گوناگون

آزادراه‌های کشور به بخش خصوص واگذار می‌شوند

با وجود تاکید برنامه ششم توسعه مبنی برکاهش تصدی گری دولت در امور غیرحاکمیتی و عمومی کردن اقتصاد و وعده وزارت راه برای مشارکت بخش خصوصی در نگهداری آزادراه‌ها، هنوز هیچ یک از آزادراه‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار نشده است.

به گزارش ایرنا، برنامه وزارت راه و شهرسازی برای واگذاری آزادراه‌های دولتی به بخش خصوصی با هدف ارتقای سطح کیفی، فنی و ایمنی آزادراه‌های دولتی از چهار سال پیش مطرح شد.

به اعتقاد کارشناسان رسیدن به توسعه اقتصادی بدون افزایش قابل توجه بهره وری ممکن نیست و کمبود منابع اعتباری دولت، سطح سرویس خدمات آزادراه‌ها را نشانه گرفته است و لازم است که با مشارکت بخش خصوصی برنامه افزایش سطح خدمات جاده ای برای کاربران و استفاده کنندگان از آزادراه‌ها اجرایی شود.

با وجود اینکه از زمان اعلام خبر واگذاری آزادراه تهران- قم به بخش خصوصی حدود یکسال می‌گذرد اما عملاً این واگذاری هنوز انجام نشده است و هیچکدام از آزادراه‌های دولتی اکنون از سوی بخش خصوصی اداره نمی‌شود.

در همین راستا معاون برنامه ریزی سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای با اعلام اینکه موضوع واگذاری آزادراه‌ها از وظایف سازمان راهداری است، گفت: برنامه واگذاری آزادراه‌ها به قوت خود باقی است و قرار نیست این برنامه متوقف شود.

مقبلی گفت: برای ادامه نگهداری آزادراه‌هایی که درحال بهره برداری هستند یا سهم مشارکت سرمایه گذار در آنها به اتمام رسیده و یا مستهلک شده از بخش خصوصی استفاده می‌کنیم و امر بهسازی و نگهداری این آزادراه‌ها را به بخش خصوصی می‌سپاریم. بر همین اساس مسیر آزادراهی تهران- ساوه به سمت استان مرکزی درحال حاضر در دستور کار است که در مرحله مطالعات مشاور قرار دارد و قصد ما این است که بهره برداری از این آزادراه را در آینده به بخش خصوصی بسپاریم.

معاون برنامه ریزی سازمان راهداری وحمل‌ونقل جاده ای گفت: پیش بینی می‌کنم در سال جاری دو آزادراه تهران –قم و تهران- ساوه که در فاز نهایی انجام مطالعات هستند به طور کامل به شرکت سرمایه گذاری خصوصی واگذار شود. هم اکنون ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر آزادراه در دست بهره برداری است و یک هزار کیلومتر در حال ساخت است که به مرور زمان وارد مرحله بهره برداری می‌شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا