اجتماعی

ننگ زباله گردی بر پیشانی رژیم

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «شهرداری سرباندها و مافیای زباله را می‌شناسد و در جریان اینکه چه افرادی در مناطق پایتخت برای جمع آوری زباله پمپاژ نیرو می‌کنند قرار دارد.» در رژیم ولایت فقیه هر روز قاجعه تازه‌ای آفریده می‌شود. بحران اقتصادی کشور را در کام خود فرو برده است. گرانی و گرانفروشی، احتکار و تورم امان مردم را بریده است. شکاف طبقاتی، فقر زحمتکشان و ثروت زراندوزان روز به‌روز افزایش می‌یابد. فقر و تیره‌روزی دم به دم دامن مردم و زحمتکشان را هر چه بیشتر می‌گیرد و آنان را در آنچنان تنگنای معیشتی می‌گذارد که از برآوردن حتی اولیه‌ترین نیازهای زندگی‌شان عاجز و درمانده می‌مانند….
طیبه سیاوشی شاه عنایتی
طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه بازیافت و زباله خشک مساله مهمی است که شهرداری تهران به راحتی می تواند آن را حل و فصل کند، گفت: شهرداری سرباندها و مافیای زباله را می‌شناسد و در جریان قرار دارد که چه افرادی در مناطق پایتخت برای جمع آوری زباله پمپاژ نیرو می‌کنند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افراد به صورت سازمان‌یافته زباله‌ها را تفکیک می‌کنند و می‌فروشند، افزود: علیرغم اینکه شهرداری تهران معتقد است که زباله دزدی‌هایی انجام می شود اما به راحتی می تواند با تشدید نظارت‌ها زباله دزدی را مدیریت کند.

بازیافت زباله خشک ارزش افزوده قابل توجهی دارد

وی با تاکید بر اینکه بازیافت زباله خشک ارزش افزوده قابل توجهی دارد، ادامه داد: متاسفانه هنوز در کشور سیستم جمع‌آوری پسماند مکانیزه نشده این در حالی است که متقاضیان زیادی از خارج و داخل خواستار ورود به این موضوع بودند و حتی افرادی نیز به ما به عنوان نماینده مراجعه کردند اما متاسفانه به دلیل وجود دست‌های زیاد در این حوزه مشخص نیست باید با چه کسی مذاکره کرد تا بتوان مساله پسماند را حل و فصل کرد.

سیاوشی شاه عنایتی با انتقاد از اینکه تعداد زیادی از زباله گردها کودکان هستند، تصریح کرد: این موضوع مردم را به شدت متاثر کرده در حالی که پیمانکاران شهرداری به خوبی در جریان کار آنها هستند و شهرداری می تواند با ورودی جدی این قضیه را یکبار برای همیشه حل و فصل و مدیریت کند.

بکارگیری کودکان ۸ ساله در مراکز بازیافت پسماند توسط پیمانکاران شهرداری

این نماینده  در مجلس دهم، یادآور شد: هر چند پیمانکاران شهرداری کودکان ۸ و ۹ ساله را در مراکز بازیافت بکارگیری می کنند و مسئولان شهری نیز به طور کامل در جریان هستند اما هنوز نتوانسته‌اند برای مکانیزه کردن جمع‌آوری زباله طرح و برنامه مناسبی داشته باشند تا برای کشور ارزش افزوده را به دنبال داشته و از سویی آلودگی‌های زیست محیطی که به ویژه در جنوب شرق تهران را شاهد هستیم کاهش دهد.

تحریم‌ها و کاهش قدرت خرید مردم عامل کاهش هزار تنی زباله در پایتخت

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مورد کاهش هزار تنی حجم زباله مردم پایتخت پس از گرانی‌ها گفت: تحریم‌ها بخشی از جمعیت کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده و زندگی آنها را مختل کرده که حتی به راحتی قادر به تامین مایحتاج زندگی خود نیستند بنابراین به طور قطع تحریم ها و کاهش قدرت خرید مردم در کاهش زباله تاثیر داشته است.

وی با انتقاد از اینکه شاهد هیچ تلاشی برای ارائه آموزش‌ها به مردم جهت تفکیک زباله از مبدا نیستیم، افزود: زنان خانه دار و کودکان مهمترین محور هستند که باید آموزش داده شوند اما متاسفانه بر روی آنها تمرکز نمی شود در این رابطه هر چند شورایاری‌ها می توانند نقش عمده ای در کاهش مشکلات محیط زیستی و موضوع پسماند داشته باشند اما زباله بر عهده شهرداری گذاشته شد و شهرداری نیز قادر به مدیریت آن نیست.

عضو فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: مهمترین وظیفه شهرداری جمع آوری زباله است و هر چند نه به شیوه های مدرن اما این وظیفه را انجام می دهد اما به بازیافت و تولید ثروت توجه ندارد و در واقع وضعیت پسماند در کشور به ویژه پایتخت بسیار آشفته و پیچیده است و باید سریع تر به آن سامان داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا