گوناگون

ممنوعیت بکارگیری اقلیت‌های مذهبی در مهدهای کودک تبعیض‌آمیز است!

سیاست های تبعیض‌آمیز مبتنی بر دیدگاه واپس گرایانه اسلام سیاسی علیه اقلیت‌های مذهبی کشور به هر شکل و عنوانی محکوم است. ایرانیان با هر مسلک و مذهبی برابر هستند.

نامه نماینده هم میهنان زرتشتی در مجلس به وزیر کار

نماینده زرتشتیان در مجلس در نامه ای به وزیر کار بخشنامه سازمان بهزیستی درباره ممنوعیت بکارگیری اقلیت های دینی در مهدهای کودک را تبعیض آمیز دانست و خواستار اصلاح آن شد.

به گزارش ایسنا، اسفندیار اختیاری در نامه‌ای خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نوشت:

«به نام دانای بزرگ هستی بخش
جناب آقای شریعتمداری
وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی
با درود
احتراماً، به آگاهی می‌رساند که سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور، در یک اقدام عجیب و تبعیض آمیز، در بخشنامه شماره ۲۸۰۳۳/ ۹۸/ ۹۰۰ به تاریخ ۶/ ۳/ ۱۳۹۸ موردی را به شرح زیر ابلاغ کرده است:
“به کارگیری پرسنل از اقلیت دینی تحت هر عنوان در مهدکودک، به غیر از مهدهای مخصوص اقلیت‌های دینی، ممنوع می باشد”
آشکار است که این ابلاغیه، صراحتاً مخالف با قوانین کشور بخصوص بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی مبنی بر “رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‌های مادی و معنوی” است.

در این رابطه با ریاست محترم بهزیستی کشور؛ جناب آقای دکتر وحید قبادی‌دانا مذاکره شد، ایشان ضمن ابراز تأسف از اتفاق پیش آمده، تاکید کردند که مشکل را برطرف می‌کنند.

اما متأسفانه تاکنون اقدامی ملموس و مؤثر مبنی بر رفع این تبعیض غیرقانونی برداشته نشده است، لذا شایسته است دستور فرمائید تا نسبت به ابطال این بند از بخشنامه اقدام و ترتیبی اتخاذ گردد تا دیگر شاهد اینگونه تصمیم‌های غیر انسانی و غیر اخلاقی برای پیروان ادیان الهی نباشیم.»

توضیح سازمان بهزیستی درباره بخشنامه ؛ عذر بدتر از گناه !

تارنمای خبری زرتشتیان -امرداد ؛ گوهر برومندی خبرنگار امرداد- بند ۱۹ بخشنامه‌ی سازمان بهزیستی با درون‌مایه‌ی «به‌کارگیری پرسنل از اقلیتهای دینی تحت هر عنوان در مهدهای کودک، به غیر از مهدهای مخصوص اقلیت‌های دینی ممنوع می‌باشد.» که ششم خوردادماه ۱۳۹۸ خورشیدی،مصوب شده، بازتاب گسترده‌ای داشته است. سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان این سازمان با امضای این بخش‌نامه، در نامه‌ای به مدیران بهزیستی استان‌ها اعلام کرد، لازم است فعالیت مهدهای کودک در قالب انواع برنامه‌های منطبق با ارزش‌های دینی باشد، بنابراین بکارگیری مربی از اقلیت‌های‌دینی جهت آموزش مستقیم محتوای آموزشی مصوب به کودکان، مجاز نیست.

در پی انتشار بخشنامه‌ای با امضای سرپرست دفتر کودکان و نوجوانان این سازمان مبنی بر محدودیت به‌کارگیری پرسنل اقلیت های دینی تحت هر عنوان در مهدهای کودک به غیر مهدهای ویژه اقلیت‌های دینی، مدیر روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: این محدودیت برای آموزش‌های دینی و عمومی مصوب در مهدها بوده است.
تهران- ایرنا- مسعود آسیما روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق توضیحی که از بخش مربوطه گرفتیم این محدودیت برای آموزش‌های دینی و عمومی مصوب در مهدها بوده است در سایر بخش‌ها مانند آموزش هنرهای تجسمی، نقاشی، ورزش و موسیقی محدودیتی در به‌کارگیری پرسنل اقلیت مذهبی در مهدهای کودک وجود ندارد.

منتظر شبر سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی طی نامه‌ای به مدیران بهزیستی استان‌ها آورده است که با توجه به استعلام برخی استان ها درباره به‌کارگیری پرسنل اقلیت های دینی در مهدهای کودک غیراقلیت دینی، با توجه به اینکه محتواهای آموزشی مهدهای کودک به طور عام و محتوای آموزشی دینی به طور خاص با بهره‌گیری از مبانی دین مبین اسلام تهیه و تدوین شده و ضروری است که در مهدهای کودک توسط مربیان آموزش دیده به اجرا در آید و اینکه در راستای رشد و تکامل همه جانبه کودکان لازم است که فعالیت مهدهای کودک در قالب انواع برنامه‌های منطبق با ارزش‌های دینی باشد، بنابراین بکارگیری مربی از اقلیت‌های‌دینی جهت آموزش مستقیم محتوای آموزشی مصوب به کودکان، مجاز نیست و استفاده از پرسنل اقلیت‌های دینی در سایر بخش‌های مهدهای کودک از جمله آموزش‌های فوق‌برنامه مانند ورزش، نقاشی و سفالگری و همچنین تحت سایر عناوین بلامانع است.

تبعیض‌ بیداد می کند!

خبرنگار پیشین هفته‌نامه‌‌ی خبری-فرهنگی امرداد، پیش از این در سال گذشته طی یادداشتی با عنوان «همزیستی مسالمت‌آمیز» درباره‌ی ارتباط زرتشتیان و مسلمانان برای روزنامه‌ی همشهری از جمله نوشته بود :”..مشکل اصلی که به «همزیستی مسالمت‌آمیز» پیروان ادیان و همه ایرانیان در کنار یکدیگر آسیب وارد می‌کند، نگاه ناآگاهانه جمعیت کمی به اقلیت‌هاست؛ نگاهی ناشی از خودبزرگ‌بینی که بدون توجه به رسمیت ادیان زرتشتی، ارمنی، کلیمی و آشوری در قانون اساسی کشور…مانع استفاده از حداکثر توان آنها برای پیشبرد اهداف ملی کشور می‌شود. نگاهی که ما را هنوز آتش‌پرست می‌داند نه یکتاپرست موجب شده تا فرصت خدمت به کشور در برخی حوزه‌ها از ما دریغ شود؛‌ مسئله‌ای که به کمبود شغل در میان این گروه دامن زده است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا