گوناگون

فقط ۳ نفر از گزینه‌های رهبری اطلاع دارند

تشکیل کمیته شناسایی افراد دارای شرایط برای رهبری موضوعی است که از اواخر سال گذشته مطرح شد و البته اعضای مجلس خبرگان که نقش پررنگی در این راستا دارند، پاسخ‌هایی ارائه دادند که بعضا متفاوت از یکدیگر است.

خبرآنلاین در بهمن سال گذشته نوشت: «۲۱ بهمن‎ماه، در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی‎بر اینکه مقام معظم رهبری دستور داد‎ه‌اند شورای رهبری برای جایگزینی تشکیل شود.

آیت‌ا… محسن مجتهد شبستری، یکی از اعضای کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان رهبری نیز خبر تقاضای مقام معظم رهبری برای تشکیل شورای رهبری و انتخاب جانشین وی را تکذیب کرد. این عضو مجلس خبرگان همچنین گفت که اصلا چنین موضوعاتی در مجلس خبرگان مطرح نشده ‎است و بعید هم می‎دانم چنین باشد. او همچنین در پاسخ به گزینه‎های احتمالی از جمله آیت‎ا… خاتمی و حجت‌الاسلام رئیسی، اضافه کرد: اصلا و ابدا چنین چیزهایی در خبرگان مطرح نیست.»

دیروز اما عضو دیگر مجلس خبرگان بر خلاف دو عضو دیگر در پاسخ به این سوال «فارس» که گویا کمیسیونی برای تعیین مصادیق رهبری وجود دارد. اظهار داشت: «بله! کمیسیون دیگری است که از این کمیسیون به «کمیسیون تحقیق» تعبیر می‌شود؛ کمیسیون ویژه‌ای است و وظیفه‌اش این است که تمام کسانی که در معرض واجدیّت شرایط رهبری باشند را شناسایی کند و لیستی از آنها تهیه کند. این لیست به این کمیسیون داده می‌شود. حتی خود اعضای مجلس خبرگان می‌توانند پیشنهادات خود را بدهند. این لیست بررسی می‌شود و افرادی را که واجد شرایط رهبری برای آینده بدانند، این افراد به طور خیلی سری و محرمانه، اسم‌شان ثبت خواهد شد تا هر وقت مورد نیاز باشد به مجلس خبرگان عرضه شود تا مجلس خبرگان درباره آنها اظهارنظر کند. آیت‌ا… اراکی در پاسخ به این سوال که الان چنین لیستی وجود دارد؟ اظهار داشت: «بله! وجود دارد» و درباره تعداد اعضایش هم گفت: ما نمی‌دانیم. یعنی چون مساله صددرصد محرمانه است و با توجه به تجربه ناموفقی هم که در گذشته از مساله اعلام قائم مقام رهبری به‌وجود آمده، تصمیم گرفته شده در کمیسیون ویژه‌ای که وجود دارد، فقط ۳ نفر این اسامی را نزد خودشان نگه دارند و از دایره این کمیسیون ۳نفره خارج نشود. آیت‌ا… اراکی در واکنش به این سوال که اسامی هم الزاما اعضای مجلس خبرگان نیستند و از بیرون مجلس هم می‌توانند باشند، اظهارداشت: نه! شرط نیست که حتما‌ عضو مجلس خبرگان باشند.

نحوه نظارت خبرگان

آیت‌ا… اراکی در پاسخ به این سوال که مجلس خبرگان با چه مکانیسمی استمرار صلاحیت و کفایت رهبری را تأیید می‌کند، اظهارکرد: مجلس خبرگان به دو شیوه نظارت می‌کنند؛ هم در ادامه صلاحیت‌ها و شرایط رهبری، هم بر نحوه عملکرد مقام معظم رهبری. شیوه اول همان شیوه متعارفی است که به هر حال نمایندگان مردم در مجلس خبرگان با مردم ارتباط دارند، با خود دستگاه مقام معظم رهبری و دفتر آقا ارتباط دارند و از نزدیک شاهد جریان‌ها هستند و هر جا به نظرشان برسد تذکر یا سؤالی لازم است، به طور مستقیم این کار را انجام می‌دهند به عنوان یک عضو مجلس خبرگان. این یک شیوه که البته این شیوه در چارچوب سازوکار قانونی مجلس خبرگان نیست، اما انجام می‌گیرد. وی افزود: منتها شیوه دوم که در چارچوب سازوکار نظارتی مجلس خبرگان هست این است که کمیسیونی ویژه در مجلس خبرگان وجود دارد که این کمیسیون ویژه هر دو سال یک بار اعضایش انتخاب می‌شود. کار این کمیسیون ویژه، بررسی شکایت‌ها و گزارش‌هایی است که در رابطه با موضع‌گیری‌ها، نحوه عملکرد مقام معظّم رهبری یا دستگاه‌های زیر نظر ایشان به مجلس خبرگان یا به هیأت رئیسه می‌رسد. حتی گزارش‌هایی که به افراد می‌رسد در مجلس خبرگان به این کمیسیون ارجاع داده می‌شود. این کمیسیون همه شکایت‌ها و گزارش‌ها را بررسی می‌کند. دوگونه بررسی انجام می‌شود؛ یک بررسی این است که اگر صلاح دید برود و از یک نهادی از نهادهای زیر نظر مقام معظّم رهبری و زیر نظر دفتر مقام معظم رهبری تحقیق و تفحص کند این کار را می‌کند. می‌روند با آن نهاد تماس می‌گیرند، بررسی می‌کنند، بازرسی می‌کنند و بعد گزارشی تهیه می‌کنند و اگر نیاز بود، با خود مقام معظم رهبری هم می‌نشینند و جزئیات امر را از ایشان جویا می‌شوند و پاسخ‌‌های ایشان را می‌شنوند.

آرمان امرور

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا