زحمتکشان

خصوصی سازی همچنان صنایع را می بلعد

با غارت منابع ملی کشورمان و خصوصی‌سازی لگام‌گسیخته در تمام عرصه‌های زندگی کارگران و زحمتکشان، رژیم ولایت فقیه فقر و محرومیت بی‌سابقه‌ای را به زحمتکشان کشورمان تحمیل کرده است. تنها راه مقابله با رژیم دیکتاتوری ولایت فقیه، مبارزه‌ای متحد برای عقیم گذاشتن سیاست‌های اقتصادی این رژیم است. خصوصی سازی همچنان صنایع را می بلعد و این بار قرعه به نام کشت و صنعت کارون افتاده است به رغم تبعات خصوصی سازیها که عمدتا بیکار سازی کارگران و تعطیلی واحدهای تولیدی را به دنبال دارد، بار دیگر کشت و صنعت کارون نیز به بهایی بسیار کمتر از بهای واقعی به مزایده گذاشته شده است….


شرکت کشت و صنعت نیشکرکارون در بین شهرستان های شوشتر و گتوند واقع است. ظرفیت اسمی این کارخانه ۲۰۰هزار تن شکر در سال است و منبع آب مزارع آن از پشت سد تنظیمی گتوند تامین می‌شود. حدود ۲۰ هزار نفر به صورت پیمانکاری، قراردادی و رسمی در این شرکت مشغول به کار هستند که ۹۹ درصد آنها بومی و از شهرستان های شوشتر و همجوار هستند. در سال ۹۲ میزان شکر تولیدی این شرکت ۸۲ هزار تن بود که این رقم در سال گذشته به ۱۶۸ هزار تن افزایش یافته است که در واقع ۱۵ درصد شکر کشور را تولید می کند. محصولات این شرکت به جز شکر، خوراک دام و نئوپان و غیره است. شرکت خوراک دام کارون، شرکت فورفورال، شرکت نئوپان کارون، شرکت پرورش ماهی کارون، شرکت کاغذسازی کارون از صنایع جانبی کشت و صنعت کارون به شمار می آیند.
رییس روابط عمومی شرکت کشت و صنعت کارون نیز در گفت و گو با ایرنا بیان کرده است که از سال ۹۲ تاکنون، بر اساس سیاست های کلی در راستای اصل ۴۴ و خصوصی سازی اقتصاد، این شرکت ۹ بار به مزایده گذاشته شده است.
در دو مزایده آخر ابتدا در اسفند ماه سال گذشته، قیمت کشت و صنعت کارون ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام شد و در روزهای گذشته مزایده بار دیگر با قیمت ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در جراید منتشر شده است، این یعنی کاهش قیمت اراضی، دستگاه ها و… در بازه سه ماهه.
یعنی نه تنها تورم و افزایش قیمت ها شامل ارزش ملکی و ماشین آلات این واحد تولیدی نشده که با کاهش قیمت هم روبرو شده است و این شائبه را ایجاد می کند که این کاهش قیمت در واقع چراغ سبزی است برای “از ما بهترانی” که به قیمت غارت و چپاول ثروت کارگران و زحمتکشان، به دنبال سودهای نجومی خود هستند.
و پیش بینی آینده ای مانند شرکت هفت تپه و سایر شرکتهای خصوصی سازی شده، در صورت خصوصی سازی این واحد بزرگ تولیدی چندان دور از انتظار نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا