گوناگون

نابرابری دستمزدها بین زنان و مردان فرانسوی

روزنامه “ون مینوت” فرانسه به نقل از دیده بان مقابله با نابرابری ها از شکاف عمیق در دریافت دستمزدها و حقوق بین مردان و زنان در فرانسه خبر داد.

ون مینوت روز یکشنبه با انتشار ویدئویی که در صفحه توئیتر روزنامه ون مینوت فرانسه همرسانی شده افزود: طبق دیده بان مقابله با نابرابری ها، شکاف بین دستمزدهای بالا و پایین در فرانسه تثبیت شده است.

به گفته “لویی مورن” رئیس دیده بان نظارت بر نابرابری ها در فرانسه، در این کشور زنان نسبت به مردان دستمزد کمتری دریافت می کنند.

در پست های برابر با مردان، زنان در فرانسه ۱۰.۵ درصد کمتر از مردان فرانسوی دریافتی دارند.

به گفته او، نرخ فقر در فرانسه هم اینک در فرانسه ۸درصد است که این رقم در سال ۲۰۰۶ میلادی ۷.۳ درصد بوده است.

بنابه اعلام دیده بان نظارت و مقابله با نابرابری ها در فرانسه، شرایط بازار کار در این کشور وضعیت بسیار وخیمی دارد و جوانان بدون مدرک دیپلم در فرانسه قراردادهای موقت و ناپایدار دارند.

طبق این گزارش، ۸میلیون نفر در فرانسه در شرایط بد استخدامی (بیکاری و ناپایداری شغل) قرار دارند.

مورن می گوید: همه این نابرابری ها بر کیفیت زندگی افراد در فرانسه تاثیر گذاشته است.

۱۷ درصد افراد بسیار فقیر در فرانسه توانایی مالی رفتن به سینما را ندارند؛ اینها در مقابل یک درصد افراد بسیار ثروتمندی هستند که در این کشور سکونت دارند.

به گفته مورن، تظاهرات و تجمع های جلیقه زردها در فرانسه، آشکارا شکافی بین فرانسه ای که درآمد دارد و فرانسه مردمی ایجاد کرده است.

فرانسه به عنوان یکی از کشورهای غربی مدعی تساوی حقوق زن و مرد و آزادی زنان تاکنون نتوانسته است آن چنان که باید در این زمینه به موفقیت لازم دست یابد و حقوق زنان را در این کشور احیا کند.

بررسی و آمار موجود نشان می دهد که زنان فرانسوی در برخی موارد از حقوق اجتماعی به مراتب کمتری نسبت به مردان در جامعه برخوردار شده و با تبعیض جنسیتی مواجه هستند، این درحالی است که ˈ آزادی، تساوی و عدالت ˈ نیز شعار اصلی جمهوری فرانسه و شالوده آن را تشکیل می دهد.

‘خشونت علیه زنان ‘، ‘ سوء استفاده های جنسی و تجاوزهای عنفی’، ‘بزهکاری های اجتماعی’، ‘تبعیض علیه زنان در مسایل اجتماعی و زندگی روزمره ‘ از جمله نواقص موجود در خصوص زنان در جامعه فرانسه است که آمارهای موجود نیز موید آن است.

ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا