یادمان و رویدادها

پیش‌آهنگ جنبش صلح و برنده جایزه نوبل

۹ ژوئن ۱۸۴۳؛ ۱۷۶ سال پیش در چنین روزی بِرتا فُن زوتنِر در پراگ، پایتخت کنونی جمهوری چک، زاده شد. می‌گفت: «نه دین مردم‌سوزی را توجیه می‌کند، نه وطن کشتار مردم را و نه علم از گناه حیوان‌آزاری می‌کاهد.»، ۳۳ ساله بود که در سال ۱۸۷۷ جنگ میان روسیه و عثمانی درگرفت و او و همسرش به عنوان گزارشگر برای روزنامه‌های اتریش مقاله و داستان‌های کوتاه می‌نوشتند…

برتا فن زوتنر Bertha von Suttner پیش از تولد، پدر را از دست داد. نجیب‌زاده بود و در محیطی اشرافی در خانه آموزش و پرورش یافت. موسیقی و علوم اجتماعی آموخت و به چند زبان مسلط شد.

مادرش به علت اعتیاد به قمار، همه ثروت خانوادگی را باخت.

۳۰ ساله بود که برای گذران زندگی، پرورش و سرپرستی فرزندان یک خانواده اشرافی به نام زوتنر را به عهده گرفت، عاشق پسر کوچک خانواده شد و پنهانی با او ازدواج کرد.

۳۳ ساله بود که همسرش را از ارث محروم کردند و او مجبور شد هشت سال با کارهای گوناگون روزگار را در گرجستان بگذراند.

۳۴ ساله بود که در سال ۱۸۷۷ جنگ میان روسیه و عثمانی درگرفت و او و همسرش به عنوان گزارشگر برای روزنامه‌های اتریش مقاله و داستان‌های کوتاه می‌نوشتند.

درون‌مایه عمده داستان‌هایش صلح و برخورد با نظامی‌گری است.

۴۶ ساله بود که ماندگارترین اثرش “اسلحه بر زمین” را نوشت و از دید یک زن خانه‌دار ناهنجاری‌ها و نابسامانی‌های جنگ را توصیف کرد: «کتاب‌های قطور تاریخی را خواندم، روزنامه‌ها و مجلات را ورق زدم تا گزارش‌های ارتشی و پزشکی را بررسی کنم، داستان‌های نبردها و کارزارها را از دیگران شنیدم و هر چه بیشتر می‌خواندم و می‌شنیدم، بیزاری از جنگ دلم را بیشتر به درد می‌آورد.»

او بنیان‌گذار چند نهاد و سازمان پشتیبانی از صلح بود و کوشید دادگاهی برای داوری درباره تنش‌های حکومت‌ها و جلوگیری از جنگ ایجاد کند.

۶۲ ساله بود که به خاطر تلاش‌های خستگی‌ناپذیرش در راستای آشتی‌جویی و خلع سلاح عمومی جایزه صلح نوبل را دریافت کرد که ایجاد آن را خودش به آلفرِد نوبل پیشنهاد کرده بود.

برتا فن زوتنر در ۷۱ سالگی در وین پایتخت اتریش درگذشت.

دویچه وله – ۱۸ خرداد ۹۸

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا