اخبار

تحولات سریع منطقه ؛ تحرکات دیپلماتیک و پیام‌های سیاسی ایران و امریکا

دونالد ترامپ در جریان سفر به ژاپن اعلام کرد : “ایران این شانس را دارد که با همین رهبرانی که دارد به کشوری بزرگ تبدیل شود.معتقدم که ایران می‌خواهد مذاکره کند و اگر آن‌ها علاقمند باشند که مذاکره کنند، ما هم دوست داریم مذاکره کنیم. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد”.

رئیس جمهوری آمریکا :به‌دنبال این هستیم که به ایران اجازه دهیم تا به عرصه بین‌الملل برگردد.

یورو نیوز؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۲۷ مه (شش خرداد) در جریان سفر خود به ژاپن اعلام کرد که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست.او همچنین از تلاش نخست‌وزیر ژاپن در استفاده از روابط خوب خود با ایران برای کمک به ایجاد یک گفت‌وگوی احتمالی بین ایران و آمریکا استقبال کرد.

او همچنین از تلاش نخست‌وزیر ژاپن در استفاده از روابط خوب خود با ایران برای کمک به ایجاد یک گفت‌وگوی احتمالی بین ایران و آمریکا استقبال کرد.ترامپ در گفت‌وگو با شینزو آبه گفت: «می‌دانم که نخست وزیر و ژاپن روابط بسیار خوبی با ایران دارد بنابراین ببنیم چه اتفاقی می‌افتد.»

وی در ادامه افزود: «نخست وزیر پیش از این، با من در این مورد صحبت کرد و معتقدم که ایران می‌خواهد مذاکره کند و اگر آن‌ها علاقمند باشند که مذاکره کنند، ما هم دوست داریم مذاکره کنیم. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد… هیچ فردی مخصوصا من، نمی‌خواهد که اتفاق‌های بدی رخ دهد.»

این درحالی است که رهبر جمهوری اسلامی ایران ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) با رد امکان با مذاکره با دولت دونالد ترامپ گفته بود: «بعضی در داخل می‌گویند مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره سم است، تا وقتی آمریکا این است که الان هست و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است.»

ترامپ در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن همچنین با تاکید بر اینکه دنبال تغییر رژیم در ایران نیست، افزود: «می‌خواهم این موضوع را شفاف کنیم. ما می‌خواهیم ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که با تهران می‌توانند به یک توافق دست پیدا کنند. وی تاکید کرد که نمی‌خواهد به ایران صدمه‌ای وارد کند و افزود: «ایران این شانس را دارد که با همین رهبرانی که دارد به کشوری بزرگ تبدیل شود.»

ترامپ همچنین تصریح کرد که ایران مردمان بزرگی دارد.رئیس جمهوری آمریکا افزود: «به نظرم ایران قابلیت اقتصادی عظیمی دارد و به‌دنبال این هستیم که به ایران اجازه دهیم تا به عرصه بین‌الملل برگردد.»

پیشنهاد امضای تعهدنامه عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس

به گزارش ایسنا ، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که به بغداد سفر کرده است … اعلام کرد: عملیات لایروبی اروند رود را با همکاری دولت عراق آغاز کردیم و علاوه بر آن اکنون در حال اجرای دیگر توافقات اقتصادی و تجاری از جمله اتصال خطوط راه آهن هستیم.

وی افزود: ما به دنبال ایجاد روابط با تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم و در این راستا پیشنهادات متعددی برای همکاری از جمله پیشنهاد امضای تعهد عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس را داده ایم.ظریف با اشاره به اینکه ما با هرگونه تلاش برای ایجاد جنگ علیه ایران مقابله می کنیم افزود: کشورهای اروپایی عضو برجام به تعهداتشان عمل کنند.

گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی بین ایران و آمریکا وجود ندارد؟

به گزارش اقتصادآنلاین، «سید عباس موسوی» اخبار منتشر شده به نقل از یک مقام کویتی مبنی بر آغاز گفت وگوی ایران و آمریکا را قویا رد کرد و گفت: هیچ گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی بین ایران و آمریکا وجود ندارد.

رسانه های کویتی به نقل از خالد الجارالله معاون وزیر امور خارجه کویت ادعا کرده بودند که مذاکرات بین آمریکا و ایران به منظور پایان دادن به تنش در حال اوج در منطقه، آغاز شده است.وی با بیان اینکه تنش موجود در منطقه به جنگ حقیقی منتهی نخواهد شد، گفته بود که ایران و آمریکا حرکت به سمت آرامش و صلح را آغاز کرده اند.

کانال‌های گفتگو میان ایران وآمریکا فعال است

فرارو- مقامات اروپایی و عربی به طور پیوسته برای کاهش تنش‌ها به تهران سفر می‌کنند. منابع غربی از تلاش این مقامات برای وساطت میان تهران و واشنگتن خبر می‌دهند…دیپلمات‌های غربی به روزنامه وال‌ستریت‌ژورنال گفته‌اند که مقامات اروپایی و عربی برای جلوگیری از وقوع درگیری در خلیج فارس، میان تهران و واشنگتن پیام‌هایی ردوبدل می‌کنند. این تلاش‌های غیرمستقیم و اولیه، گامی به سوی بازگرداندن کانال‌های سنتی دیپلماتیک میان دو کشور است…

سفارت‌خانه‌های سوئیس در ریاض و تهران هم به عنوان یک مجرای دیپلماتیک میان ایران و عربستان در تبادل پیام‌ها ظاهر شده‌اند.مقامات آمریکا امیدوارند که ایران حداقل یکی از چهار زندانی آمریکایی را به عنوان یک اقدام اعتمادساز آزاد کند. این مقامات تمایل ندارند که درباره آزادی این زندانیان مذاکره کنند…

متناسب با راهبرد مبتنی بر منتفی دانستن جنگ و مذاکره، وزارت خارجه جمهوری اسلامی راهکاری برای دفع خطر جنگ و تنش‌زدایی در منطقه ارائه کرده که بر طراحی سازوکاری جهت تقویت گفتمان «عدم تجاوز» میان کشور‌های حوزه خلیج فارس استوار است. مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل به تاریخ هفدهم ماه مه میلادی، برای راهکار وزارت خارجه زمینه‌سازی کرد. تخت روانچی در این نامه از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خواست که به برقراری یک «ساختار امنیتی» در خلیج فارس کمک کند. یکی از اهداف اصلی این ساختار، رسیدن به یک توافق «عدم تجاوز» با کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس است. امری که ظریف در بغداد هم به آن اشاره کرد…

پس از فروکش کردن هیاهوی رسانه‌ای درباره جنگ در منطقه، بار دیگر آرامش نسبی برقرار شده و دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی مدیریت و کاهش تنش مطرح شده است. اما باید دید در شرایطی که بی‌اعتمادی در منطقه به اوج خود رسیده است، آیا دیپلماسی می‌تواند اهداف سیاست خارجی را محقق کند…

مذاکره با امریکا ؛ حسن روحانی و مانور بر روی اصل ۵۹ قانون اساسی

روزنامه ایران؛ …روحانی با اشاره به سخنان یکی از مدیران رسانه‌ها درخصوص استفاده از اصل ۵۹ قانون اساسی برای همه‌پرسی، گفت: اصل ۵۹ قانون اساسی، اصلی بن‌بست شکن است و می‌گوید در هر زمان لازم دریچه به روی مردم باز است، حالا چه موقع باید از این اصل استفاده کرد یا آیا باید قبلاً استفاده می‌کردیم، موضوعی دیگر است. رئیس جمهوری افزود: در سال ۸۳ از رهبر معظم انقلاب خواستم تا موضوع هسته‌ای را به آرای مردم بگذارند که ایشان هم استفاده از این اصل را خوب دانسته و قبول کردند، اما در مورد زمان اجرای آن مطلبی عنوان نشد و پس از آن هم دولت تغییر کرد و روند به شکل دیگری ادامه یافت، اما به هر حال اصل ۵۹ در هر مقطعی می‌تواند راهگشا باشد…

روحانی با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی نیاز به ساز و کار روان‌تری داریم، افزود: در آغاز تحریم‌های جدید در جلسه‌ای با مقام معظم رهبری مطرح کردم که کشور در این شرایط جنگی برنامه و فرمانده می‌خواهد و شما فرمانده و ما همه مطیع هستیم و ایشان فرمودند که خودتان فرماندهی را برعهده بگیرید.رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه اختیارات فرماندهی مهم است، تصریح کرد: در جنگ با امریکا کشور هزینه می‌دهد اما ما قطعاً پیروز این میدان هستیم و این پیروزی نیازمند شرایط و لوازمی می‌باشد که مهم‌ترین آنها وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا