گوناگون

روز خونین در سودان، دست کم چهارده کشته

انجمن مشاغل حرفه‌ای سودان در بیانیه خود با محکوم کردن این کشتار خونین؛ از مردم این کشور خواسته است تا برای سرنگون کردن شورای نظامی «خیانت کار و قاتل» به جنبش نافرمانی مدنی ادامه دهند …

به گزارش ایرنا، اعتراض به قیمت نان و سوخت عاملی بود که مردم سودان را به خیابان کشاند تظاهراتی که از روز ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸/ ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. معترضان رفته رفته خواسته های خود را افزایش دادند. پایان یافتن حکومت عمر البشیر و ایجاد یک حکومت دموکراتیک از خواسته های بعدی معترضان بود. عمر البشیر توسط شورای نظامیان برکنار و زندانی شد و شورای نظامیان قدرت را در دست گرفت.

نیروهای نظامی حاکم بر سودان امروز دوشنبه هزاران نفر را که در مقابل مقر ارتش این کشور تجمع کرده بودند متفرق کردند. شرکت کنندگان در این تحصن خواستار انتقال قدرت به غیرنظامیان شده‌ بودند.

تعداد کشته شدگان در یورش ارتش به انقلابیون در حال افزایش است. شبکه ی خبری العربیه به نقل از فعالان شرکت کننده در جنبش، تعداد کشته شدگان ناشی از یورش نیروهای ارتشی به انقلابیون را چهارده نفر اعلام کرده اند. نیروهای ارتش سودان همه راه‌های منتهی به ورودی‌های میدان تحصن معترضان روبروی مقر وزارت دفاع در خارطروم پایتخت این کشور را بسته اند.
البته شورای نظامی انتقالی سودان، متفرق کردن متحصنان با استفاده از زور را تکذیب کرده است!
خبرنگار العربیه گزارش کرده است در برخی محله‌ها صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود و نیروهای امنیتی معترضان را در محله ها تعقیب می‌کنند.
بنابر این گزارش شاهدان عینی می‌گویند در شهرهای مختلف سودان، تظاهرات معترضان آغاز شده است.

انجمن مشاغل حرفه‌ای سودان که نمایندگانی از وکلا، مهندسان، دانشگاهیان و دبیران مدارس در آن عضویت دارند و از جمله شاخه‌های مهم و تاثیر گذار در جنبش‌های اعتراضی سال‌های اخیر در سودان به شمار می رود در بیانیه‌ای از اقدام شورای نظامی و توسل نیروهای ارتش به زور برای متفرق کردن متحصنان خبر داده است.
معترضان خواستار آن هستند تا شواری نظامی قدرت را به غیرنظامیان واگذار کند. از زمان سرنگونی عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق سودان شورای نظامی کنترل کشور را در دست گرفته است.
معترضان معتقدند که ارتش با «اقدامی کودتاگونه» جنبش مخالفان دولت را ربوده و بر خلاف خواست و اراده مردم قدرت را در این کشور قبضه کرده است.
درگیری میان معترضان و نیروهای نظامی در خارطوم در حالی بار دیگر شدت گرفته است که نمایندگان جنبش مخالفان پیشتر در پی ملاقات با اعضای شورای نظامی حاکم اعلام کرده بودند که نسبت به وعده‌های داده شده برای گذار دمکراتیک قدرت به دست غیرنظامیان امیدوار شده‌اند.

انجمن مشاغل حرفه‌ای سودان در بیانیه خود با محکوم کردن آنچه «کشتار خونین» نامیده شده از مردم این کشور خواسته است تا برای سرنگون کردن شورای نظامی «خیانت کار و قاتل» به جنبش نافرمانی مدنی ادامه دهند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا