زحمتکشان

کارگران پیمانکاری صنعت نفت:آیا گامی در جهت رفع تبعیض برداشته شده؟!

کارگران قرارداد موقت و پیمانکاری صنعت نفت تکمیل و ایجاد بانک اطلاعاتی برای اجرای طرح ترمیم حقوق کارکنان پیمانکاری را نا کارامد ارزیابی می کنند .کارگران خواستار اجرای قانون کار یکسان- مزد یکسان و برابر هستند.

قانون کار یکسان- مزد یکسان و برابر

ایلنا، ارکان ثالثی‌های نفت می‌گویند: تبدیل وضعیت، جلوگیری از حجمی نمودن پیمان‌ها، همسان‌سازی حقوق‌ها، همسان سازی‌مزایا، همسان‌سازی پاداش‌ها و دادن سِمَت به نیروهای ارکان ثالث از مهمترین خواسته‌های نیروهای پیمانکاری است که در صنعت نفت کشور مشغول به کار هستند.

آنها در مورد همسان‌سازی حقوق و مزایا می‌گویند: همه ما در صنعت نفت در شرایط برابر کار می‌کنیم و غالبا کارهای یکسان انجام داده و بعضاً مدارک عالی دانشگاهی نیز داریم؛ چه دلیلی دارد کارگری با کارمندی که کنار او می‌نشیند و اختلاف فقط در وضعیت استخدام و به کارگیری آنها است، تا پنج برابر اختلاف حقوقی داشته باشند؟ متاسفانه درحالی‌که وزارت نفت به برخی پرسنل انواع مزایا اعم از استفاده از مراکز درمانی، مراکز تفریحی، رفاهی، مراکز ورزشی و سهمیه سفرهای زیارتی را می‌دهد و همه زیرساخت‌ها جهت ارائه این خدمات فراهم است، ما پرسنل پیمانکاری از آنها بی‌بهره‌ایم! آیا ماهمگی در یک سازمان کار نمی‌کنیم و سهم برابری در پیشبرد اهداف سازمان نداریم؟ این تبعیض قابل تحمل نیست که نفر بغل دستی ما از بهترین امکانات درمانی استفاده نماید ولی ما کارمندان شرکتی از این مزایا بی‌بهره باشیم؛ از طرفی به برخی پرسنل، هزار و یک نوع تسهیلات از قبیل وام خودرو و مسکن و…داده می‌شود. این درحالی‌ست که ما نه تنها از این مزایا بی‌بهره‌ایم بلکه به لحاظ وضع معیشتی در مضیقه مطلق هستیم.

آنها افزودند: بسیاری از نیروهای شرکتی هستند که شایستگی لازم و تحصیلات و تجربه و تخصص را توامان دارند و بعضاً به صورت غیررسمی از طرف مدیرانشان به آنها مسئولیت داده شده است، چون شایستگی خود را در مجموعه به اثبات رسانده‌اند؛ اما آیا این با عدالت سازمانی درتضاد نیست که به نیروهای شرکتی شایسته و با تجربیات بالا، پست‌های ستاره‌دار و رسمی داده نشود تا بتوانند با داشتن امید به ارتقا و آینده شغلی برای سازمان موثرتر باشند؟!…

همچنین به گزارش خبرنگار ایلنا، شرکت نفت به‌عنوان مجری اجرای طرح ترمیم حقوق کارکنان پیمانکاری، ابتدا نسبت به جمع‌آوری اطلاعات و ایجاد یک بانک اطلاعاتی جامع در کل صنعت نفت اقدام کرده است که در این راستا، با تکمیل و ایجاد این بانک اطلاعاتی به‌زودی پرداخت حقوق پیمانکارانِ صنعت نفت به‌صورت متمرکز و همزمان با رسمی‌ها و قراردادی‌ها انجام می‌شود.

پیش از این پرداخت حقوق کارکنان پیمانکاری معمولاً با چند روز تاخیر و بسیار نامرتب انجام می‌شد ولی از این پس، قرار است تاخیر در پرداخت‌ها ممنوع شود.کارگران پیمانکاری صنعت نفت ابراز امیدواری کردند، این اتفاق گامی باشد در جهت رفع تبعیض: «خدا کند با اجرای قانون کار یکسان- مزد یکسان دستمزدها نیز برابر شود.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا