زنان

گروهی از فعالان حقوق زنان: تحریم و جنگ فقط سبب ضعف جامعه مدنی می‌شود

گروهی از کنشگران جنبش زنان با انتشار بیانیه‌ای تلاش‌های گروه‌های جنگ‌طلب در دولت آمریکا و در شاخه‌ای از مخالفان جمهوری اسلامی برای آغاز جنگ با ایران را محکوم کرده‌اند و از سازمان ملل و دولت‌های اروپایی و جامعه بین‌المللی خواسته‌اند که از امکانات خود برای توقف این تلاش‌ها استفاده کنند….

به گزارش سایت زمانه، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۲۹ مه/ ۸ خرداد در جمع خبرنگاران در ابوظبی یک بار دیگر ایران را به دست داشتن در حادثه نفت‌کش‌های بندر فجیره متهم کرد. بولتون با اشاره به کاهش سطح تعهدات ایران در توافق هسته‌ای در چارچوب برجام در پاسخ به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در توافق هسته‌ای، ایران را متهم کرد که قصد دستیابی به بمب اتم را دارد. وزارت خارجه ایران بلافاصله این سخنان را تکذیب کرد. در همان حال ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن در دریای عربی متوقف شده و چهار بمب‌افکن راهبردی آمریکا نیز در قطر مستقرند. وزارت دفاع آمریکا به زودی ۱۵۰۰ نیروی نظامی تازه‌نفس به خاورمیانه اعزام می‌کند. این تحولات سبب نگرانی جامعه مدنی ایران شده است. گروهی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه‌ای تلاش‌های جنگ‌افروزانه را محکوم کرده‌اند. فعالان حقوق زنان، درباره پیامدهای تحریم‌ نفت، صنایع معدنی و بانک‌های ایران نوشته‌‌اند:

«شاهد هستیم که هراس از تحریم و تهدید جنگ بر زندگی ایرانی‌های صلح‌طلبی سایه افکنده است که به سختی برای تأمین معاش تلاش می‌کنند. در حالی که تحریم‌ها با ادعای حمایت از مردم ایران اعمال می‌شوند، اما سیاست‌های ورای آن، ملتی درمانده، افسرده و ناامید به جای خواهد گذاشت.»

فعالان حقوق زنان در این بیانیه خطاب به مخالفان جمهوری اسلامی که از سیاست‌های جنگ‌طلبانه دفاع می‌کنند یادآوری کرده‌اند:

«تضعیف حکومت، لزوماً منجر به تقویت شهروندان یا جامعه مدنی نخواهد شد و در واقع جامعه مدنی یکی از قربانیان اصلی این سیاست‌هاست.»

امضاءکنندگان این بیانیه همچنین یادآوری کرده‌اند که « تغییرات مثبت به نفع زنان فقط در داخل کشور و در فضایی آرام و به دور از جنگ امکان‌پذیر است.»

مدافعان حقوق زنان ایران از سازمان ملل و کشورهای اروپایی و جامعه بین‌المللی خواسته‌اند همه امکانات خود را برای توقف جنگ‌افروزان به کار بگیرند و از ایالات متحده آمریکا درخواست کرده‌اند به سیاست اعمال فشار حداکثری پایان دهد و به تعهدات خود در زمینه توافق هسته‌ای عمل کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۸ خرداد اعلام کرد که با بازگشت آمریکا به برجام،راه مذاکره بسته نیست. دولت آمریکا اما از ایران خواسته است که ۱۲ شرط ایالات متحده از جمله تجدید نظر در بند غروب برجام و نظارت بر برنامه موشکی سپاه پاسداران و همچنین تحدید نفوذ منطقه‌ای ایران، به ویژه در سوریه، عراق و یمن را جدی تلقی کند

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا