گوناگون

تقویت آرایش نظامی آمریکا در برابر چین، ارمغان سفر ترامپ به ژاپن

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امروز سه شنبه در حالی ژاپن در شرق آسیا را ترک کرد که در این سفر توانست با تقویت همکاری های نظامی با کشور میزبان، بار دیگر آرایش جنگی آمریکا در برابر چین را تقویت کند.

وی که شنبه برای یک دیدار ۴ روزه از ژاپن به توکیو سفر کرد، صبح امروز قبل از ترک این کشور به عنوان نخستین رهبر خارجی از ناو جنگی “ویرانگر” ژاپن موسوم به “کاگا” که ویژه حمل بالگردهای غولپیکر نظامی است، در پایگاه دریایی نیروهای دفاعی “یوکوسوکا” در جنوب توکیو بازدید کرد، تا این عمل او اقدامی نمادین برای تحکیم و گسترش همپیمانی نظامی دو کشور باشد.

یک مقام ارشد کاخ سفید به صبح امروز در گفت وگو با خبرگزاری کیودوی ژاپن گفت که قرار است ژاپن این ناو را به کمک آمریکا به بزرگترین ناو جنگی هواپیما بر جهان برای آمادگی در مقابل حملات احتمالی چینی ها در منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام تبدیل کند.

رئیس جمهوری آمریکا بعد از بازدید صبح امروز از این پایگاه نظامی که بطر مشترک مقر پایگاه هفتم نظامی آمریکا در سارسر جهان نیز به شمار می رود، اعلام کرد که آمادگی کامل دارد از هرگونه طرح برای ارتقای نیروهای نظامی ژاپن و تقویت توان آفندی و پدافندی این کشور به عنوان همپیمان کلیدی خود در برابر هرگونه تهدید خارجی در سراسر آسیا و در هر نقطه از جهان حمایت کند.

ناو “کاگا” ویژه حمل بالگردهایی است که مخصوصا برای ردیابی زیردریایی های دشمن و حمله به آنها در مواقع بحرانی طراحی و ساخته شده است، بنابراین تقویت توان نظامی ژاپن در برابر رقیب و یا دشمن مشترک آنها یعنی چین می تواند در عین حال تقویت موضع نظامی آمریکا در همسایگی و حیاط خلوت چین باشد که جنگ اقتصادی آنها (واشنگتن با پکن) مدت ها است که آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

ترامپ در یک نطق ویژه در عرشه این ناو برای نظامیان ژاپنی گفت که تقویت این ناو بی تردید به ژاپن کمک می کند بهتر بتواند زیردریایی های دشمن را از مسافت های بسیار دور رصد کرده و به اهداف خود در خارج از سواحل ژاپن حمله کند.

تلویزیون “اس بی اس” استرالیا امروز گزارش داد که قرار است ناو بالگردبر کاگا تا به درجه ای ارتقا یابد که به راحتی بتواند جنگنده های اف -۳۵ آمریکایی را که در کوتاه مدت از باند بر می خیزند، با خود حمل کند.

بر اساس این گزارش، این ناو پیشترفت که پیشتر در یک حرکت نمایشی به سمت هند با پرچم ژاپن از دریای چین جنوبی که بخش اعظم آن در کنترل پکن است عبور کرده بود، قرار است به همراه کشتی جنگی همزاد آن “ایژومو” زمینه ارتقای موقعیت نیروهای عملیاتی آمریکا در ژاپن را تقویت کرده و قابلیت های نیروی دریایی مشترک آمریکا-ژاپن در شرق و جنوبی شرق آسیا برای مدیریت جنگنده های اف-۳۵ این کشور را ارتقاع ببخشد.

کاگا و ایژومو بزرگترین ناوهای جنگی ژاپن هستند که وزارت دفاع ژاپن بعد از شکست در جنگ جهانی دوم طراحی و توسعه بخشید.

به گزارش اس بی اس، دولت ژاپن سال گذشته از طرحی پرده برداشته بود تا بتواند با تخصیص ۴ میلیارد دلار (آمریکا) ۴۵ جنگنده اف-۳۵ آمریکایی از جمله از گونه های “بی” آنرا به ناوگان جنگی ۴۳ جنگنده ای خود بیافزاید.

وزارت دفاع ژاپن قرار است سرانجام حدود ۱۵۰ جنگنده بسیار پیشرفته را به همراه فناوری های پشتیبانی کننده آنها آماده کرده تا از این طریق بتواند از آسیب پذیری های خود در برابر پیشرفت های نظامی چین بکاهد.

روزنامه سنگاپوری “استریت تایمز” نیز صبح امروز/سه شنبه در گزارشی از توکیو به نقل از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که ژاپن قرار است از آمریکا ۱۰۵ فروند جنگنده اف-۳۵ بخرد.

وی دیروز دوشنبه بعد از دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر کشور میزبان در یک کنفرانس خبری گفت که دولت ژاپن تصمیم گرفته است ۱۰۵ فروند هواپیمای نظامی اف-۳۵ از آمریکا بخرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در این خصوص اظهار داشت: ژاپنی ها اراده کردند ۱۰۵ فروند هواپیمای رادارگریز جدید اف-۳۵ از آمریکا بخرند تا از این طریق بتوانند به کشوری با بزرگترین ناوگان اف-۳۵ در جهان تبدیل شوند، بنابراین قرارداد مربوطه به زودی آماده خواهد شد و به امضای طرفین خواهد رسید.

براساس این گزارش، اگرچه ترامپ در بدو ورود به ژاپن از کسری تجاری میان دو کشور صحبت کرده و گفته بود قصد دارد سران توکیو را برای خرید جنگ‌افزار و افزایش واردات از آمریکا تحت فشار قرار دهد، اما روند مذاکرات نشان داد که آمریکا به راحتی توانسته است طی این ۳ روز یک معامله تسلیحاتی قابل توجه با ژاپنی ها انجام دهد.

وی در این کنفرانس خبری از شروع برنامه جدیدی از همکاری‌های نظامی دو کشور خبر داد و گفت در نخستین مرحله قرار است دو کشور با همکاری هم سفری به کره ماه و سپس به کره مریخ را برنامه ریزی کنند.

خبرگزاری کیودوی ژاپن در تازه ترین خبر خود اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا که این هفته برای گفت‌وگو درباره مسائل دوجانبه از جمله مذاکرات تجاری به ژاپن سفر کرده و امروز به این سفر خاتمه داد.
البته ترامپ همچنین به اولین رهبر خارجی بدل شد که با “ناروهیتو” امپراطور جدید ژاپن و همسرش “ماساکو” دیدار کرده است.
گزارش از علی نصیری

ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا