اخبار

تمرکز امریکا بر ایجاد اجماع جهانی در مورد مسئله حمله به نفتکش‌ها

در ادامه اجرای سیاست فشار حد اکثری سرپرست وزارت دفاع آمریکا اعلام نمود ٬کشورش درصدد ایجاد اجماعی جهانی درباره ایران است .این در حالی است که برخی کشورها از جمله آلمان فیلم آمریکا درباره نقش ایران در انفجار نفتکش‌ها را نپذیرفته اند.

آمریکا به دنبال ایجاد اجماع جهانی درباره ایران است

رویداد۲۴- سرپرست وزارت دفاع آمریکا حمله به دو نفتکش در دریای عمان را «مشکل جهانی» خواند و اعلام کرد که کشورش درصدد ایجاد اجماعی جهانی برای مقابله با این مشکل است.

شاناهان روز جمعه (۱۴ ژوئن) به خبرنگاران گفت: “تمرکز من، بولتون و وزیر خارجه مایک پومپئو بر این است که برای این مشکل جهانی یک اجماع جهانی بسازیم. ”

وی تاکید کرد که آمریکا اطلاعات خود را با متحدانش در میان خواهد گذاشت.او گفت: نقش پنتاگون در این خصوص ارائه اطلاعات به متحدان آمریکا است، همچون کاری که سنتکام با انتشار عمومی ویدئوی مرتبط انجام داده است.

سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، با انتشار ویدئویی مدعی شده یک قایق گشتی ایرانی به نزدیکی نفتکش کوکوکا رفته و تلاش کرده‌اند تا یک مین عمل نکرده را از بدنه آن جدا کنند.

آلمان:ویدئوی آمریکا برای اثبات نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها کافی نیست!

وزیر خارجه آلمان ادعای آمریکا برای متهم کردن ایران در حادثه دریای عمان را کافی ندانست.«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان روز جمعه در واکنش به حادثه صبح جمعه برای دو نفتکش در دریای عمان گفت: ویدئویی که توسط آمریکا ارائه شده برای اثبات این موضوع که ایران پشت حمله به تانکر‌های نفتی در خلیج عمان بوده کافی نیست.

واشنگتن پیشتر ویدیویی را منتشر کرده و در آن مدعی شده که قایقی وابسته به ایران پشت حملات روز پنجشنبه به نفتکش‌ها در دریای عمان بوده است.

ماس که در جمع خبرنگاران در اسلو صحبت می‌کرد، افزود: ویدیو کافی نیست. ما می‌توانیم درک کنیم که چه چیزی را نشان می‌دهد، اما نمی‌توان بر اساس آن ارزیابی نهایی را انجام داد. این برای من کافی نیست…

همچنین به گزارش دویچه وله فارسی؛میشائیل لودرز، نویسنده سرشناس و کارشناس آلمانی خاورمیانه، رفتار آمریکا در مقابل ایران را “شمارش معکوس برای یافتن دلیلی برای جنگ می‌داند”. او در گفت‌وگو با شبکه رادیویی “دویچلند فونک” آلمان، سبک‌بالی دولت ترامپ در مسیر منتهی به جنگ را خطرناک توصیف کرده است. به باور لودرز، چنین جنگی تمام منطقه را درگیر خود خواهد کرد.

پس از اتهام واشنگتن به تهران مبنی بر دست ‌داشتن در انفجار این نفتکش‌ها کشورهای مختلف دو طرف را به حفظ آرامش دعوت کرده‌اند. رهبری چین هم دو طرف را به گفت‌وگو دعوت کرده و دولت آلمان نیز هشدار داده که دو طرف نباید در دور باطل وخامت اوضاع گرفتار شوند…

روسیه بر لزوم و اهمیت حفظ و اجرای برجام تاکید کرد

ایرنا – رئیس جمهوری روسیه با تاکید بر لزوم و اهمیت حفظ و اجرای برجام گفت: همه کشورهای عضو برجام را ملزم به اجرای تعهدات خود در چارچوب آن می‌کنیم و برای این منظور تلاش خواهیم کرد.

ولادیمیر پوتین روز جمعه در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان با بیان این مطلب بار دیگر نسبت به پیامدهای خروج آمریکا از برجام هشدار داد.
رئیس جمهوری روسیه گفت: خروج آمریکا از برجام نه فقط اوضاع منطقه را بی ثبات کرده بلکه نظام منع انتشار سلاح هسته‌ای را نیز مختل کرده است.

وی ادامه داد: روسیه به عنوان رئیس دوره‌ای سازمان همکاری شانگهای تلاش خواهد کرد که همه کشورهای عضو برجام به تعهدات خود در چارچوب این توافق بین المللی عمل کنند و این رویکرد را تنها راه درست و منطقی می‌داند.

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار تحقیقاتی مستقل درباره حمله به نفتکش ها شد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در نیویورک به خبرنگاران گفت: «بسیار مهم است که حقیقت در این مورد روشن شود.»به گزارش خبرگزاری آلمان، گوترش خواستار انجام تحقیقاتی مستقل در این باره شده و ادامه داد: «مسئولیت‌ها باید روشن شود و این تنها با بررسی این مسئله در تحقیقاتی مستقل مقدور است.»

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در واکنش به حادثه دو نفتکش در دریای عمان گفت که جهان درگیری در منطقه خلیج فارس را تحمل نمی‌کند.

به گزارش آفتاب‎نیوز، گوترش افزود: من بسیار نگرانم و حمله به دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز را محکوم می‌کنم.دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین خواستار کشف حقایق و مشخص شدن عاملان این حمله شد.در همین رابطه احمد ابو الغیط دبیر کل اتحادیه عرب نیز طی سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل خواستار واکنش این شورا به حملات دریای عمان شد…

حمله به نفتکش ها محور بحث وزیران انرژی گروه ۲۰ خواهد بود

ایرنا – خبرگزاری رویترز امروز به نقل از وزیر صنعت ژاپن گزارش داد که حمله اخیر به نفتکش ها در دریای عمان محور بحث وزیران انرژی و محیط زیست گروه ۲۰ در اجلاس روزهای آتی خواهد بود.

اجلاس وزیران تعطیلات آخر این هفته (شنبه و یکشنبه) در شهر کاروایزاوای ژاپن برگزار می‌شود. اجلاس سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان نیز ۷ و ۸ تیر در شهر اوازکا برگزار خواهد شد.

دو نفتکش که یکی ژاپنی و دیگری در اجاره تایوان قرار داشت، روز پنجشنبه در دریای عمان هدف قرار گرفتند و آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفت. تهران این اتهام را رد کرده است. از سوی دیگر ارتش آمریکا با انتشار فیلمی مدعی شد که نیروهای ایرانی مشغول جداکردن مین چسبان از بدنه کشتی ژاپنی کارجس هستند. شرکت مالک این نفتکش اتهام مزبور را رد کرده و برخورد گلوله را دلیل احتمالی آسیب به آن دانسته است.

هیروشیگه سکو در جریان یک کنفرانس خبری گفت: با دیگر وزیران در مورد حفظ امنیت انرژی اشتراک نظر داریم و این موضوعی مهم در اجلاس وزیران انرژی گروه ۲۰ است. خاورمیانه منطقه‌ای کلیدی برای امنیت جهانی انرژی است و قصد داریم تا با دیگر وزیران پیرامون نگرانیهایمان در مورد امنیت و تهدیدهای جهانی گفت و گو کنیم.

وزیر ژاپنی در مورد احتمال اعزام نیروهای این کشور به خلیج فارس برای حفاظت از نفتکش‌ها اظهار نظری نکرد. وی همچنین با خودداری از پاسخ به اتهام‌های آمریکا در مورد دست داشتن ایران در حوادث دیروز گفت که ژاپن هنوز مشغول تحقیق در مورد جزئیات این حادثه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا