گوناگون

دنبال تغییر حکومت در ایران نیستیم

ترامپ که به ژاپن سفر کرده گفت: «ایران با همین رهبران موقعیت تبدیل شدن به کشوری بزرگ را دارد. می‌خواهم به صراحت بگویم که ما به دنبال تغییر حکومت نیستیم. ما به دنبال جلوگیری از تسلیحات هسته‌ای هستیم.»…
به گزارش ایرنا، او این اظهارات را که به گفته خبرنگاران به نظر می‌آمد هدف آن کاهش تنش موجود است، بعد از دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، بیان کرد.
ترامپ همچنین گفت: «من واقعا فکر می‌کنم ایران به دنبال یک توافق است. به نظر من این نشان‌دهنده هوشمندی آنها است و من فکر می‌کنم احتمال تحقق این مسئله وجود دارد.»
رئیس جمهور آمریکا که کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج کرده، پیش از این هم گفته که حاضر است برای رسیدن به توافقی تازه با تهران مذاکره کند.
او همچنین از تلاش نخست‌وزیر ژاپن در استفاده از روابط خوب خود با ایران برای کمک به ایجاد یک گفت‌وگوی احتمالی بین ایران و آمریکا استقبال کرد.
ترامپ در گفت‌وگو با شینزو آبه گفت: «می‌دانم که نخست وزیر و ژاپن روابط بسیار خوبی با ایران دارد بنابراین ببینیم چه اتفاقی می‌افتد».
وی در ادامه افزود: «نخست وزیر پیش از این، با من در این مورد صحبت کرد و معتقدم که ایران می‌خواهد مذاکره کند و اگر آن‌ها علاقمند باشند که مذاکره کنند، ما هم دوست داریم مذاکره کنیم. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد… هیچ فردی مخصوصا من، نمی‌خواهد که اتفاق‌های بدی رخ دهد»
رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که با تهران می‌توانند به یک توافق دست پیدا کنند. وی تاکید کرد که نمی‌خواهد به ایران صدمه‌ای وارد کند و افزود: «ایران این شانس را دارد که با همین رهبرانی که دارد به کشوری بزرگ تبدیل شود.»
ترامپ همچنین تصریح کرد که ایران مردمان بزرگی دارد.
رئیس جمهوری آمریکا افزود: «به نظرم ایران قابلیت اقتصادی عظیمی دارد و به‌دنبال این هستیم که به ایران اجازه دهیم تا به عرصه بین‌الملل برگردد»
نخست‌وزیر ژاپن در نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری آمریکا یک بار دیگر با اعلام حمایت ژاپن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت:«ما موضع خود را درباره برجام اعلام کرده‌ایم. صلح و ثبات در غرب آسیا برای ژاپن، آمریکا و تمام جهان مهم است. ژاپن از هر کاری که بتواند برای ارتقای صلح و ثبات در منطقه انجام دهد، دریغ نمی‌کند. همکاری نزدیکی با آمریکا خواهیم داشت تا تنش‌ با ایران را کاهش دهیم. این تنش‌ها نباید به درگیری مسلحانه بینجامد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا