می‌توان نام برد.

«ژوئل ناروف» تحلیلگر ارشد موسسه تحلیلی ناروف در هلند بر این باور است که این خبر خوبی برای تولیدات صنعتی آینده در این کشور نیست. هر چه که کاهش مالیات‌ها برای تولیدکنندگان مثبت، بود افزایش تعرفه واردات برای آنها زیانبار بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا