فرهنگی

جان تالاب انزلی گرفتار بی تدبیری دستگاههای مرتبط با حوزه آبخیزداری

نماینده بندرانزلی در مجلس با اشاره به ورود حجم بالا‌ی ‌زباله‌ها،‌ شیرابه‌ها و سموم کشاورزی ‌‌به بستر تالاب انزلی گفت: محیط زیست،‌ ‌آب منطقه‌ای،‌ سازمان جنگل‌ها و … مقصر اصلی بروز فاجعه ‌بزرگ در تالاب بین‌المللی انزلی است…

تالاب انزلی (عکس)
حسن خسته بند
به گزارش خبرگزاری خانه ملت حسن خسته‌بند نماینده انزلی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: افرادی که آگاهانه و یا احتمالاً ناآگاهانه اظهاراتی غیرمنطقی در مورد موج‌شکن‌های بندرانزلی و سهم آن‌ها در روند خشک شدن تالاب بیان می‌کنند به دنبال این هستند که بندرانزلی را از رونق اقتصادی بیندازند.
نماینده  بندرانزلی در مجلس با استناد به آمارهای ارائه شده سازمان حفاظت محیط‌ زیست مقدار رسوباتی که سالانه به تالاب انزلی وارد می‌شود را حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل بروز این فاجعه بزرگ زیست‌محیطی عملکرد بسیار ضعیف دستگاه‌های مسئول است.
عضو کمیسیون عمران مجلس، محیط زیست،‌ شرکت آب منطقه‌ای،‌ سازمان جنگل‌ها و سایر دستگاه‌های مرتبط به حوزه آبخیزداری را مقصر اصلی بروز فاجعه بزرگ در تالاب بین‌المللی انزلی دانست و بیان داشت: اگر این دستگاه‌ها به وظایف اصلی خود عمل می‌کردند وضعیت تالاب امروز این‌گونه نبود.
خسته‌بند ورود حجم بالایی از زباله‌ها،‌ شیرابه‌ها، سموم کشاورزی و مواردی از این دست به بستر تالاب انزلی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:‌ بخشی از رسوبات به‌وسیله رودخانه‌ها به تالاب وارد شده در آن‌جا ته‌نشین می‌شود و قسمتی نیز به همراه جریان آب به سمت حوضچه‌های بندر حرکت می‌کند.
وی عمق مناسب حوضچه‌ها برای تردد کشتی‌ها جهت تخلیه سوخت و آسیب‌هایی که رسوبات به این محل وارد می‌کند را متذکر شد و اظهار داشت: اگر حوضچه به‌علت ورود رسوبات، عمق استاندارد خود را از دست بدهد کشتی‌های باری قادر به پهلو گرفتن نیستند و این هیچ ربطی به موج‌شکن‌ها ندارد.
نماینده بندرانزلی در مجلس جابه‌جا کردن علت و معلول با هم و پرداختن به یکسری مسائل حاشیه‌ای غیرکارشناسانه در مورد تالاب انزلی توسط برخی افراد را مورد اشاره قرار داد و افزود: برخی به‌جای آن‌که نحوه عملکرد دستگاه خود را در مورد تالاب سر و سامان بدهند مسائلی کاملاً بی‌ربط را بیان می‌کنند.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بخشی از رسوباتی که از تالاب انزلی به سمت دریا می‌آید در تله‌های رسوب‌گیر جمع‌آوری و بخشی به سمت غرب موج‌شکن هدایت می‌شوند گفت: این موضوع کار بندر را سخت‌تر می‌کند زیرا به‌علت انباشت رسوبات باید دائماً کار لایروبی حوضچه‌ها را انجام دهد.
خسته‌بند از احداث اسکله نفتی در بخش شرقی بندرانزلی توسط پیمانکار و پیشرفت فیزیکی خوب این طرح سخن گفت و ابراز داشت:‌ با بهره‌برداری از این پست جدید،‌ اسکله فعلی که محل تردد و پهلوگیری کشتی‌های باری است تخلیه می‌شود در نتیجه رسوبات به‌جای ته‌نشینی در حوضچه بندر وارد دریا می‌شوند.
وی با تأکید بر اینکه خشک شدن تالاب بین‌المللی انزلی هیچ ربطی به موج‌شکن نداشته و به عملکرد ضعیف دستگاه‌های متولی در حوزه آبخیزداری برمی‌گردد افزود: این‌گونه بحث‌ها کاملاً رسانه‌ای است تا فضا را مسموم کنند و نگاه‌ها و توجهات عمومی را از علل واقعی خشک شدن تالاب دور سازند.
نماینده  بندرانزلی در مجلس اظهار نظر مدیران سازمان بنادر و کشتیرانی و حوزه محیط زیست در مورد علل خشکی تالاب انزلی را کارشناسی‌شده و منطقی اعلام کرد و بیان داشت: برخی با طرح اظهارات عجیب در مورد تالاب می‌خواهند زمینه ضربه زدن به اقتصاد بندرانزلی را فراهم کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا