گوناگون

کمبود کامیون و بلاتکلیفی ۴۰۰ هزار تن چغندر قند خوزستان

برداشت چغندر قند که از اواخر اردیبهشت امسال از ۱۱ هزار هکتار از مناطق شمالی خوزستانی به صورت پراکنده شروع شد هم اکنون به علت کمبود کامیون برای انتقال آن به کارخانه در معرض نابودی قرار گرفته، این در حالی است که روزانه به یک هزار و ۵۰۰ کامیون برای حمل محصول چغندر قند نیاز است در صورتی که این تعداد در حال حاضر تنها روزانه ۷۵۰ کامیون است….

به گزارش ایران آنلاین، ۱۰ روز فرصت برای جلوگیری از نابودی ۴۰۰ هزار تن چغندر قند

Image result for ‫چغندر قند خوزستان به دلیل کمبود کامیون‬‎

به گفته «محمد قاسمی نژاد»، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان تاکنون نیمی از محصول چغندر قند برداشت و حمل شده که تا نابودی ۴۰۰ هزار تن دیگر تنها ۱۰ روز فرصت باقی مانده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خوزستان درگفت وگو با «ایران» با اشاره به اینکه تاکنون با ۸ کارخانه قند ازجمله کارخانه های قند بنیاد مستضعفان و نقش جهان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، همدان، قزوین و کرمانشاه قرارداد بسته شده تا در افق۱۴۱۰ ، ۶۰ هزار تا ۸۰ هزار هکتار چغندرقند پاییزه کشت شود، اظهار داشت: امسال باتوجه به بارندگی های مستمری که درفصل بهار در استان داشتیم از ۱۵ اردیبهشت ماه کشاورزان اقدام به برداشت این محصول کردند که متاسفانه با کمبود شدید کامیون برای حمل آن مواجه شدند.

کمبود شدید کامیون برای حمل محصول

وی علت کمبود شدید کامیون برای حمل این محصول را برداشت همزمان گندم در استان ها و حمل این محصول به نقاط دیگر کشور و همچنین توزیع کالاهای وارداتی اساسی در بنادر عنوان کرد و افزود: بیشتر کامیون داران به دلیل دستمزد بالاتری که برای حمل کالاهای اساسی وارداتی دریافت می کنند، تمایل دارند به این کار بپردازند تا حمل محصولات کشاورزی مانند چغندر قند.

قاسمی نژاد با اشاره به اینکه امسال ۱۲هزار هکتار کشت چغندرقند در خوزستان انجام شده، خاطرنشان کرد: از ۱۵ اردیبهشت ماه تاکنون ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار هکتار معادل ۵۰۰ هزار تن چغندر برداشت و به کارخانه های قند حمل شده است.

کامیون های حمل گندم به خوزستان می آیند

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان گفت: پیش بینی ما این است که با توجه به اینکه برداشت گندم در دیگر استان ها به پایان رسیده کامیون هایی که برای حمل گندم استفاده می شد اکنون به خوزستان برای حمل چغندرقند بیایند تا درمدت زمان باقی مانده برای برداشت این محصول، مانع متضرر شدن بیشتر کشاورزان شوند.

به گفته وی ۴۰ درصد برداشت محصول در استان هنوز باقی مانده و تنها ۱۰ روز زمان برای برداشت آن است، به عبارتی ۱۵ درصد زمان برای برداشت ۴۰ درصد محصول داریم که زمان بسیار اندکی است. بنابراین باید با همکاری استانداری و سازمان حمل و نقل و راهداری برنامه ریزی شود تا وارد گرمای شدیدتر تیرماه نشده ایم از فاسد شدن این میزان محصول باقی مانده در زمین جلوگیری شود. بطور حتم مدت زمان باقی مانده برای برداشت محصول کافی نیست و متاسفانه شاهد فاسد شدن مقادیری چغندر قند خواهیم بود که البته اگر محصول بیمه باشد صندوق بیمه خسارت را پرداخت خواهد کرد.

ضرورت تشویق کامیون داران

قاسمی نژاد تاکید کرد: برای تشویق کامیون داران به حمل محصولات کشاورزی باید فاکتورهای تشویقی و انگیزشی مانند تامین سوخت و یا لاستیک با قیمت مناسب لحاظ شود تا کمتر شاهد این گونه مشکلات باشیم.

 وی یادآور شد: سال گذشته هم با تحصن ۱۰ روزه کامیون داران بدلیل دستمزد پایین برای حمل محصولات کشاورزی مواجه بودیم اما این مشکل امسال نمود بیشتری پیدا کرد که امیدواریم با پی گیری مسئولان مربوطه مانع خسارت بیشتر به کشاورزان شویم و بتوانیم رضایت کامیون داران را هم جلب کنیم.

قاسمی نژاد با اشاره به اینکه می‌توان از استحصال ۸۰۰ هزار تن چغندر قند، ۹۰ هزار تن شکر تولید کرد، افزود: جای تأسف است که برای واردات شکر که در شرایط تحریم‌ با مشکلات جدی روبه رو هستیم، حاضر نیستیم برای تولید شکر از چغندرقندی که روی زمین مانده و بخش مهمی از آن در معرض نابودی است وارد عمل شویم.

بسیج راهداری سراسر کشور وشرکت‌های حمل و نقل تنها راه نجات چغندرقند

وی تنها راه نجات محصول چغندر قند از خطر نابودی را بسیج راهداری سراسر کشور و شرکت‌های حمل و نقل برای انتقال محصول چغندر قند به کارخانه‌های قند استان‌های همجوار عنوان و تصریح کرد: جهاد کشاورزی وظیفه‌ای در قبال حمل محصولات کشاورزی ندارد ولی برای حمایت از بخش کشاورزی و کشاورزان خوزستانی از همه توان خود استفاده می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا