گوناگون

امیدوار به مذاکره، آماده برای جنگ

معاون سیاسی وزیر امور خارجه دولت روحانی، در آخرین ایستگاه سفر منطقه‌ای خود در قطر با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. ….

به گزارش روزنامه جهان صنعت،عباس عراقچی در این دیدار با اشاره به سیاست فشار حداکثری و جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: استقرار و امنیت کامل زمانی در منطقه شکل می‌گیرد که امنیت ملی و منافع اقتصادی همه کشورها تامین شود. معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش خود را در تامین امنیت منطقه ایفا کرده اما آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهایی که با آنها همراهی می‌کنند باید مسوولیت تبعات تنش‌آفرینی‌های خود را بپذیرند. عراقچی بار دیگر هر گونه مذاکره با آمریکا را منتفی دانسته و با تاکید بر اولویت جمهوری اسلامی ایران برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه افزود: با ساز و کارهایی همچون تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای در خلیج‌فارس و امضای پیمان عدم تجاوز می‌توان راه‌های اعتمادسازی و تعامل سازنده بین کشورهای همسایه را هموار کرد. در این دیدار شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی با استقبال از رایزنی‌ها و دیدارهای عالی بین دو کشور، از شرایط سخت به وجود آمده در منطقه ابراز نگرانی کرده و خواهان استمرار رایزنی و گفت‌وگو بین دو کشور شد.
اما معاون وزیر امور خارجه رژیم در گفت‌وگو با یک رسانه روسی اظهاراتی درباره تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران نیز داشت. سید عباس عراقچی، در گفت‌وگو با رسانه روسی ریا نووستی‌ اظهار کرد که امیدواریم بتوانیم گفتمانی را شروع کنیم اما با این حال آماده مقابله با هرگونه اقدام نظامی آمریکا هستیم. عراقچی تاکید کرد که ایران می‌داند «عوامل مشخصی» در دولت آمریکا برای جنگ با ایران پافشاری می‌کنند و این در حالی است که چنین جنگی برای تمام خاورمیانه «فاجعه‌بار» خواهد بود. وی در این باره در ادامه گفت: «ما می‌دانیم عوامل و افراد مشخصی در تلاشند تا آمریکا را برای اهداف خودشان وارد جنگ با ایران کنند. اگرچه امیدواریم که منطق در واشنگتن پیروز شود.» روز پرکار عراقچی در نهایت با دیدار با معاون وزیر امور خارجه روسیه در تهران به پایان رسید. موضوع برجام، آخرین تحولات رخ داده در این ارتباط و همچنین برگزاری کمیسیون مشترک برجام مهم‌ترین محورهای رایزنی این دو دیپلمات ارشد ایرانی و روسی است. در پی تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی‌اش به خاطر بد‌عهدی طرف‌های عضو برجام و ارائه فرصت ۶۰‌روزه به آنها جهت اجرای تعهداتشان، روسیه چندی پیش در‌خواست برگزاری کمیسیون مشترک برجام را مطرح کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا