اجتماعی

مایکروسافت، اپل، نستله و مالبورو در فهرست بهره‌برندگان از کودکان کار

به مناسبت روز جهانی مبارزه علیه کار کودک، نام ده کمپانی بین‌المللی که از کار کودکان استفاده می‌کنند، منتشر شده است.

به گزارش ایلنا، شعار سازمان بین‌المللی کار (ILO) برای دوازدهم ژوئن امسال این است: کودکان نباید در هیچ زمینه‌ای کار کنند، جز رویاهایشان.

اما به نظر می‌رسد تا تحقق جهانی این شعار راه درازی در پیش است؛ سازمان بین‌المللى کار دوازدهم جون سال ٢٠٠٢ را روز جهانى مبارزه با کار کودکان اعلام کرد. دولت‌ها، برخى از کارفرمایان، سازمان‌هاى کارگرى و فعالان مدنى و هم‌چنین میلیون‌ها إنسان از سراسر جهان از آن استقبال کرده‌اند، تا وضعیت کار کودکان را برجسته کرده و هر آنچه که در توان دارند را براى کمک و رهایى این کودکان انجام داده، و به عرصه عمل درآورند. این سازمان، هفده سال پس از آن، اهداف توسعه پایدار که تعهدى جهانى و الزام آور براى پایان دادن به کار کودکان شامل مى‌شد را به آن اضافه کرد (SDGs) و هر عضو این کنوانسیون را موظف به اقدامات فورى و مؤثر براى ریشه‌کن‌کردن و پایان دادن به بدترین شکل کار کودکان را همراه داشت.

اما به نظر می‌رسد همچنان کار کودک ادامه دارد؛ نه تنها در خیابان‌ها یا کارگاه‌های خانگی و زیرزمینی بلکه سازمان بین‌المللی کار، نام ۱۰ کمپانی برجسته بین‌المللی را منتشر کرده که از کار کودکان استفاده می‌کنند.

نام این کمپانی‌ها به شرح زیر است:

نستله Nestle

اچ و ام H&M

مالبورو Marlboro (Philip Morris)

مایکروسافت Microsoft

اسپورت دایرکت Sport Direct

بریتیش امریکن تنباکو British American Tobacco

اپل Apple

نیو لوک New Look

ژاپن اینترنشنال تنباکو Japan Tobacco International

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا