ورزشی

مدافع تیم ملی زنان آلمان با ریشه‌های ایرانی

سارا دورسون خواجه همان بازیکن است. مدافع ۲۷ ساله تیم ملی زنان آلمان که در سال ۱۹۹۱ از پدری ایرانی و مادری ترکیه‌ای به دنیا آمد. سارا در سال ۲۰۰۶ به عضویت تیم زیر ۱۷ ساله‌های کشور آلمان در آمد. در ۱۶ سالگی وارد فوتبال حرفه‌ای باشگاهی شد و پیراهن تیم جوانان کوتینگن را بر تن کرد. با این حال روند پیشرفت و درخشش سارا خیلی سریع‌تر از انتظار پیش رفت. او یک سال بعد به تیم جوانان کلن، شهر زادگاهش ملحق شد و یک سال نیز در این تیم توپ زد. سال ۲۰۰۸، سال ورود سارا به دنیای فوتبال حرفه‌ای بزرگسالان بود…

دختری که این روز‌ها نامش سر زبان فوتبال‌دوستان ایرانی افتاده بازیکن تیم ملی آلمان است. این مدافع در حال حاضر به همراه ژرمن‌ها در جام جهانی زنان فرانسه حاضر است. آن‌ها موفق شده‌اند بازی نخست‌شان را نیز با نتیجه یک بر صفر از تیم قدرتمند چین ببرند و گام بلندی برای صعود به دور حذفی بردارند. اما دلیل اینکه مدافع آلمانی‌ها نقل محافل خبری شده است، برمی‌گردد به ریشه‌های این بازیکن. به پدر و مادری که آلمانی نیستند، اما فرزندشان را در کشور آلمان و شهر کلن متولد کردند و حالا همان کودک، یکی از ستون‌های اصلی خط دفاعی تیم ملی کشوری است که دو بار فاتح جام جهانی زنان شده است.

به گزارش اعتماد، سارا دورسون خواجه همان بازیکن است. مدافع ۲۷ ساله تیم ملی زنان آلمان که در سال ۱۹۹۱ از پدری ایرانی و مادری ترکیه‌ای به دنیا آمد. سارا در سال ۲۰۰۶ به عضویت تیم زیر ۱۷ ساله‌های کشور آلمان در آمد. در ۱۶ سالگی وارد فوتبال حرفه‌ای باشگاهی شد و پیراهن تیم جوانان کوتینگن را بر تن کرد. با این حال روند پیشرفت و درخشش سارا خیلی سریع‌تر از انتظار پیش رفت. او یک سال بعد به تیم جوانان کلن، شهر زادگاهش ملحق شد و یک سال نیز در این تیم توپ زد. سال ۲۰۰۸، سال ورود سارا به دنیای فوتبال حرفه‌ای بزرگسالان بود.

واتنشاید تیمی بود که اولین قرارداد حرفه‌ای را سارا امضا کرد. یک سال بعد این بازیکن به تیم زیر ۱۹ ساله‌های آلمان نیز دعوت شد. سارا دو سال در تیم واتنشاید توپ زد و سپس به تیم باد‌نوین‌آر پیوست. در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲، سارا ۵۲ بار پیراهن این تیم را بر تن کرد و دو گل هم به ثمر رساند. بعد از درخشش در تیم‌های نسبتا درجه دو، سارا چشم سران باشگاه قدیمی و متمول اف‌اف‌سی توربین پوتسدام را گرفت و به این تیم ملحق شد. تیمی که سابقه قهرمانی در لیگ قهرمانان فوتبال زنان اروپا را در سال ۲۰۰۵ در کارنامه داشت و سال پیش از پیوستن سارا بوندسلیگا را نیز برده بود.

با این حال سارا فصل نه چندان موفقی را در این تیم پشت سر گذاشت و تنها ۱۴ بار برای توربین به میدان رفت و یک گل هم به ثمر رساند. سارا به همراه تیمش در لیگ قهرمانان هم در مرحله حذفی ابتدا بارسلونا را با نتیجه ۸ بر صفر شکست دادند، اما در یک‌چهارم نهایی مقابل آرسنال با نتیجه ۶ بر ۴ شکست خوردند و حذف شدند. سارا در آن دو دیدار در ترکیب اصلی مدافع عنوان قهرمانی اروپا حاضر بود، اما نتوانست مانع از شکست سنگین تیمش شود. از ابتدای سال سارا با امضای قراردادی به تیم اس‌جی‌اس‌اسن پیوست و تا انتهای سال ۲۰۱۸ پیراهن این تیم را بر تن کرد. سارا بهترین دوران فوتبالش را در این تیم قدیمی آلمان سپری کرد. ۱۰۰ بار پیراهن این تیم را پوشید و ۱۵ گل هم به ثمر رساند.

در سال ۲۰۱۶ بالاخره به پیراهن تیم ملی بزرگسالان آلمان رسید و به چهره‌ای شناخته شده در فوتبال آلمان تبدیل شد. سارا در سال ۲۰۱۷ و در جریان دیدار سوم تیمش در یورو ۲۰۱۷برای تیم ملی آلمان مقابل روسیه بازی کرد. آلمان آن بازی را با نتیجه ۲ بر صفر پیروز شد. سارا در بازی مرحله یک‌چهارم هم مقابل دانمارک از ابتدا در زمین بازی قرار گرفت و تیمش در نیمه اول پیروز میدان بود. اما در ابتدای نیمه دوم تعویض شد و آلمان در نهایت دو بر یک بازنده شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. از ابتدای سال ۲۰۱۸ سارا به یکی از بزرگ‌ترین تیم‌های فوتبال آلمان یعنی ولفسبورگ پیوست.

تیمی که دو بار قهرمانی لیگ قهرمانان را در کارنامه دارد. ولفسبورگی که می‌خواست قهرمانی در بوندسلیگا را از چنگ بایرنی‌ها خارج کند. آن‌ها به همراه سارا نه تنها بوندسلیگا بلکه دی‌اف‌بی پوکال را هم به دست آوردند و دبل کردند. آن‌ها همچنین تا یک‌چهارم لیگ قهرمانان هم پیش رفتند، اما مغلوب لیونی شدند که در نهایت قهرمان شد. حالا سارا دورسون خواجه به همراه تیم ملی آلمان در جام جهانی حضور دارد. آلمان از شانس‌های اصلی کسب عنوان قهرمانی به حساب می‌آید و سارا یکی از ارکان اصلی تیم در خط دفاعی.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا