گوناگون

خامنه‌ای خواهان تداوم تنش با آمریکا است

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار صبح امروز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۸، با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، اعلام کرد که از مذاکره با دولت آمریکا امتناع می‌ورزد….


خبر دیدار خامنه‌ای با شینزو آبه را «پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری» منتشر کرده و دیگر رسانه‌های داخلی آن را با تیترهایی بازنشر داده‌اند همچون: «رهبر معظم انقلاب: با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد» (ایرنا)، «رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد» (فارس)، « پاسخ قاطع امام خامنه‌ای به نخست وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم» (تسنیم).

در خبر «پایگاه اطلاع رسانی» رهبر نظام آمده: «در ابتدای این دیدار آقای آبه شینزو نخست وزیر ژاپن خطاب به مقام معظم رهبری گفت: «من قصد دارم پیام رئیس جمهور آمریکا را به جنابعالی برسانم.» همین منبع نوشته که خامنه‌ای در پاسخ به نخست‌وزیر ژاپن گفته است: «ما در حسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما در خصوص آنچه از رئیس جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.»

به گزارش سایت زمانه،خامنه‌ای در ادامه با اشاره به این سخن نخست‌وزیر ژاپن که گویا از طرف آمریکا گفته که واشنگتن قصد تغییر رژیم تهران را ندارد گفته است: «مشکل ما با آمریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آنها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند، همانطور که رؤسای جمهور قبلی آمریکا، در چهل سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند اما نتوانستند.» خامنه‌ای در ادامه افزوده: «اینکه ترامپ می‌گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر می‌توانست این کار را انجام دهد، انجام می‌داد اما نمی‌تواند.»

بخش بزرگی از خبر «پایگاه اطلاع رسانی» رهبر نظام به انتقاد از عهدشکنی آمریکا در مورد توافق برجام اختصاص دارد. خامنه‌ای با بیان این انتقاد گفته است: « ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با امریکا را تکرار نخواهیم کرد.» در این گزارش همچنین آمده: « ایشان [خامنه‌ای] با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ گفته “مذاکره با امریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد”، تأکید کردند: ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با آمریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید.»

بنابر گزارش «پایگاه اطلاع رسانی» رهبر نظام، خامنه‌ای در دیدار شینزو آبه گفته است، «ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هسته‌ای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمی‌توانست بکند و اجازه ندادن آمریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی‌کرد.»
سفری بی‌دستاورد؟

به گزارش رویترز شیزو آبه در تهران در گفت‌وگو با خبرنگاران به این نکته‌ که رهبر جمهوری اسلامی گفته ایران مخالف سلاح هسته‌ای است و قصد دست‌یابی به چنین سلاحی را ندارد، اشاره کرده است.

نخست‌وزیر ژاپن ظاهرا تنها نکته‌ای را که در سخن خامنه‌ای برای کاهش تنش‌ها دیده، این “فتوا”ست. اما این موضوع جدید نیست و زمانی هم که پس از بدگمانی بین‌المللی به برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی طرح شد، اعتمادی برنینگیخت. با تکرار آن چیزی از دامنه تنش‌ها کاسته نمی‌شود.

خبرهای علنا اعلام شده درباره مضمون گفت‌وگوهای نخست‌وزیر ژاپن با مقامات ایران تقویت‌ کننده این برداشت هستند که رهبری نظام حاکم بر ایران اراده‌ای برای کاهش تنش‌ها ندارد.

ظاهرا سفر نخست‌وزیر ژاپن دستاوردی بیشتر از دستاورد سفر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان به تهران نداشته است. اشپیگل در توصیف این خبر نوشته: «بسیار دیر، بسیار کم».

تنش ادامه دارد. رهبر نظام خواهان تداوم وضعیت موجود است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا