گوناگون

پایانی تراژیک، وزیر پرورش،کلت به کمر،آتش به اختیار و قاتل

نجفی هم مثل خیلی از دولتمردان جمهوری اسلامی، قدرتمدار، معتقد به چند همسری، کلت به کمر و آتش به اختیار بود. او یک قاتل است. نگذاریم از او قهرمان بسازند….
روز سه‌شنبه ۷ خرداد را باید در تقویم ثبت کرد.روزی که یکی از برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی، حزبی و اجرایی کشور که تجربه جلوس بر کرسی‌های مختلف از وزارت تا شهرداری پایتخت و ده‌ها مسئولیت ریز و درشت را در کارنامه خود داشت، اسلحه به دست گرفت و با شلیک و قتل «میترا استاد»،همسر دوم خود بی‌سابقه‌ترین خبر حوادث کشور را رقم زد تا پرده آخر عشق «استاد» رنگ خون به خود بگیرد.
پایان خونین زندگی «همسر دوم» محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران، نام وی را که پیش‌تر در اخبار صفحات سیاسی و اجتماعی روزنامه‌ها یا سایت‌‎های خبری دیده می‌شد، به صفحه حوادث کشاند تا نشان دهد شهرت، ثروت یا قدرت کسی را از مختصات یک انسان معمولی بیرون نمی‌برد و سیاستمداران و آدمهای سرشناس فارغ از این که وزیر، شهردار و …. بوده ، ابتدا یک انسان هستند و مانند هر انسانی جایزالخطا و قابل لغزش!
جنایت در آپارتمان ۲۷۰۱
شهردار سابق تهران روز سه‌شنبه بنا به هر دلیلی که در چهارچوپ زندگی خصوصی‌اش می‌گنجد در لحظه‌ای خشم بر او مستولی شد و چاره اختلاف خانوادگی‌اش را در اسلحه دید و به ناشیانه‌ترین شکل و بدون هیچ صحنه‌آرایی گمراه کننده‌ای درآپارتمان شماره ۲۷۰۱ برج آرمیتای سعادت‌آباد واقع در خیابان خوردین تهران به همسرش شلیک کرد تا فصل نویی در سیاست ایران شکل ‌بگیرد. فصلی که قطعا تا سال‌های زیادی جریان اصلاحات زیر فشار آن باقی خواهد ماند. بسیاری شلیک محمدعلی نجفی را فقط شلیک به قلب استاد نمی‌دانند، بلکه شلیک به اعتبار و وجهه چند دهه سیاسی و اجتماعی و حتی شلیک به جناح سیاسی وی می‌دانند.
از خبر عجیب قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی ۸ ساعت پرتب و تاب گذشت که خبر بازداشت نجفی به جرم همسرکشی به التهابات نقطه پایان گذاشت تا صدا و سیما برخلاف سابقه و سنت رسانه‌ای تلویزیون با شور و هیجان خاصی که از قاب تلویزیون بیرون زده بود، این خبر را در بخش‌های مختلف خبری به شکل بی‌سابقه‌ای پوشش دهد و حتی قوانین مربوط به عدم انتشار نامش تا قطعی نشدن اتهام رعایت نکند. به نحوی که نحوه انتشار و به روز رسانی این خبر در رسانه‌های کشور به ویژه در صدا وسیما باعث تعجب بسیاری از جمله وکیلان و حقوقدانان شد.
در تصاویری که از نجفی در شب حادثه از تلویزیون پخش شد، شهردار پیشین تهران با ظاهری آراسته دیده می‌شود درحالی که در دفتر آگاهی تهران روی مبلی در برابر رئیس پلیس آگاهی، علیرضا لطفی، نشسته و مشغول نوشیدن چای است.
وی در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما نیز با خونسردی خاصی که برخی آن را غیرعادی می‌دانستند و آن را به مصرف داروهای خاصی ربط می‌داند، دلیل قتل همسر خود را فشارهای روانی و اختلاف خانوادگی عنوان کرد.
در فیلم‌های ویدیویی منتشر شده از وی، که به وضوح مشخص است بخش‌هایی از آن تقطیع شده، نجفی از «بالا گرفتن دعواهای دو سه روز اخیر» با همسرش صحبت می‌کند و می‌گوید قصد داشته همسرش را (با نشان دادن اسلحه) بترساند.
نجفی در این ویدیو توضیح می‌دهد که به دنبال همسرش به حمام می‌رود و همسرش «که هنوز وارد وان نشده بود هول می‌کند» و با او گلاویز می‌شود.
وی در ادامه توضیح می‌دهد که بارها خواسته همسرش را به طلاق توافقی راضی کند اما: او به دلایل خودش قبول نمی‌کرد، روحیه خاصی داشت و همین روحیه باعث شد که هم او جانش را از دست بدهد و هم من این اشتباه را بکنم.
تعبیر برخی از اصطلاح« روحیه خاص» که نجفی به همسر مقتولش نسبت داد، «خیانت» بود و همسر نجفی را متهم به خیانت به وی کردند، اما دیروز رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران ادعای خیانت همسر محمدعلی نجفی را تکذیب کرد.
به گزارش تسنیم، سرهنگ بابک نمک‌شناس گفته است: در یادداشت به دست آمده از نجفی، بحث‌هایی در مورد اختلافات خانوادگی و درخواست طلاق مطرح شده اما به هیچ وجه هیچ اشاره‌ای مبنی بر خیانت میترا استاد عنوان نشده است.
محمدعلی نجفی نیز در جلسه بازپرسی صبح چهارشنبه، گفت همسرش به او خیانت نکرده ولی تهدید به خیانت کرده است. پیش از این گزارش‌هایی درباره خیانت همسر نجفی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود و علت قتل نیز همین موضوع بیان می‌شد.
در انبوه ویدیوهایی که از این اتفاق منتشر شد، ویدیوی دیگری که ابتدا توسط صدا وسیما و برخی خبرگزاری‌های دیگر منتشر شد، تنها ساعاتی پس از وقوع قتل، خبرنگار این رسانه، در حضور چند مقام انتظامی دیگری اسلحه‌ای را در برابر دوربین نشان می‌دهد که می‌گوید اسلحه ارتکاب جرم است و درحالی که گلوله‌های آن را خالی می‌کند و می‌شمارد، درباره تعداد گلوله‌های شلیک شده به مقتول توضیح می‌دهد.
نمایش«آلت قتاله» جلوی دوربین و تلویزیون باعث تعجب بسیاری از حقوقدانان شد. به گفته حقوقدانان آزمایش‌ها روی آلت قتل از انگشت‌نگاری تا تطبیق اسلحه با گلوله‌ها در بدن مقتول و … در کمتر از ۲۴ ساعت قابل انجام شدن نیست و نباید آلت قتل را هم بدون مهر و موم به دست یک آدم بی‌ربط به پرونده (خبرنگار) بدهند که در برابر دوربین آن را نمایش دهد.
شهردار پیشین در دادسرای جنایی
محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران بعد از اعتراف به قتل همسرش، میترا استاد،دیروز ساعت ۱۱ صبح با لباس متهم و دستبند وارد دادسرای جنایی تهران شد و با قرار گرفتن مقابل محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران از نحوه قتل همسرش میترا استاد و علل وقوع این جنایت گفت:« بعد از این حادثه به سر خاک پدر و پدربزرگم رفتم که خود را بکشم زمانی که با خود فکر کردم به این نتیجه رسیدم که قانون راه بهتری است و تصمیم گرفتم که خود را معرفی کنم.»
سپس او به شنود تماس‌هایش اشاره کرد و افزود:«یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داده است که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است من به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش. او تهدید ناموسی زیاد می‌کرد و یکی از اصلی‌ترین مسائل دعوای ما همین موضوع بوده است هر وقت صحبت از طلاق می‌کردیم شروع به شکستن وسایل خانه می‌کرد و با کارد حمله می‌کرد این اواخر گفتم من حاضرم هر چه دارم بدهم تا مهریه‌ات را پرداخت کنم اما می‌گفت می‌خواهم کاری کنم که از زندگی بیزار شوی»
محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی در واکنش به سوال خبرنگاران در رابطه با شنود مکالمات نجفی توسط نهادهای امنیتی، گفت: برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند نجفی، حرف‌هایی درباره تماس‌های همسرش با نهادهای امنیتی و نهادهای امنیتی با او زده اما من این موضوع را من به طور واضح و دقیق نشنیدم و برداشت رسانه‌ها است.
نجفی تحت فشار بود
یک روز بعد از قتل میترا استاد توسط شهردار پیشین تهران واکنش‌ها به این اتفاق و تایید و تکذیب‌ها آغاز شد. دختر محمدعلی نجفی مدعی شد که میترا استاد، همسر دوم پدرش، «با ارگان‌های خاصی رابطه داشت و از همین طریق به پدرم تسلط پیدا کرده بود و او را تحت فشار قرار می‌داد.»
وی که روز سه شنبه از طریق پدرش در جریان قتل قرار گرفته بود، گفت: «راننده پدرم نزد من آمد و یک نامه سه برگی پشت‌ورو از پدرم به من داد که در آن نوشته بود میترا را کشته و دلایلش را هم نوشته بود.» وی به دلایل مطرح‌شده در این نامه اشاره نکرده است.
دیروز برخی رسانه‌ها، به نقل از پسر میترا استاد، علت اختلافات مقتول با نجفی را مسائل مالی عنوان کرده بودند و نوشته بودند که نجفی همه اموال را رسما به نام دخترش ثبت کرده و همین مسئله باعث درگیری شده است.
اما دختر نجفی با تکذیب این مسئله گفته است: «آخرین بار یک ماه پیش بود که پدرم به من زنگ زد. آن هم به خاطر این که می‌خواست ماشین لکسوس را که به نام من بود، بفروشد. رفتم امضا دادم و برگشتم. ما هیچ چیزی به نام نداریم. مادرم هر چه دارد به نام خودش است و من هم جز همان لکسوس که فروخته شد چیزی به نام ندارم.»
دفاع همسر اول نجفی از وی
قتل میترا استاد پای همسر اول محمدعلی نجفی را به ماجرا باز کرد. او که از دستگیری شوهرش خیلی ناراحت بود با تاکید بر اینکه آنها از هم طلاق نگرفته و هنوز هم عاشقانه شوهرش را دوست دارد گفت: من و همسرم ۴۲ سال با هم زندگی کرده‌ایم و هیچ مردی به مودبی ایشان ندیده‌ام.
او به خبرگزاری رکنا گفت: «من و همسرم ۴۲ سال با هم زندگی کرده‌ایم. همیشه به من احترام می‌گذاشت.شوهرم ناگهان عوض شد. باور ندارم این اتفاق افتاده باشد. آرام‌تر از شوهرم کسی را سراغ ندارم. او از وقتی با میترا استاد ازدواج کرد دیگر مرد سابق نبود، دیگر اجازه نداشت به من و دخترش سر بزند. تحت فشار بود. حتی یک بار گفت شاید برای خلاصی از رفتارهای میترا مجبور به طلاق بشویم، اما دلش به این کار نبود. میترا بارها شوهرم را تهدید کرده بود به ما اسید بپاشد و ضربه بزند و شوهرم برای این‌که ما در امان باشیم و حساسیتی وجود نداشته باشد رابطه‌مان را قطع کرده بود.»
همسر اول آقای نجفی همچنین گفت: «میترا یک سال فقط شوهرم را تهدید می‌کرد. هنوز دلیلش را نمی‌دانم اما از وضعیت شوهرم خیلی نگرانم. او حقش این نبود. مردی بزرگ و با اخلاق که ناگهان عوض شد و به خودش لطمه بزرگی زد.»
صحبت‌های مادر مقتول
مادرهمسر دوم محمدعلی نجفی نیز بر قصاص دامادش تاکید دارد. مادر میترا استاد به خبرنگار «ایران» گفت: میترا لیسانس حسابداری داشت و قبل از ازدواج با نجفی به عنوان بازیگر فعالیت می‌کرد. حتی در فیلمی به نام «واران» هم بازی کرده و جایزه هم گرفته بود. ۶ یا ۷ ماه قبل بود که به عقد نجفی درآمد.
او ادامه داد: پسرش همیشه به ما می‌گفت که میترا با نجفی اختلاف دارند. دخترم حتی ساعت ۴ و نیم بامداد سه‌شنبه ۷ خرداد و درست ساعاتی قبل از اینکه به قتل برسد به برادرش پیام داد که تا الآن با نجفی درگیر بوده است.
مادر میترا استاد افزود: او را دلداری دادیم و گفتیم که به خاطر مهیار – پسرش – حرفی نزند. مهیار امتحان ریاضی داشت و این درگیری‌ها در روحیه او تاثیر می‌گذاشت. همسر سابق میترا مهندس است و او به خاطر مشکلات شخصی که با همسر سابقش داشت از او جدا شد. دیروز صبح مهیار هراسان تماس گرفت و خبر مرگ میترا را داد.این زن گفت: من از خون دخترم نمی‌گذرم و برای قاتلش قصاص می‌خواهم.
دام پرستو
نجفی در طول تمام سال‌هایی که درمسئولیت‌های مختلف ایفای نقش می‌کرد به عنوانی سیاستمدار و مدیری خوشنام، با اخلاق و جدی شناخته می‌شد که همواره مصلحت جامعه را به منفعت شخصی خود ترجیح داده است.همین رویه باعث شد عده‌ای که انتظار مماشات نامعقول از وی داشتند به دشمن‌ سرسخت‌اش تبدیل شوند.
برخی دشمنی با نجفی را یه فعالیت‌های افشاگرانه او گره می‌زنند.وقتی در شهرداری تهران دست به افشای برخی ویژه‌خواری‌ها و رانت‌خواری‌ها در دوره گذشته زد و میزان بدهی بالای شهرداری تهران را به رسانه‌ها کشاند؛ وقتی در شورای شهر سوم تهران پیگیر آسیب دیدگان معترض به انتخابات ۸۸ شد و مدارکی جمع‌آوری کرد که موجب محکومیت چند نفر از مسئولان نظامی و انتظامی شد؛ وقتی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی جلوی برخی ریخت و پاش‌ها را گرفت، عده‌ای کینه او را به دل گرفته بودند.
برخی حتی قرار گرفتن میترا استاد بر سر راه زندگی نجفی را اتفاقی ندانستند و معتقد بودند، این زن تله‌ای برای تسویه حساب‌های سیاسی است و حتی از واژه جدید «پرستو» برای وی استفاده کردند. پرستو اصطلاحی برای زنانی است که به خانه سیاستمداران می‌روند تا از آن‌ها باج گیری کنند.
هنوز ثابت نشده ماجرای پرستو در زندگی محمدعلی نجفی چه بوده است؛ نجفی در دادگاه به ارتباط همسرش با یک نهاد امنیتی اشاره کرده اما نامی از آن نهاد نیاورده است، موضوعی که نیاز به کالبدشکافی دارد. به نظر می‌رسد با توجه به مطرح شدن این ادعا، لازم است یک نهاد مستقل و بخصوص شورای عالی امنیت ملی باید فارغ از حواشی این ماجرا به این موضوع ورود و ادعاهای نجفی را بررسی کند که افراد وابسته به کدام مرجع به خود اجازه داده که وارد حریم خصوصی شهروندان شده و در حقیقت نا امنی ایجاد کنند؟ باید دقیقا بررسی شود چه کسانی و چرا فایل صوتی رد وبدل می کرده اند؟ چه اهدافی داشته اند و آیا این اهداف در راستای باجگیری سیاسی بوده و یا از سر تفریح شخصی و ازار شهروندان؟
توئیت معنادار کرباسچی
غلامحسین کرباسچی نیز شب گذشته ساعتی پس از انتشار خبر قتل میترا استاد، در توئیتی معنادار نوشت که مسئولیت این اتفاق بر عهده کسانی است که دو سال پیش این چاه ویل را برای نجفی و اصلاح طلبان کندند
غلامحسین کرباسچی با هشتگ «شهرداری، نجفی و اصلاحات» مخالفت خود با شهردار شدن نجفی را یادآوری کرد و در توئیتی نوشت: «ماهیت تاسفبار حادثه قتل میترا استاد هرچه باشد نمی‌توان مسوولیت کسانی را که ۲ سال قبل به‌رغم اصرار و تذکر برخی دلسوزان و مراکز مسوول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، این چاه‌ ویل را برای اصلاحات و نجفی حفر کردند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، نادیده گرفت».این توئیت حاشیه‌های فراوان انتخاب محمدعلی نجفی به عنوان شهردار تهران و مخالفت برخی از نهادهای نظارتی در مخالفت با این حکم را یادآوری می‌کرد.
صرفنظر از تمام ماجرا و اما و اگرهای بسیاری که در این دو روز از سوی رسانه‌های مختلف مطرح شده و ذهن بسیاری از مردم را درگیر کرده است، موضوع پوشش دادن این اتفاق از سوی برخی از نشریات به ویژه روزنامه‌های که اصلاحات را یدک می‌کشند در خور توجه بود.
انتقاد از نحوه پوشش برخی از روزنامه‌ها
در میان روزنامه‌هایی که موضوع قتل میترا استاد را در صفحه اول خود پوشش دارند روزنامه اصلاح طلب «سازندگی» با عکس خصوصی نجفی و همسر مقتولش در صفحه اول و تیتر «تراژدی استاد» و روزنامه وطن امروز با تیتر «شلیک به قلب اصلاحات» که خاطره ترور سعید حجاریان و تیتر روزنامه صبح امروز را در ذهن خواننده تداعی می‌کرد، بیش از هر روزنامه دیگر مورد انتقاد قرار گرفت.
«رحمت‌الله بیگدلی»فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در واکنش به نحوه پوشش موضوع قتل میترا استاد در روزنامه سازندگی نوشت:« جنایت نجفی هیچ وقت قابل دفاع نیست، اما محمد قوچانی با انتشار عکس خصوصی نجفی در روزنامه سازندگی تیر خلاص به شرف روزنامه نگاری خود زد.قوچانی به چه اجازه‌ای عکس خانوادگی متهم را عکس اول می‌کند، در حالی که چهره اراذل و اوباش را می‌پوشاند. سید افضل موسوی نیز باید پاسخگو باشد»
مصطفی تاجزاده فعال سیاسی در واکنش به تیتر روزنامه اصول‌گرا وطن امروز نوشت: «جنایت جنایت است و شخصیت و خدمات فرد ذره‌ای از قبح آن نمی‌کاهد. بررسی علل، عوامل و انگیزه‌ها بسیار مهم است و دادرسی عادلانه خواست همگانی. اما یک خیال خام در پس این صفحه/چهره‌پردازی/تیتر پرسه می‌زند؛ اصلاحات در یک تن تجسم یابد و با شلیک تیری به قلبش، برای همیشه به محاق رود».
مهدی محمدیان فعال سیاسی با خطاب قرار دادن روزنامه سازندگی و وطن امروز در توییترش نوشت: « با تقدیر و تشکر از تلاش‌های روزنامه وطن‌امروز ، کفتار بلورین جشنواره لجن پراکنی با فاصله زیاد تعلق می‌گیرد به روزنامه سازندگی»
محمد آقازاده روزنامه نگار نیز خطاب به محمد قوچانی نوشت:« کارگزاران_سازندگی در بی آبرو کردن نجفی آنچنان با کمک قوچانی و تیم اش با شتاب عمل می کنند که کسی این میدان انحصاری را از آنها نگیرد .نجفی نه تنهاقدیس نیست بلکه آدم معمولی هم نیست ، همانگونه که این حزب حزب نیست و الفبای سیاست و رسانه را نمی شناسد.»
نجفی اکنون بعد از قتل همسرش با دستبندی آهنی و لباس آبی زندان در انتظارحکم نشسته است، بسیاری وضعیت کنونی نجفی را پایان تراژیک یکی از بزرگترین و باهوش‌ترین سیاستمداران کشور می‌دانند.

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا