گوناگون

تنش در خاورمیانه؛ «حمله» به ۲ نفتکش در دریای عمان

خبر وقوع انفجار در دریای عمان در حالی منتشر می شود که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در ایران به سر می برد. شینزو آبه صبح روز پنجشنبه با علی خامنه ای، رهبر ایران دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از انتشار این خبر، رسانه های خبری جهان با پوشش گسترده از هدف قرار گرفتن دو نفتکش بزرگ در دریای عمان خبر دادند. پیگیری‌های بعدی نشان داد یکی از این دو نفتکش به نام «Front Altair» با پرجم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و نفت‌کش دیگر به نام «Kokuka Courageous» با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده است.

وزارت تجارت ژاپن اعلام کرد دو نفتکش حادثه‌دیده در دریای عمان حامل «محموله متعلق به ژاپن» بوده‌اند. یکی از این دو نفتکش متعلق به شرکت سنگاپوری است که آن را اجاره کرده است.

در پی این حادثه، نفت خام برنت با افزیش بیش از دو درصد به ۶۲.۵۳ دلار در هر بشکه و نفت خام آمریکا با افزایش حدود ۱.۵ درصد به ۵۲.۵۸ دلار در هر بشکه رسید. واکنش بازارهای بورس ریاض، دبی و ابوظبی و مسقط به این حادثه منفی بود و منجر به کاهش شاخص این بازارها شد.

واکنش‌های بین المللی

بریتانیا: از گزارش انفجارها در دریای عمان عمیقا نگران هستیم

یورونیوز: بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد که «عمیقا» از دریافت گزارش هایی مبنی بر وقوع انفجار در دریای عمان نگران هست. لندن تاکید کرده است که با مقامات محلی و دولت های منطقه در این مورد در تماس است.

ایران: این حوادث مشکوک است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز از بروز «حوادث مشکوک» روز پنجشنبه در دریای عمان ابراز نگرانی کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه توئیتر خود نوشت: «از بروز حوادث مشکوک امروز برای نفتکشهای تجاری مرتبط با ژاپن همزمان با دیدار نخست وزیر آن کشور با رهبر انقلاب ابراز نگرانی کرده و آنرا خلاف جهت گیری ها و تلاش های منطقه ای و فرامنطقه برای کاهش تنش ها و آرامش در منطقه می دانیم. ایران از همکاری و گفتگو در منطقه حمایت می کند.»

ظریف می‌گوید صفت «مشکوک» هم توصیف کننده رویدادهای دریای عمان نیست

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به «حمله» به دو نفتکش در دریای عمان تاکید کرد که حتی صفت «مشکوک» هم توصیف کننده اتفاقاتی که روی داده است نیست.

به دنبال حوادث روز پنجشنبه در دریای عمان کویت اعلام کرد که فعالیت نفتکش های این کشور به طور عادی ادامه دارد.

موگرینی: از اقدامات تحریک آمیز بپرهیزید

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در واکنش به «حمله» به دو نفتکش در دریای عمان خواستار پرهیز از هرگونه اقدام «تحریک آمیز» در منطقه شد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین خواستار «خویشتن داری حداکثری» در منطقه شد.

روسیه: حمله به نفتکش ها نباید دستمایه شعله‌ور ساختن آتش تنش با تهران قرار گیرد

روسیه در واکنش به حمله اژدری صبح پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان که ایران آنرا «مشکوک» توصیف کرده نسبت به هرگونه قضاوت زودرس در باره مسئول این انفجارها هشدار داد.

خبرگزاری روسی ریانووستی به انتشار این خبر ضمن طرح هشدار یاد شده اعلام کرد که مسکو معتقد است نباید این حادثه دستمایه ای برای شعله ور ساختن آتش تنش با تهران قرار گیرد.

سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در همین ارتباط به ریانووستی گفت: «از این فرصت استفاده می کنم تا نسبت به هرگونه نتیجه گیری شتاب زده هشدار بدهم، یعنی علیه هر تلاشی برای سرزنش آنها که مطلوب ما نیستند.»

این دیپلمات بلند پایه روس در ادامه تاکید کرد: «به تازگی شاهد افزایش فشارهای سیاسی، روانی و نظامی بر ایران بوده ایم. ما خواهان آن نیستیم که وقایع تراژیک اخیر که بازار نفت را تحت تاثیر قرار داده به شیوه ای گمانه زنانه برای تشدید شرایط موجود بر ضد ایران مورد استفاده قرار گیرد.»

روسیه و ایران از منافع مشترکی در خاورمیانه سود می برند. مسکو همواره اقدام واشنگتن در خروج یکجانبه از توافق هسته ای وین و اعمال تحریم های بی سابقه بر ضد ایران را مورد انتقاد قرار داده است.

تنش های خاورمیانه ای میان ایران و آمریکا پس از کاهش تعهدات برجامی ایران و هشدار تهران در باره بالابردن سطح غنی سازی اورانیوم وارد مرحله تازه ای شده است.

حمله به دو نفتکش در دریای عمان که یک ماه پس از حمله ای مشابه به چهار نفت کش دیگر در فجیره صورت گرفته است از دید تحلیلگران نتیجه بالاگرفتن این تنش ها است.

آلمان: این حادثه نگران کننده است

آلمان نیز نسبت به حملات صبح پنجشنبه به دو نفتکش که با پرچم های جزایر مارشال و پاناما در دریای عمان تردد می کردند، ابراز نگرانی کرد و خواستار تنش زدایی در منطقه خلیج فارس شد.

به گزارش رویترز، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که در جریان یک کنفرانس خبری با همتای آلبانیایی خود سخن می گفت حادثه روز پنجشنبه در دریای عمان را «نگران کننده» خواند.

آقای ماس که به تازگی از یک سفر دوره ای به خاورمیانه و ملاقات با مقام های ایرانی در تهران به کشورش بازگشته در ادامه یادآور شد: «بالاگرفتن تنش در شرایط کنونی خطرناک است. این حوادث قابلیت بالایی دارد که بر شدت تنش موجود بیافزاید. اکنون ما نیازمند کاهش تنش هستیم و کلیه طرف ها باید در این زمینه مشارکت کنند.»

واشنگتن: دونالد ترامپ در حالی بررسی شرایط است

کاخ سفید در واکنش به حمله صبح پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دونالد ترامپ در جریان جزئیات این حادثه قرار گرفته و به همراه دیگر اعضای دولت در حال «بررسی اوضاع» است.

سارا سندرز، سخنگوی دستگاه اجرایی آمریکا در این بیانیه کوتاه تصریح کرد: «رئیس جمهوری در جریان حمله به کشتی ها در خلیج عمان قرار گرفته است. دولت آمریکا مشغول بررسی اوضاع و آماده کمک در این زمینه است.»

گفتنی است که حمله به دو تانکر در منطقه ای که پیشتر بر اثر بالاگرفتن تنش میان ایران و آمریکا متشنج شده بود صبح پنجشنبه بلافاصله سبب بالارفتن قیمت نفت شد.

آمریکا پس از حمله مشابه یکماه پیش به چهار نفتکش در فجیره انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته و مدعی شده بود که تهران با هدف تاثیر گذاری بر قیمت نفت دست به این اقدام زده است.

گوترش: منشا و عوامل اصلی این حملات باید شناسایی شود

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز حمله به نفتکش ها در دریای عمان را محکوم کرد و خواستار روشن شدن منشا و شناسایی عوامل اصلی این حملات شد.

به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با اعلام این مطلب ضمن تاکید بر اهمیت و حساس بودن منطقه خلیج فارس یادآور شد که جهان تاب و توان پذیرش رویارویی و تنش بزرگ در این منطقه را ندارد.

اتحادیه عرب خواستار اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد شد

اتحادیه عرب با محکوم کردن حملات یاد شده از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست در این خصوص واکنش نشان دهد.

احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه عرب با تاکید بر اینکه «برخی طرف ها سعی دارند منطقه را به آتش بکشند» خواستار اقدام فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مقابله با حمله به نفتکش ها در خلیج فارس و دریای عمان شد.

وی که در جمع اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن می گفت حوادث اخیر را «تحولی خطرناک» در خاورمیانه توصیف کرد.

گفتنی است که منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد اعلام کرده اند که شورای امنیت قرار است برای بررسی این موضوع پنجشنبه شب نشستی اضطراری تشکیل خواهد داد.

کویت: حمله به نفتکش ها صلح و امنیت جهان را به خطر انداخته است

کویت نیز ضمن محکوم کردن حوادث روز پنجشنبه در دریای عمان حمله به نفتکش ها را تهدیدی بزرگ برای صلح و امنیت جهان قلمداد کرد.

به گزارش رویترز، وزیر امور خارجه کویت، شورای امنیت سازمان ملل متحد را خطاب قرار داد و تاکید کرد این حوادث سبب به خطر افتادن صلح و امنیت بین المللی شده است.

این حادثه این سوال را در اذهان عمومی مطرح می کند که چرا همزمان با دیدار تاریخی آبه از ایران حملات به نفتکش‌ها صورت گرفت؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا