اخبار

تحولات پر شتاب در حوزه خلیج فارس ؛ عدم صدور فرمان حمله به ایران و نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد

با افزایش تنش ها در منطقه ارتش آمریکا برای حمله نظامی محدود به ایران آماده شده بود اما مجوز آغاز این عملیات صادر نشد. در همین حال نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش ، آمریکا را به نقض منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل متهم کرد.

ارتش آمریکایی برای حمله نظامی محدود به ایران آماده شده بود اما مجوز عملیات صادر نشد!

یورو نیوز- در پی بالاگرفتن تنش میان واشنگتن و تهران، برخی منابع خبری از تدارک ارتش آمریکا برای حمله به ایران خبرداده و تاکید کردند که این حمله احتمالی با دستور مستقیم دونالد ترامپ، لغو شده است.

اسوشییتد پرس به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که نظامیان آمریکایی شامگاه پنجشنبه در واکنش به سرنگونی یک فروند پهپاد تجسسی توسط ایران خود را برای انجام «حملاتی محدود» آماده کرده بودند اما مجوز انجام این حمله به ناگهان لغو شد.

نامه‌ به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان، اعلام کرد که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یک پهپاد جاسوسی آمریکایی را که وارد حریم هوایی کشورمان شده بود، هدف قرار داده و ساقط کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی در این نامه که نسخه‌ای از آن برای رئیس شورای امنیت سازمان ملل نیز ارسال شده، اعلام کرد: این اقدام پس از اخطارهای مکرر به پهپاد مذکور و طبق حق ذاتی ایران در دفاع مشروع از خود طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل، صورت گرفته است.

در این نامه ضمن اعلام اینکه این اقدام آمریکا نقض حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد، بویژه بند ۴ ماده ۲ آن بوده و مسئولیت بین‌المللی آمریکا را در پی دارد، این عمل به شدیدترین لحن ممکن محکوم شده است…

سفیر سوئیس در تهران، به وزارت خارجه می‌رود

به گزارش ایسنا، در پی ورود غیرقانونی یک فروند پهپاد آمریکایی به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران که با برخورد سریع نیروی ضدهوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان امشب در تماس فوری با سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا به خاطر تعرض به حریم هوایی کشورمان را به وی ابلاغ کرده و گفت مدارک انکارناپذیری مبنی بر حضور این پهپاد در فضای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و حتی قطعاتی از لاشه این پهباد در آب‌های سرزمینی ایران به دست آمده است.

عراقچی همچنین با اشاره به اینکه این اقدام نیروهای آمریکایی برای اولین بار نبوده و چندین بار پیش از نیز اتفاق افتاده است، خواهان احترام نیروهای آمریکایی به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران و رعایت کامل مقررات بین‌المللی از سوی ایشان شد…

سفیر سوئیس گفت مراتب را بلافاصله به دولت آمریکا منتقل خواهد کرد. از سفیر سوئیس همچنین خواسته شد تا صبح فردا با حضور در وزارت امور خارجه در جریان جزئیات بیشتر این حادثه قرار گیرد.

سفر مشاور ارشد رئیس جمهوری فرانسه به تهران

ار.اف.ای- رادیو فرانسه -امانوئل بُن، دیپلمات ارشد فرانسوی و فرستادۀ ویژۀ رئیس جمهوری فرانسه که روز گذشته «برای انجام گفتگو با مقامات عالیرتبه و تلاش در جهت کاهش تنش‌ها در منطقه» به تهران رفته بود، دیشب به پاریس بازگشت. هدف از تلاش‌های مقامات عالرتبۀ فرانسه و از جمله رئیس جمهوری این کشور، جلوگیری از افزایش تنش در بارۀ توافق هسته‌ای با ایران به منظور «پایدار نگاه داشتن» آنست.

سفر پیش بینی نشدۀ امانوئل بُن، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه، به تهران از نگرانی مقامات فرانسوی در بارۀ افزایش تنش میان ایران و دیگر طرفین برجام و بویژه چشم انداز خروج احتمالی تهران از این توافق حکایت می‌کند. امانوئل بُن، بگفتۀ منابع آگاه، در دیدارهای خود با مقامات ایرانی پیام رئیس جمهوری فرانسه را به آنان ابلاغ کرده است. هدف وی از این سفر، بر اساس بیانیۀ کاخ الیزه، «تلاش برای کاهش تنش‌ها» در منطقۀ خلیج فارس بوده است و «رئیس جمهوری فرانسه [خود] نیز به همین منظور در روزهای آینده با طرفین اصلی درگیر در این پرونده» تماس خواهد گرفت.

امانوئل ماکرون، روز دوشنبه ١٧ ژوئن، با اشاره به پروندۀ هسته‌ای ایران و تنش در روابط میان این کشور و آمریکا، مقامات تهران را به «شکیبائی و مسئولیت شناسی» فراخوانده و وعده داده بود در این زمینه «دیدارهای مفیدی در حاشیۀ اجلاس گروه ٢٠ تدارک ببیند». این اجلاس در روزهای ٢٨ و ٢٩ ژوئن در اوزاکا در کشور ژاپن برگزار می‌شود…

آمریکا پرواز شرکت های هواپیمایی این کشور در حریم هوایی ایران در خلیج فارس را ممنوع کرد

یورونیوز -واشنگتن از شرکت های هواپیمایی آمریکایی خواست در مسیرهای پروازی خود بر فراز خلیج فارس و دریای عمان «تا اصلاح بعدی» از حریم هوایی تحت کنترل تهران استفاده نکنند.این دستورالعمل در حالی صادر شده است که تنش میان ایران و آمریکا در منطقه روز پنجشنبه با هدف قرار گرفتن یک پهپاد تجسسی آمریکا در خلیج فارس وارد مرحله تازه ای شد.

اداره هوانوردی فدرال با اعلام این مطلب دلیل صدور دستور العمل یادشده را «افزایش فعالیت های نظامی و بالاگرفتن فزاینده تنش های سیاسی در منطقه» عنوان و تصریح کرده است که این مسئله می تواند با اشتباه های محاسباتی و شناسایی همراه و برای ناوگان هوایی غیرنظامی آمریکا خطرآفرین باشد.

در بیانیه اداره هوانوردی آمریکا از هدف قرار گرفتن و سرنگونی یک پهپاد آمریکایی به عنوان نمونه بارز خطرهای موجود بر سر راه پروازهای غیرنظامی این کشور نام برده است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا