اخبار

تنش در حوزه خلیج فارس ؛ بیانیه پیمان شانگهای ومواضع اتحادیه اروپا

کشورهای عضو سازمان شانگهای در بیانیه پایانی نوزدهمین اجلاس خواهان انجام تعهدات امضاکنندگان برجام شدند. همزمان اتحادیه اروپا خواستار «خویشتن‌داری حداکثری» تهران و واشنگتن شد.

کشورهای عضو سازمان شانگهای و توافق نامه برجام

ایرنا – کشورهای عضو سازمان شانگهای در بیانیه پایانی نوزدهمین اجلاس خواهان انجام تعهدات امضاکنندگان برجام شدند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: کشورهای عضو باور دارند که اجرای استوار برنامه جامع اقدام مشترک برنامه هسته‌ای ایران باید در اولویت و در انطباق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل باشد و تمامی مشارکت کنندگان را به انجام اکید تعهداتشان برای اجرای جامع و مؤثر این سند فرا می‌خوانند.

نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای ۲۳ و ۲۴ خرداد با حضور سران ۱۱ کشور از جمله روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان و ایران در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد. چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند…

واکنش پکن به انفجار نفتکش ها در دریای عمان

ایرنا – سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری امروز جمعه خود در پکن و در پاسخ به سئوال خبرنگاران، به دو موضوع حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان و دیدار “شی جین پینگ” و “حسن روحانی” روسای جمهوری چین و ایران در بیشکک قزاقستان، واکنش نشان داد.

“گنگ شوانگ” روز جمعه در کنفرانس خبری روزانه خود با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در پکن در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید آمریکا ایران را در موضوع حمله به نفتکش ها مقصر می داند اما تهران چنین اتهامی را رد کرده است دیدگاه پکن در این مورد چیست؟ گفت: چین نگران افزایش تنش ها در خلیح فارس است ولی امیدواریم همه طرف های مربوطه، خویشتنداری و آرامش خود را حفظ کنند و بتوانند اختلافات خود را از طریق مذاکره و گفت وگو حل و فصل کنند.

‌هیچکس در منطقه به دنبال جنگ نیست.او با اشاره به اینکه همه طرف ها باید از تشدید تنش بیشتر جلوگیری کنند گفت: نفع مشترک جامعه بین المللی در این است که امنیت و ایمنی ناوبری دریایی و صلح و ثبات منطقه حفظ شود.گنگ شوانگ همچنین در واکنش به سئوال دیگری در ارتباط با افزایش تنش ها در خاورمیانه و امکان اختلال در تامین انرژی این کشور گفت: هیچکس در منطقه خاورمیانه تمایلی به جنگ ندارد زیرا نه تنها منافع دو طرف بلکه منافع مشترک جامعه جهانی هم در جنگ به خطر می افتد.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: پکن همکاری های طبیعی خود از جمله همکاری در حوزه انرژی را با کشورهای خلیج فارس و منطقه خاورمیانه در چارچوب قوانین بین المللی ادامه می دهد.او با اشاره به اینکه این همکاری ها منطقی و قانونی است و باید مورد احترام و محافظت قرار گیرد تاکید کرد چین از امنیت انرژی و حقوق و منافع مشروع شرکت های خود همچنان حفاظت خواهد کرد.

گنگ شوانگ ادامه داد: می خواهم تاکید کنم که چین به طور پیوسته و قاطعانه با تحریم های یکجانبه مخالف است.سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: پکن به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت همواره با کشورهای خاورمیانه و سایر کشورهای بزرگ دنیا ارتباط دارد و سخت تلاش می کند تا صلح و ثبات در منطقه و خاورمیانه برقرار باشد.

نمی خواهم به جنگ فکر کنم.‌او در پاسخ به این سئوال که دیدگاه چین در مورد وقوع جنگ احتمالی در منطقه چیست گفت: من نمی خواهم در مورد جنگ صحبت کنم حتی نمی خواهم احتمال جنگ را هم پیش بینی کنم.سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین در مورد تنش های فعلی در خاورمیانه نگران است ما امیدواریم همه طرف های ذینفع بتوانند اختلافات خود را از طریق گفت و گو و مشاوره، حل و فصل کنند و با هماهنگی یکدیگر از صلح، ثبات و توسعه منطقه ای حفاظت کنند…

اتحادیه اروپا خواستار «خویشتن‌داری حداکثری» تهران و واشنگتن شد

یورونیوز- در پی حادثۀ آتش‌ گرفتن دو تانکر روز پنج‌شنبه در دریای عمان و افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا خواستار حداکثر خویشتن‌داری طرفین شد.

سخنگوی بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در جریان یک نشست خبری اعلام کرد که این اتحادیه در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر در این موضوع و بررسی اتهاماتی است که علیه ایران مطرح شده است.

مایا کوسیانچیچ در پاسخ به نیما قدکپور، خبرنگار یورونیوز دربارۀ موضع این اتحادیه به تحولات خلیج فارس گفت: «ما در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر در این باره و ارزیابی وضعیت موجود هستیم. ما بارها گفته‌ایم که در این منطقه نباید تنش‌ها افزایش یابد. این منطقه به ثبات نیاز دارد و نه به تنش. بر این اساس خواستار حداکثر خویشتن‌داری و پرهیز از تحریک هستیم.»

مایا کوسیانچیچ همچنین در این موضوع که بریتانیا به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا به نتیجه‌گیری آمریکا از حادثه روی داده و مسئولیت ایران باور دارد نیز گفت: «من نمی‌توانم اظهارنظری دربارۀ موضع بریتانیا داشته باشم. موضع اتحادیه اروپا همان بود که اعلام کردم. دوشنبه آینده قرار است وزرای خارجه عضو این اتحادیه نشستی داشته باشند تا درباره تحولات کنونی گفتگو کنند.»

ویدیو پرابهام و مجهول سنتکام و ا دعای ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ایران را مسئول حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان معرفی کرد و گفت تنگه هرمز بسته نخواهد ماند.

آقای ترامپ روز جمعه در مصاحبه با فاکس نیوز ویدیوی سنتکام از حضور یک قایق ایرانی در نزدیکی یکی از نفت‌کش‌ها را نشان مسئول بودن جمهوری اسلامی در این حمله دانست. وی درباره چگونگی واکنش ایالات متحده به ایران گفت:‌ «خواهیم دید.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا