گوناگون

فروش ۸ میلیارد دلاری جنگ افزار به سه کشورعربستان، امارات و اردن

فروش ۸.۱ میلیارد دلاری آمریکا به سه کشور عربی شامل ۲۲ نوع تسلیحات نظامی از جنگ افزارهای هدایت شونده رایتون وپشتیبانی تسلیحاتی از جنگنده‌های هوایی کشورهای عربستان و امارات است.

مستقل:به دنبال انتشار خبر تصمیم آمریکا برای فروش ۸.۱ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به سه کشور عربی، خبرنگار تارنمای المانیتور در گزارشی نوشت، بخشی از این تسلیحات توسط کره جنوبی برای کشورهای عربی بویژه عربستان ارسال می‌شود.

«بریانت هریس» خبرنگار المانتیور درکنگره آمریکا نوشت: بخش عظیمی از انتقال تسلیحات میان کشورهای عربستان و امارات صورت می‌گیرد اما در کنار این دو کشور، دولت واشنگتن به کره جنوبی اجازه انتقال ۷۶ میلیون دلار پنل هواپیماهای بوئینگ به عربستان، اسرائیل و هند را صادر کرده است.

المانتیور در ادامه افزود: امریکا در حالی فروش تسلیحات به کشورهای عربی را با بهانه ایران توجیه می‌کند که واشنگتن اجازه انتقال تسلیحات نظامی به کشورهای انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و استرالیا را نیز صادر کرده است.

خبرنگار المانتیور یاد آوری‌ شد، فروش ۸.۱ میلیارد دلاری آمریکا به سه کشور عربی شامل ۲۲ نوع تسلیحات نظامی از جنگ افزارهای هدایت شونده رایتون (Raytheon)وپشتیبانی تسلیحاتی از جنگنده‌های هوایی کشورهای عربستان و امارات است.

بر اساس مجوز اخیر فروش تسلیحات نظامی آمریکا، امارات اجازه انتقال یک میلیارد دلار بمب‌های هدایت لیزری به اردن یکی از اعضای ائتلاف کشورهای عربی را صادر کرده است.
به گزارش روزنامه هیل، به دنبال تصمیم آمریکا برای فروش تسلیحات جدید به کشورهای عربی، دو سناتور دموکرات اعلام کردند که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با اتکا به تبصره اضطراری در قوانین مربوط به سلاح، فروش تسلیحات به عربستان و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را بدون کسب تأییدیه کنگره تسریع کند.این سناتورها گفتند که از ایران به‌عنوان بهانه ای برای تسریع در فروش سلاح به برخی کشورهای عربی استفاده شده است.

«باب منندز»سناتور دموکرات دربیانیه‌ای با انتقاد از دولت آمریکا اعلام کرد که دولت آمریکا در یادداشتی به کنگره «از سال‌ها رفتار ایران سخن گفته اما نتوانسته تشریح کند که چه چیزی واقعاً باعث اقدام اضطراری می شود.»

منندز افزود: همان‌طور که پیش‌تر نیز در آستانه این تصمیم اشتباه بارها هشدار داده بودم با هر گونه تلاشی برای تضعیف بیشتر اقدامات نظارتی کنگره بر فروش تسلیحات مبارزه می‌کنم.
وی در بیانیه خود نوشت:مانع از آن شده‌ام که دولت ترامپ ده‌ها هزار بمب نقطه زن را به عربستان و امارات بفروشد، مگر آنکه ثابت کند که کمک‌ها و فروش‌های تسلیحاتی آمریکا به عربستان و امارات احترام عربستان و امارات به حقوق بشر در یمن را افزایش می‌دهد.سناتور «کریس مورفی» از اعضای ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا نیز گفت که دولت ترامپ با چنین اقداماتی «رویه خطرناکی» را پایه گذاری می‌کند. وی افزود:طبق قانون اساسی، اعلان جنگ ونظارت بر فروش تسلیحات بر عهده ماست.

این سناتور دموکرات اظهار داشت که در حال بررسی لایحه‌ای برای محدود کردن فروش تسلیحات است. قانون کنترل صادرات تسلیحات به قانون‌گذاران اجازه می‌دهد تا ظرف سی روز فروش‌های تسلیحاتی را بلوکه کنند.

اما این قانون حاکی است که «اگر ضرورت ایجاب کند» رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند این دوره سی روزه را لغو کرده و فروش تسلیحاتی را انجام دهد.تصمیم دولت آمریکا برای تسریع در فروش تسلیحات به عربستان و امارات در حالی است که پنتاگون اعلام کرد که یک هزار و ۵۰۰ نیروی دیگر را به خلیج فارس اعزام می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا