حقوق بشر

محاکمه محمدرضا خاتمی به دلیل اظهاراتش درباره ‘تقلب’ در انتخابات سال ۸۸

محمدرضا خاتمی، از چهره های سیاسی اصلاح‌طلب در ایران به دلیل اظهاراتش درباره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در حال محاکمه است.

گزارش های انتشار یافته حکایت از آن دارد که دادگاه محمدرضا خاتمی، برادر رئیس جمهور پیشین ایران در شعبه ۱۰۵۷ مجتع قضایی کارکنان دولت برگزار می‌شود. رئیس این دادگاه قاضی عالیشاه است و پیش از این حسین فریدون، برادر رئیس جمهور فعلی ایران را محاکمه کرده است.

محمدرضا خاتمی سال گذشته در مصاحبه‌ای اینترنتی در مورد انتخابات ۱۳۸۸ که محمود احمدی نژاد در آن برنده انتخابات اعلام شد، گفت در آن سال “کودتای انتخاباتی” و “تقلب” صورت گرفت”.

خاتمی گفته بود که “هشت میلیون رای به صندوق ها اضافه شد.”

به گفته او “در کشور ۳۹ میلیون نفر رای دادند، در حالی که آرای صندوق ها ۳۲ میلیون بوده، نیاز به تعرفه هم نبوده است”.

گزارش شده که جلسه محاکمه خاتمی به صورت علنی است اما قاضی اجازه انتشار محتوای دادگاه را نمی‌دهد و از ورود خبرنگاران هم به سالن دادگاه جلوگیری شده است.

علی شکوری راد، از دیگر سیاستمداران اصلاح طلب و هم‌حزبی خاتمی در دوران حزب مشارکت ایران اسلامی یک روز پیش از این در توییتر خود این دادگاه را “تاریخی” خوانده و از مردم خواسته بود با توجه به اینکه محتوی دادگاه منتشر نمی‌شود، برای اطلاع از “حقیقت” خودشان در دادگاه حاضر شوند.

شکوری راد گفته بود که محمدرضا خاتمی در جلسه اول دادگاه “با شجاعت، صراحت و دقت از ادعای تقلب در انتخابات ۸۸ دفاع کرد”.

انتخابات سال ۱۳۸۸ ده سال پیش برگزار و به یکی از جنجالی ترین دوره های تاریخ جمهوری اسلامی بدل شد.

در پی آن انتخابات که بعد از یک مبارزه انتخاباتی داغ میان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از جناح اصلاح طلب با محمود احمدی نژاد از جناح اصولگرا انجام شد، احمدی نژاد ساعاتی بعد از پایان رای گیری برنده اعلام شد. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی پیش از اظهار نظر شورای نگهبان که مسئول تایید صحت انتخابات بود، نتایج این انتخابات را تایید کرد.

اعلام نتایج انتخابات به ماه ها اعتراض شهروندان ایرانی و سرکوب اعتراضات توسط نیروهای امنیتی و مسلح منجر شد.

میرحسین موسوی همراه با همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی همراه با همسرش فاطمه کروبی به دنبال ادامه اعتراضات در حصر خانگی قرار گرفتند. از این چهار نفر محدودیت های فاطمه کروبی کاهش یافته ولی سه نفر دیگر همچنان سال هاست که بدون حکم قضایی در حبس خانگی هستند.

فرمانده وقت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفته بود که خامنه‌ای شخصا مسئولیت حصر خانگی این افراد را به عهده گرفته است.

محمود احمدی‌نژاد که پیروز انتخابات سال ۱۳۸۸ معرفی شد، پیش از پایان دوره چهار ساله ریاست جمهوری‌اش بر سر ادامه کار وزیر اطلاعات کابینه، با خامنه‌ای اختلاف پیدا کرد. او اکنون یکی از منتقدان شیوه حکمرانی در جمهوری اسلامی ایران است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش، خامنه‌ای از او خواست که نامزد انتخابات نشود اما احمدی نژاد برای نامزدی ثبت نام کرد. شورای نگهبان که صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می کند، احمدی نژاد را رد صلاحیت کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا