بین‌المللی

بیانیۀ مشترک چین و روسیه

سران چین و روسیه «بیانیۀ مشترک چین و روسیه دربارۀ تقویت ثبات راهبردی کنونی جهان» را امضاء کردند. شی جین پینگ رئیس جمهور چین و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه ۱۵ خرداد/ جوزا، ۵ ژوئن در مسکو «بیانیه مشترک چین و روسیه دربارۀ تقویت ثبات راهبردی کنونی جهان» را امضاء کردند...

به گزارش فارس، در این بیانیه آمده است، چین و روسیه توجه می دهند که محیط امنیت بین المللی کنونی با چالشهای جدی روبرو است. دو طرف عزم دارند که اعتماد متقابل را تعمیق و هماهنگی راهبردی را تقویت کرده و قاطعانه از ثبات راهبردی جهان و منطقه حفاظت کنند.

چین و روسیه بر آنند که اقدام کشورهای ذی ربط در تخریب نظام کنونی خلع و جلوگیری از گسترش سلاحهای کشتار جمعی مطابق میل خود بسیار خطرناک است. چین و روسیه بر تقویت نظام منع گسترش سلاحهای هسته‌ای، پیشبرد خلع سلاح هسته ای و مخالفت با اشاعۀ هسته ای و استفادۀ صلح آمیز از انرژی هسته ای تأکید کردند.

دو طرف مجدداً اعلام کردند که پیوسته بر اجرای بی قید و شرط توافقنامۀ همه جانبۀ مسألۀ هسته ای ایران پایبند خواهند بود. دو کشور تحریمهای یک جانبۀ آمریکا علیه ایران را غیرقابل قبول دانستند.

چین و روسیه به چندجانبه ‌گرایی یاری کرده و مشترکاً از سازوکار و نظام بین المللی در منع گسترش هسته ای و خلع سلاح حفاظت می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا